Nikon CoolPix 775 - kvalita pro chudé? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Filmy

Nikon CoolPix 775 - kvalita pro chudé?

Nikon CoolPix 775

3. května 2001, 00.00 | Společnost Nikon připravila pro méně movité milovníky digitální fotografie model 775, který zachovává mnohé z úspěšné 880ky, ale cenově je mnohem přijatelnější.

Minulý týden jsme informovali o uvedení nového Nikonu CoolPix 995, který sice nepřinesl koncepční změny v pojetí amatérské vlajkové lodi značka, přesto nabídl několik zajímavých nových prvků. Dnes se vrátíme k druhé oznámené novince, kterou je fotoaparát CoolPix 775. Jak již označení napovídá, jedná se o variantu určenou pro méně movité uživatele, i když na zařazení do vysloveně low-end kategorie to rozhodně není. 775ka je jakýmsi "doporučeným" kompromisem pro běžné méně náročné uživatele. A co umí?

Již na první pohled je patrné, že model 775 podědil celou řadu konstrukčních prvků a vlastností od vyššího modelu 880. Nicméně je jakousi jeho odlehčenou variantou, která umožňuje Nikonu se jakžtakž zapojit do cenové války o levný 2Mp kompakt.

Tělo kompaktu o váze 185 gramů (bez baterií) je z plastu, skelet je světlý a příjemně jednoduchý. Pro zasvěcené stačí konstatovat, že vnější podobnost s modelem 880 je takřka dokonalá a podle prvních obrázků se oba modely liší pouze v barvě tenkého gumového proužku na čelní stěně.

Základem fotoaparátu je tradiční CCD snímač o úhlopříčce 1/2,7" s 2,1 milionem snímacích bodů a maximální výstupním rozlišení 1600 x 1200 bodů. Zde prostě není co vymýšlet, i když v oficiálních parametrech je jedna drobná záhada. Výrobce totiž uvádí citlivost ISO100 s automatickým "Gian-up" režimem bez uvedení bližších parametrů, škoda.
Přestože je 775 odlehčenou 880kou, nabízí paradoxně o něco lepší objektiv. Jde o plnohodnotný 3x optický transfokátor s rozsahem 38 - 115 mm a světelností F2.8 - F4.9. Navíc je v záloze i digitální zoom s 1,25x až 2,5x.
Snímky se ukládají pouze ve formátu JPEG a to na paměťové karty typu CompactFlash I. Ve standardní dodávce je 8MB kartička, ze které se fotografie přenáší do počítače prostřednictvím USB.
Expoziční logika bude zřejmě podobná jako u modelu 880, pouze s tím rozdílem, že je omezeno uživatelské rozhraní. K dispozici je buď automatický režim, nebo předdefinované scény - chcete-li, kreativní programy. Nicméně měření stále zajišťuje 256 bodová matice a závěrka má rozsah 8 s. - 1/1000s.

A na závěr jedna dobrá zpráva. K fotoaparátu je standardně dodáván Li-Iontový akumulátor včetně dobíječky. To je opět trumf, kterým 775ka překonává svého dražšího předchůdce.

Hodnocení
Nikon připravil jakousi odlehčenou verzi svého modelu střední třídy. 775ka by se měla prodávat za cca 450 USD, což je citelně méně, než u vyššího modelu 880. Pochopitelně nabízí nižší rozlišení 2Mp a méně funkcí, ale na druhou stranu má lepší objektiv a v ceně je akumulátor, což může znít trochu nelogicky. Nicméně jde zřejmě o reakci na nabídku konkurentů, jejichž modely jsou o něco levnější a Nikon se tedy zřejmě chce prosadit přidanou hodnotou. Na světových trzích by se měl tento model objevit v červenci letošního roku, kdy dorazí do ČR, zatím netušíme. Podobně jako u 995ky platí, že nejde o vyslovený trhák, ale zejména příznivce značky příjemně potěší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: