Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Filmy
JD 350 - digitální hračka pro každého
24. října 2000, 00.00 | Zatím nejlevnější fotoaparát, který jsme měli kdy možnost testovat je Jenoptik JD 350, který nás všechny v redakci opravdu pobavil...
Často si na Grafice můžete přečíst o digitálních fotoaparátech za desítky či stovky tisíc korun. Dnes si představíme zatím nejlevnější fotoaparát, o kterém jsme kdy psali. Jenoptik JD 350 je nejjednodušším a nejlevnějším digitálním tintítkem, které se nám do redakce dostalo. Za zapůjčení děkujeme společnosti GSM Partner.
Design a balení
Říká se, že co je malé je hezké. Musím říct, že JD 350 na mě po stránce provedení udělalo velice příjemný dojem. Miniaturní tělo s objektivem ve středu a velice jednoduchými tvary je roztomilé a docela decentní. Ono na rozměru 85 x 57 x 26 mm se toho příliš vykouzlit nedá, přesto je fotoaparát příjemný.
V malé krabičce se překvapivě skrývá bohatá výbava. Kromě fotoaparátu samotného jsou to dvě tužkové baterie, koženkové pouzdro, poutko, sériový a USB kabel, český návod a diskety s ovladači. Málem bych zapomněl na CD s Unlead PhotoExpressem.
Ovládání a funkce
Fotoaparát je jednouchoučký až hanba. Na druhou stranu je otázkou, zda jednoduchost není v mnoha chvílích výhodou. Možná to bude znít neuvěřitelně, ale na fotoaparátu jsou pouze tři tlačítka, malý stavový displej, průhledový hledáček, konektory a přepínač power. Funkce spouště je myslím zřejmé, pouze dodám, že jde o jednoúrovňovou spoušť z měkké pryže. Tlačítkem MODE se vybírá funkce, kterou uživatel následně nastaví pomocí posledního tlačítka SELECT. Pod pojmem funkce si představte nastavení blesku, samospouště, kvality záznamu a navíc i mazání snímků.
Vzhledem k tomu, že fotoaparát je vybaven pouze interní pamětí, snímky je nutné přenést po kabelu. Výběr z USB a sériového rozhraní potěší. Nicméně TWAIN ovladač je opravdu odstrašivý. Něco tak negrafického a odpudivého jsem snad ještě nikdy neviděl. Je sice funkční, ale to je asi jediná jeho přednost.
Technické parametry
Měli bychom probrat technické možnosti fotoaparátu, abychom vás déle nenapínali. CCD snímač s úhlopříčkou 1/4" zní poměrně slibně. Nicméně rozlišení 350.000 bodů (640 x 480) je opravdové minimum. Fotoaparát je možná vhodný pro nějaké momentky na Internet, ale s tiskem fotografií se počítat nedá. Do 8 MB interní paměti se ukládají snímky v jakémsi tajném formátu, což je v podstatě úplně jedno, protože je stejně uživatel musí přenést do grafického programu po kabelu. Do paměti se snímků naskládá zhruba 50.
Fixní objektiv má ohniskovou vzdálenost 45mm a světelnost F3.5. Clona je koneckonců fixní a závěrka se automaticky nastavuje v rozsahu 1/30 - 1/5.000 sekundy. Fungování expozičního algoritmu je poměrně záhadné, ale zřejmě jde o jakýsi vážený průměr hodnot měřených TTL. Vestavěný blesk má napsaný dosah 3 metry, ale kvalita je hodně špatná.
O napájení se starají dvě tužkové baterie, nebo se dá dokoupit síťový adaptér. Pokud je fotoaparát připojen přes USB, tak je napájen přímo z počítače.
Praxe
Fotoaparát je díky minimálním rozměrům a pouzdru skvělým společníkem. Můžete ho pohodit v tažce či připnout na opasek. Díky tomu je vždy při ruce pro zachycení momentek. V nich spatřuji jediné logické použití, protože kvalita snímků je hodně slabá. JD350 je hezkou hračkou, která vám umožní zaznamenat neopakovatelné v takové kvalitě, že nejspíš poznáte co se na scéně děje. Na nějaké ty detaily, ostrý obraz či barevnou věrnost je však třeba zapomenout. Možná to zní hodně drsně, ale nerad bych v někom vzbudil plané naděje.
Přestože je fotoaparát plastový, působí odolným dojmem, což ve spojení s nízkou cenou láká k trochu hrubšímu zacházení. Fotoaparát zatím vydržel vše čeho se od nás dočkal, což je slušný výkon. Jako jednu z mála nevýhod bych viděl hodně dlouhou dobu ukládání snímků. U fotografie velikosti 640x480 bodů mi přijde 9 sekund na uložení opravdu hodně. K tomu je potřeba přičíst ještě tak 4 sekundy na dobití blesku a o sekvenčním snímání se nedá ani snít.
Hodnocení
Fotoaparát má tři výhody. Tou první je cena, která pro český trh činí 5.990Kč vč. DPH. Tou druhou jsou miniaturní rozměry a velmi dobré dílenské zpracování. A třetí výhodou je opět cena, zejména s ohledem na USB rozhraní a bohatou výbavu. Prostě a jednoduše, JD 350 je levný jednoduchý fotoaparát určený pro každodenní nošení a zábavu. Z tohoto pohledu jej můžeme vřele doporučit, protože fotoaparát se stal oblíbenou hračkou většiny redakce.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024