Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. listopadu 2024
![OBLIBENE_TITLE2](/templates/102/gr/print-logo.gif)
Go verze
Photoshop: Úprava digitální fotografie III.
praxe
27. září 2002, 00.00 | Ve třetím dílu miniseriálu Úprava digitální fotografie si řekneme něco o ořezech, výřezech a transformaci otočených snímků.
Třetí díl miniseriálu přináší poněkud odpočinkové téma, které bychom však neměli jako zkušení uživatelé podceňovat. Bez výřezů, ořezů a transformace se mnohdy neobejdeme, a to hned z několika důvodů, které si zde probereme.
Ořezy a výřezy
K ořezům a výřezům z fotografií poslouží nástroj přímo k tomu určený – Crop (Ořez). Práce s ním je velice jednoduchá. Lze ho přizpůsobit jakémukoli obdélníkovému či čtvercovému tvaru a na vyselekované oblasti otáčet.
![](/old-idif/grafika/images/ph_bar_uprdig3_01.jpg)
U fotografie nahoře jsme se rozhodli použít pouze části s domy nalevo – nejenže jsou odlišně osvícené a při optimalizaci bychom museli jednu ze stran obětovat co do světlosti, ale zkrátka jsme si dle našeho výsadního práva původce snímku usmysleli, že bude oříznutá část vypadat daleko poetičtěji.
![](/old-idif/grafika/images/ph_bar_uprdig3_02.jpg)
Záměr byl zcela jasný – motiv starých domečků navodí lepší atmosféru, kdy v pravé části kompozici neruší jiný architektonický styl (i když myšlenky a záměry jsou skutečně dosti individuální – zde používáme tohoto argumentu pouze pro účely vysvětlení).
![](/old-idif/grafika/images/ph_bar_uprdig3_03.jpg)
Dalším důvodem pro ořez, resp. výřez, může být získání co nejužšího výběru z fotografie. Zvolíme tedy nástroj Crop (Ořez). Kurzor myši posuneme do předpokládané výchozí pozice, řekněme levý horní roh (viz obrázek se Zlatou uličkou), stiskneme levé tlačítko myši a táhneme výběrový obdélník do pozice finální (což je protilehlý roh výchozího).
![](/old-idif/grafika/images/ph_bar_uprdig3_04.jpg)
Pokud s výběrem nejsme spokojeni, můžeme ho upravit tažením jakéhokoli z osmi uzlů – měníme výšku, šířku a poměr rozteče stran selekce. Je-li vše v pořádku, potvrdíme ořez (výřez) Enterem. Může se stát, že se nám před potvrzením bude zdát náš záměr přitažlivější než po jeho potvrzení, ale tím není nic ztraceno – vždy se lze v historii vrátit o krok zpět.
![](/old-idif/grafika/images/ph_bar_uprdig3_05.jpg)
Otáčení snímků celých probereme detailně v další části tohoto tutoriálu, teď si ještě prozradíme poslední vlastnost ořezového nástroje Crop. Selekci tedy upravíme co do šířky a výšky jak je libo, ale můžeme rovněž měnit náklon do určitého úhlu vůči horizontální úrovni? Ovšemže ano. Poté, co natáhneme libovolný výběr ořezu a kurzor umístíme vně této selekce, změní se podoba jeho ukazatele na ohnutou oboustrannou šipku – tím nám Photoshop ukazuje, že můžeme selekcí otáčet jako jakýmkoli jiným objektem (bez ohledu na její obsah). Tak dosáhneme maximálního vyrovnání mírně i více nakloněných snímků právě s horizontální rovinou. Pootočenou ořezovou oblast lze i poté bez obtíží transformovat.
Otočení snímků
V závěru dnešního dílu se setkáváme s dosti frekventovaným jevem – otočenými snímky po přenesení z digitálního fotoaparátu do našeho počítače.
![](/old-idif/grafika/images/ph_bar_uprdig3_06.jpg)
Pro práci s nimi je dobré tyto snímky obrátit tak, jak jsme je vnímali při samotném fotografování – budeme lépe vnímat kroky optimalizace a klasický pohled je přeci jen pohodlnější (alespoň nás nebude bolet za krkem z neustálého naklánění hlavy).
Příkaz pro otočení snímku o 90° se skrývá v menu Edit (Úpravy) – Transform (Transformace). Můžeme si vybrat ze dvou pro nás přijatelných variant Rotate 90° CW (Otočit vlevo – ve směru hodinových ručiček) nebo Rotate 90° CCW (Otočit vpravo – proti směru hodinových ručiček). Samotný krok otočení nemá vliv na kvalitu obrázku, takže jej můžeme bez problému přeuložit.
![](/old-idif/grafika/images/ph_bar_uprdig3_07.jpg)
Pro ty, kteří si rádi hrají s převrácením pohledů, zmíním příkazy Flip Horizontal (Převrátit vodorovně) a Flip Vertical (Převrátit svisle). Horizontální převrácení bude více praktické, neboť jeho použitím získáme horizontální odraz snímku (jako v zrcadle – levá strana je pravá a naopak). Svisle převracíme jen u velmi netradičních obrázků, chceme-li např. něco vypovědět (hodí se pro umělecké fotografie).
![](/old-idif/grafika/images/ph_bar_uprdig3_08.jpg)
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Photoshop: Úprava digitální fotografie I.
- Photoshop: Úprava digitální fotografie II
- Photoshop: Úprava digitální fotografie III.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
9. ledna 2025
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
9. ledna 2025
Profesionální scaner Scanner Heidelberg TOPAZ I. optické rozlišení bez interpolace 3800DPI
-
17. ledna 2025
-
21. ledna 2025