Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Photoshop
Photoshop: Úprava digitální fotografie III.
praxe
27. září 2002, 00.00 | Ve třetím dílu miniseriálu Úprava digitální fotografie si řekneme něco o ořezech, výřezech a transformaci otočených snímků.
Třetí díl miniseriálu přináší poněkud odpočinkové téma, které bychom však neměli jako zkušení uživatelé podceňovat. Bez výřezů, ořezů a transformace se mnohdy neobejdeme, a to hned z několika důvodů, které si zde probereme.
Ořezy a výřezy
K ořezům a výřezům z fotografií poslouží nástroj přímo k tomu určený – Crop (Ořez). Práce s ním je velice jednoduchá. Lze ho přizpůsobit jakémukoli obdélníkovému či čtvercovému tvaru a na vyselekované oblasti otáčet.
U fotografie nahoře jsme se rozhodli použít pouze části s domy nalevo – nejenže jsou odlišně osvícené a při optimalizaci bychom museli jednu ze stran obětovat co do světlosti, ale zkrátka jsme si dle našeho výsadního práva původce snímku usmysleli, že bude oříznutá část vypadat daleko poetičtěji.
Záměr byl zcela jasný – motiv starých domečků navodí lepší atmosféru, kdy v pravé části kompozici neruší jiný architektonický styl (i když myšlenky a záměry jsou skutečně dosti individuální – zde používáme tohoto argumentu pouze pro účely vysvětlení).
Dalším důvodem pro ořez, resp. výřez, může být získání co nejužšího výběru z fotografie. Zvolíme tedy nástroj Crop (Ořez). Kurzor myši posuneme do předpokládané výchozí pozice, řekněme levý horní roh (viz obrázek se Zlatou uličkou), stiskneme levé tlačítko myši a táhneme výběrový obdélník do pozice finální (což je protilehlý roh výchozího).
Pokud s výběrem nejsme spokojeni, můžeme ho upravit tažením jakéhokoli z osmi uzlů – měníme výšku, šířku a poměr rozteče stran selekce. Je-li vše v pořádku, potvrdíme ořez (výřez) Enterem. Může se stát, že se nám před potvrzením bude zdát náš záměr přitažlivější než po jeho potvrzení, ale tím není nic ztraceno – vždy se lze v historii vrátit o krok zpět.
Otáčení snímků celých probereme detailně v další části tohoto tutoriálu, teď si ještě prozradíme poslední vlastnost ořezového nástroje Crop. Selekci tedy upravíme co do šířky a výšky jak je libo, ale můžeme rovněž měnit náklon do určitého úhlu vůči horizontální úrovni? Ovšemže ano. Poté, co natáhneme libovolný výběr ořezu a kurzor umístíme vně této selekce, změní se podoba jeho ukazatele na ohnutou oboustrannou šipku – tím nám Photoshop ukazuje, že můžeme selekcí otáčet jako jakýmkoli jiným objektem (bez ohledu na její obsah). Tak dosáhneme maximálního vyrovnání mírně i více nakloněných snímků právě s horizontální rovinou. Pootočenou ořezovou oblast lze i poté bez obtíží transformovat.
Otočení snímků
V závěru dnešního dílu se setkáváme s dosti frekventovaným jevem – otočenými snímky po přenesení z digitálního fotoaparátu do našeho počítače.
Pro práci s nimi je dobré tyto snímky obrátit tak, jak jsme je vnímali při samotném fotografování – budeme lépe vnímat kroky optimalizace a klasický pohled je přeci jen pohodlnější (alespoň nás nebude bolet za krkem z neustálého naklánění hlavy).
Příkaz pro otočení snímku o 90° se skrývá v menu Edit (Úpravy) – Transform (Transformace). Můžeme si vybrat ze dvou pro nás přijatelných variant Rotate 90° CW (Otočit vlevo – ve směru hodinových ručiček) nebo Rotate 90° CCW (Otočit vpravo – proti směru hodinových ručiček). Samotný krok otočení nemá vliv na kvalitu obrázku, takže jej můžeme bez problému přeuložit.
Pro ty, kteří si rádi hrají s převrácením pohledů, zmíním příkazy Flip Horizontal (Převrátit vodorovně) a Flip Vertical (Převrátit svisle). Horizontální převrácení bude více praktické, neboť jeho použitím získáme horizontální odraz snímku (jako v zrcadle – levá strana je pravá a naopak). Svisle převracíme jen u velmi netradičních obrázků, chceme-li např. něco vypovědět (hodí se pro umělecké fotografie).
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Photoshop: Úprava digitální fotografie I.
- Photoshop: Úprava digitální fotografie II
- Photoshop: Úprava digitální fotografie III.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024