Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Energie pro digitální fotoaparáty II
17. července 2002, 00.00 | Dnešní díl seriálu o spotřebě energie u digitálních fotoaparátů bude věnován tomu, jak co nejúsporněji nastavit fotoaparát před či v průběhu fotografování. Vhodným nastavením lze výrazně prodloužit životnost baterií a tak i vaše fotografický radovánek.
Správně přednastavený fotoaparát šetří energii
Základem každého úspěchu je dobrá příprava a stejně je tomu i v našem případě. Čím lépe si fotoaparát připravíte a nastavíte v době, kdy je připojen k síťovému adaptéru či máte možnost dobít akumulátor, tím více energie vám zbude na práci samotnou. Nastavování je díky používání displeje energeticky velmi náročné, takže se jej při práci vyvarujme, pokud je to jen trochu možné. V rámci přípravy bychom měli nastavit nejen režim spotřeby, ale i správnou kvalitu a rozlišení fotografií tak, abychom v průběhu fotografování mohli jen exponovat. Jedinou překážkou může být skutečnost, že některé fotoaparáty se musejí nastavit tak, aby si naše volby pamatovali. Jde o pojistku proti blbosti, kterou lze v 95% případů vypnout.
A pokud se již rozhodnete nějaký parametr fotoaparátu měnit při fotografování, zamyslete se, zda tento úkon nelze provést bez použití systémových menu. U některých fotoaparátů lze nastavovat parametry speciálními tlačítky či dokonce jejich kombinací. Změna provedená bez displeje je vždy úspornější.
Úsporný režim ano či ne?
Prvním krokem vašeho snažení by mělo být správné nastavení úsporného režimu (power save), pokud jej fotoaparát nabízí. Principem tohoto režimu je snížení energie automatickým povypínáním některých elektrických obvodů v době kdy nefotografujete. Je na uživateli, aby zvolil za jak dlouho k tomuto úkonu dojde a zde je kámen úrazu. Pokud bude fotoaparát neustále usínat a probouzet se, pak vás nejen bude zdržovat několikasekundovým probouzením, ale spotřeba může snadno vzrůst místo klesnout. Takže pokud jste pozorní a nebudete zapomínat fotoaparát vypnout v době kdy jej nepoužíváte, je lepší úsporný režim nepoužívat a fotoaparát vypínat ručně. Zejména pokud fotografujete delší dobu a přitom hodně frekventovaně, tak může být úsporný režim spíš nevýhodou. Pokud naopak fotografujete při procházce městem jednou za 20minut, tak se vyplatí úsporný režim zapnout.
U fotoaparátů, u kterých se trvale nepoužívá LCD displej, se úsporným režimem nedosahuje příliš výrazného prodloužení životnosti baterií, protože v klidovém stavu fotoaparát spotřebovává minimum energie. U LCD fotoaparátů je samozřejmě situace opačná.
Nastavení usínání
Jas, kontrast a podsvícení displeje
Bezesporu největším žroutem energie je "velký" LCD displej, pokud jej tedy váš fotoaparát má. Zejména u digitálních fotoaparátů, které nejsou vůbec vybaveny optickým hledáčkem je alfou a omegou pro výdrž fotoaparátu. Nicméně i zde můžete snížit spotřebu energie vhodným nastavením. Pokud váš fotoaparát umožňuje vypnout aktivní podsvícení (backlight) a fotografujete za denního světla, deaktivace podsvícení radikálně snižuje spotřebu energie displeje.
Pokud nelze podsvícení zcela vypnout, většinou lze snížit jeho intenzitu. Většina výrobců označuje intenzitu podsvícení jako jas displeje (displey brightness). Snížením jasu se tedy snižuje spotřeba energie. A pokud fotoaparát nabízí i možnost snížení kontrastu displeje, tak i tímto krokem lze ušetřit trochu energie, nicméně je potřeba si uvědomit, že zobrazení takto staženého displeje je opravdu jen velmi hrubě orientační a neprozradí vůbec nic např. o expozici snímků.
Co se týče jasu a kontrastu, je velmi důležité nezaměnit jas a kontrast displeje se jasem a kontrastem fotografií. V prvním případě jde pouze o změnu nastavení displeje, která nemá vliv na snímky jako takové. V druhém případě se trvale mění a typicky zcela destruuje snímek jako takový!
Nastavení jasu displeje
Náhled snímků je energetický luxus
Zobrazení snímku bezprostředně po zaznamenání (preview), je z energetického pohledu opravdový luxus. Nejen, že se spotřebuje energie zobrazením na displeji, ale u některých fotoaparátů i samotným zpracováním fotografie. Pokud tedy potřebujete šetřit energii, rozhodně tuto funkci zcela vypněte. Pokud náhled bezpodmínečně potřebujete pro ověření výsledku expozice, tak alespoň nastavte co nejkratší čas zobrazení.
Pokud máme k dispozici paměťovou kartu s vyšší kapacitou, je rozhodně lepší vypnout náhled a případné nepovedené snímky smazat až po návratu z fotografování. Ale pokud potřebujete mít jistotu dobrého snímku, pak se vyplatí aktivovat. Každá expozice totiž znamená spotřebování nezanedbatelné dávky energie a pokud místo náhledu budete pro jistotu vše fotografovat několikrát, energetický výsledek může být nepříznivý.
Zakázaný blesk se nenabíjí
Zatím jsme se v nastaveních zaměřili na LCD displej, nicméně fotoaparát je vybaven dalšími energetickými nenasyty. Například takový vestavěný blesk také dokáže velmi snadno doslova vysát baterie.
Pokud fotografovat s bleskem potřebujete pro nedostatek světla, nedá se nic dělat. Blesk však může spotřebovávat energii i když jej nepoužijete. Důvodem je skutečnost, že obvody blesku se nabíjejí ještě před expozicí, aby v případě potřeby záblesku byly okamžitě připravené. Takže pokud blesk určitě nechcete používat, dejte o tom fotoaparátu vědět ať můžete jeho nabíjení předejít. K zakázání blesku se používá buď jeho vypnutí v nastavení blesku (většinou ikonka přeškrtnutého blesku) nebo jeho mechanickým zavřením u pop-up blesků.
Bohužel existují fotoaparáty, které blesk nabíjejí i když je zakázaný, i když naštěstí jich není mnoho. U takovýchto fotoaparátů se vyplatí fotoaparát nevypínat mezi snímky pokud fotografujete sérii snímků. K dobíjení blesku totiž dochází typicky při zapnutí či probuzení fotoaparátu.
Méně dat rovná se více energie
Poslední již poměrně drastickou cestou jak ušetřit energii je zmenšit velikost fotografií. Čím je větší soubor s fotografií, tím déle se s ním manipuluje při expozici či prohlížení a tím déle elektronika spotřebovává energii. Proto lze z energetického hlediska doporučit zejména používání komprimovaného formátu JPEG, čímž jde o řád snížit délku zpracování snímků. Změna rozlišení či komprese většinou přináší jen poměrně malé zmenšení fotografií, takže se vyplatí pouze v kritických případech.
Další drobná nastavení
Na úplný závěr jsme si nechali několik drobných triků pro největší spořílky. Tato nastavení již nijak výrazně nemění spotřebu energie, přesto vám pár snímků přidat mohou.
Pokud vypnete veškeré zvuky, které fotoaparát vydává rozhodně ušetříte trochu energie. Miniaturní reproduktorky mají však minimální spotřebu.
V některých manuálech jsme objevili zmínku o tom, že při zvýšené citlivosti snímače (ISO) může být větší spotřeba energie. Podle našeho názoru však nebude rozdíl příliš velký.
Všechny funkce prodlužující zpracování snímku při expozici znamenají zvýšení spotřeby energie. Jde například o redukci šumu, multiexpozice, bracketring, doostřování apod. Spotřeba se však zvyšuje pouze tím, že elektronika pracuje déle, takže význam úspory lze snadno odhadnout podle ušetřeného času.
Závěr
Vhodnou kombinací uvedených nastavení lze dosáhnout u některých fotoaparátů až zdvojnásobení výdrže fotoaparátu. Je samozřejmě potřeba zhodnotit možnosti vašeho fotoaparátu a vaše potřeby v konkrétních situacích, proto neexistuje jedno universální doporučení, přesto je velmi dobré se nad nastavením fotoaparátu zamyslet. Možná budete překvapeni co váš fotoaparát dokáže.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Energie pro digitální fotoaparáty I
- Energie pro digitální fotoaparáty II
- Energie pro digitální fotoaparáty – tipy a triky I.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
9. ledna 2025
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
9. ledna 2025
Profesionální scaner Scanner Heidelberg TOPAZ I. optické rozlišení bez interpolace 3800DPI
-
17. ledna 2025
-
21. ledna 2025