Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
Energie pro digitální fotoaparáty – tipy a triky I.
18. listopadu 2002, 00.00 | Vracíme se k problematice spotřeby energie u digitálních fotoaparátů a nabízíme vám několik tipů a triků z praxe. Za některé z nich děkujeme našim čtenářům a doufáme, že tento článek rozpoutá další diskuzi.
Jak jsme již konstatovali, spotřeba energie u digitálních fotoaparátů je problém, se kterým je nutno počítat a připravit se na něj. Ukázali jsme si řadu cest, jak snížit spotřebu energie, občas i na úkor kvality pořízených snímků a komfortu uživatele. Dnes přidáme několik drobných praktických tipů, jak dále zlepšovat výsledky v oblasti úspory energie.
Štěstí přeje připraveným
Všichni čtenáři ve svých reakcích v první řadě potvrdili naše již vyslovené rčení, že pouze připravení uživatelé mohou dosáhnout nejlepších výsledků. Připravenost spočívá zejména ve správném nastavení fotoaparátu před samotným použitím, při kterém nám záleží na spotřebě energie. Několik minut zapnutý displej, pro aktivní nastavování, vás může připravit až o desítky snímků. I drobnost jako nastavené datum ušetří energii, protože většina fotoaparátů se zatvrzele snaží uživatele právě k nastavení data opakovaně využívat.
Pečujte o svoje akumulátory
Dalším nezbytným předpokladem úspěchu je správná manipulace s akumulátory. Nezapomínejte na samovybíjení! Po několika měsících nečinného ležení všechny akumulátory ztratí část energie. Některé více, některé méně. Navíc pokud máte články, které trpí paměťovým efektem, nezapomeňte je před dobitím řádně vybít, aby se nesnížila jejich kapacita.
Častým problémem s akumulátory je nepořádnost uživatelů. Až na výjimky jako jsou články Info-Lithium od Sony na akumulátoru uživatel jen stěží pozná kolik energie obsahuje. Proto je ideální odděleně skladovat i přenášet nabité a vybité články. Je na každém, aby si vymyslel systém a dodržoval jej. Speciálně pokud používáte sady dvou či čtyř (tužkových) akumulátorů, nepomíchejte akumulátory z různých sad. Každá sada má svou historii určující její aktuální nabití i kapacitu. Promícháním vždy ztratíte.
Nepoužívejte žrouty energie
Nejvýznamnějším žroutem energie je velký LCD displej na zadní straně fotoaparátu. Pokud nezbytně nemusíte, nepoužívejte jej. Vypněte náhled snímků, neprohlížejte a nemažte snímky, pokud to není nezbytné a pokud to jen trochu jde, nepoužívejte jej jako hledáček.
Pokud máte takzvanou elektronickou zrcadlovku, tedy fotoaparát s miniaturním displejem místo optického hledáčku, tak místo velkého displeje používejte ten malý. Jde používat nejen jako hledáček, ale většinou i pro prohlížení snímků a dokonce i nastavování v menu. Spotřeba malého displeje je výrazně menší než u velkého.
A na závěr připomenutí na první pohled zřejmého faktu. Řada fotoaparátů umožňuje některá nastavení provádět jak v menu zobrazovaném na velkém displeji, tak pomocí kombinace tlačítek. Druhá cesta je pochopitelně výrazně úspornější. Zejména pokud je váš fotoaparát vybaven stavovým monochromatickým displejem a umožňuje přímá nastavení většiny funkcí, zjistíte, že se bez velkého displeje dá obejít skoro vždy.
I displeji se dá domluvit
Již v minulém článku jsme psali o tom, že pro snížení spotřeby energie je potřeba minimalizovat podsvícení displeje a případně snížit i jas či kontrast. Jeden z našich čtenářů nás upozornil na zajímavou zkušenost. Poté co si pro LCD displej pořídil ochranou fólii, mohl si dovolit snížit podsvícení i kontrast displeje o 1/4 a pořád byl obraz čitelnější než bez fólie. Ochranná fólie totiž snížila množství odlesků a zvýšila kontrast displeje, takže ani se sníženým podsvícením a kontrastem displej neztratil na čitelnosti.
Jeden z čtenářů nás upozornil i na možnost umístění speciální reflexní fólie "pod" LCD displej, které by umožnilo vypnout podsvícení v případě, že je dostatek okolního světla. Fólie "jednoduše odráží dopadající světlo". Nicméně tuto možnost viděl pouze u mobilních telefonů a podle nám dostupných informací nikdo nic podobného pro digitální fotoaparáty nedělá. Pokud máte jinou zkušenost, podělte se s námi o ni.
Alternativní zdroje energie
Na závěr článku jsme si nechali kapitolu, která se již netýká přímo úspory energie, nýbrž způsobů, jak se vyrovnat s nedostatkem energie jako takovým. Pokud nejsme schopni mít k dispozici dostatečný počet klasických akumulátorů, stále existují způsoby, jak fotoaparátu pomoci. Prvním z nich jsou externí akumulátorové bloky. Jde o zařízení obsahující akumulátor s velkou kapacitou, která jsou několikanásobně objemnější než originální zdroj energie ve fotoaparátu. Připojují se kabelem do konektoru určeného pro napájecí zdroj a jejich kapacita je většinou zhruba o řád vyšší než u originálního zdroje. Nevýhodou je nutnost práce s fotoaparátem na kabelu.
Pokud se vydáváte na dlouhou cestu bez pravidelného přístupu k elektrické síti, může vám pomoci i slunce. Solární energii je možné čerpat pomocí speciálních solárních článků a to i kapesního provedení. Bohužel vzhledem k náročnosti digitálních fotoaparátů na přesné a kvalitní zásobování energií většinou není možné ze solárního článku přímo napájet fotoaparát, ale lze jím minimálně dobíjet jednu sadu akumulátorů a s druhou fotografovat.
Závěr
Doufáme, že vám tento článek dodal nové inspirace v nekonečném boji s nedostatkem energie. Pokud máte další zajímavý námět jak uspořit energii při fotografovaní, rozhodně nám napište. Rádi se inspirujeme pro další díly tohoto seriálu. Svou zkušeností můžete pomoci ostatním uživatelům.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Energie pro digitální fotoaparáty I
- Energie pro digitální fotoaparáty II
- Energie pro digitální fotoaparáty – tipy a triky I.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024