Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální fotografie
Energie pro digitální fotoaparáty I
DF energie
2. července 2002, 00.00 | V dnešním prvním dílu nového seriálu o zdrojích energie pro digitální fotografie se zaměříme na výběr baterií a akumulátorů. Jaké jsou nejlepší zdroje energie pro tuto náročnou techniku?
Spotřeba elektrické energie je jedním z nepříjemných problémů většiny digitálních fotoaparátů. Samozřejmě hodně záleží na konkrétním typu fotoaparátu a použitých bateriích či akumulátorech, nicméně obecně platí, že právě vybitý zdroj energie je nejčastější příčinou přerušení fotografování. Naštěstí i my, jakožto uživatelé, můžeme poměrně významně ovlivnit to, jak dlouho nám energie vydrží a kolik snímků nafotografujeme. Základem je volba správného zdroje energie.
Pozor na správné baterie
Velmi často se v naší redakční poště i nejrůznějších diskusích setkáváme s nářky novopečených uživatelů digitálních fotoaparátů nad zoufale krátkou životností baterií v jejich fotoaparátech. Při volbě špatné baterie totiž fotoaparát nefunguje buď vůbec nebo pouze několik snímků, přestože je baterie zcela nová a v pořádku. Jaký je důvod?
Digitální fotoaparáty spotřebovávají energii nárazově. To znamená, že když jsou zapnuté ale neprovádějí zrovna žádnou činnost jejich spotřeba je prakticky minimální. Naopak v okamžiku, kdy má fotoaparát napilno, řekne si o velkou porci energie, kterou chce okamžitě získat. To je důvodem, proč drtivá většina digitálních fotoaparátů je "vybíravá" a nefunguje s běžnými bateriemi. Bohužel jedním z energeticky náročných okamžiků je i zapnutí fotoaparátu, takže uživatel může mít falešný pocit, že jeho fotoaparát je nefunkční pouze proto, že používá špatný druh baterií.
Takzvané "špičkové odběry", tedy nárazové čerpání velkého množství el. proudu, dělá problémy zejména obyčejným bateriím a také starším či částečně vybitým článkům. Pokud tedy potřebujete použít ve fotoaparátu tužkové baterie, volte zásadně alkalické články nejlépe přímo určené pro náročnou elektroniku. Výběr je i u nás poměrně velký a baterie Duracell či Energizer jsou k dostání prakticky všude. U těchto článků lze při rozumném používání baterií dosáhnout výdrže v řádu stovek snímků v závislosti na typu fotoaparátu.
Z výše popsaného a zejména ceny špičkových alkalických článků vyplývá, že tužkové baterie jsou pro digitální fotoaparát vhodným zdrojem energie pouze v krizových situacích. Při běžném užití se bezesporu vyplaní použít akumulátory.
Akumulátory jako jediné rozumné řešení
Nejen provozně, ale zejména ekonomicky zajímavější alternativou klasických baterií jsou akumulátory, které z nich nabízejí vyšší kapacitu a zejména díky možnosti opakovaného nabití výrazně zlevňují provoz digitálního fotoaparátu. Nicméně i zde je potřeba dodržovat několik zásad.
Již při nákupu akumulátorů je dobré bedlivě vybírat. Pokud fotoaparát používá atypický akumulátor, pak není většinou mnoho možností. Zde snad jediná rada, dejte si pozor na použité články, u kterých jen těžko zjistíte jejich reálný stav. Nakupujte ze zásady u renomovaných obchodníků a vždy pouze originálně balené akumulátory. Pokud objevíte akumulátor od jiného výrobce, než je výrobce fotoaparátu, ujistěte se, že je opravdu určen pro váš typ fotoaparátu a zkontrolujte jeho kapacitu, zda není výrazně menší, než kapacita originálního článku. Pokud vše sedí, není důvodu jej nekoupit.
Nejčastěji při nákupu tužkových akumulátorů se můžete setkat s možností výběru různých kapacit článků. U tužkových akumulátorů je běžný rozsah 650 - 1900 mAh. Obecné pravidlo je pochopitelně, že čím vyšší je kapacita článků, tím déle vydrží napájet fotoaparát. U maximálních kapacit však platí, že s nepatrným růstem kapacity výrazně roste cena, takže ekonomicky nejvýhodnější jsou články s kapacitou kolem 1600 mAh. Důležité je se vyvarovat nákupu článků s nízkou kapacitou, protože u nich může nastat problém s jejich výdrží. Za rozumné minimum lze považovat cca 1200 mAh na jeden tužkový článek.
Co se týče typu akumulátorů, zde s trochou zjednodušení lze říci, že běžné typy akumulátorů - NI-Mh, NI-Cd a Li-Ion jsou všechny pro digitální fotoaparáty vhodné. Každý z nich má své výhody a každý i své drobné nevýhody, důležité je, že jsou schopné spolehlivě pracovat. To samé platí i o napětí článků. Tradičních 1,2V, které akumulátory běžně poskytují nedělají digitálním fotoaparátům žádný problém.
Nabíječky
Velmi důležitá je i volba vhodné nabíječky. Samozřejmostí by měl být nákup takového zařízení, které je určeno pro ten typ baterií, který používáme (Ni-MH, Ni-Cd, Li-Ion). Dále se rozhodně vyplatí nákup inteligentní nabíječky schopné informovat o stavu článků a případně schopné články i vybíjet. Pokud je nabízena sada akumulátorů i s nabíječkou, jedná se zpravidla o spolehlivé řešení, se kterým nebudete mít problémy.
Speciálním případem je situace, kdy fotoaparát umí dobíjet akumulátory přímo, prostřednictvím připojení síťového adaptéru. V takovém případě je důležité volit takové akumulátory, se kterými dokáže fotoaparát pracovat a dokáže využít celou jejich kapacitu.
Zde ještě jedna drobná, ale důležitá, poznámka. To, že fotoaparát je vybaven konektorem pro externí napájení síťovým zdrojem, rozhodně neznamená, že bude dobíjet akumulátory. Naopak většina výrobců konstruuje fotoaparát tak, že baterie/akumulátory jsou odpojeny pokud se používá síťový zdroj. Více ve speciálním článku.
Externí zdroje energie
Pokud se vám nepodařilo najít na trhu dostatečně silný zdroj energie pro váš fotoaparát, protože potřebujete nafotografovat například tisíce snímků bez dobíjení článků, nebo váš fotoaparát může být vybaven pouze akumulátorem s kapacitou 750 mAh, pak stále existuje cesta. Tou jsou externí bateriové zdroje či chcete-li packy. Nejde o nic jiného, než relativně velký akumulátor, který k fotoaparátu připojíte kabelem do konektoru pro síťový adaptér a akumulátor připevníte třeba na opasek či uložíte do batohu. Cena je pochopitelně výrazně vyšší, než u běžných akumulátorů a navíc klesá pohodlí práce, přesto tuto alternativu je dobré mít na paměti. Škoda jen, že nabídka na českém trhu je zatím poměrně malá. Nicméně minimálně ve specializovaných prodejnách externí zdroj zakoupíte.
Závěr
Při nákupu zdroje energie se jistě vyplatí obezřetnost a rozumná investice, která se vrátí v levném a bezproblémovém provozu. Životnost akumulátorů bývá typicky 1-2 roky, i když do značné míry závisí na zacházení s nimi. V každém případě pokud se chystáte fotografovat víc jak několikrát do roka, tak se investice několika set a až tisíc korun do akumulátorů a nabíječky rozhodně vyplatí.
V příštím díle se zaměříme na to, jak pracovat s fotoaparátem, abychom co nejlépe využili to množství energie, které náš zdroj poskytuje.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Energie pro digitální fotoaparáty I
- Energie pro digitální fotoaparáty II
- Energie pro digitální fotoaparáty – tipy a triky I.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024