Studujeme Rhinoceros 1.1 - Tvorba ploch (2.část) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



3dscena

Studujeme Rhinoceros 1.1 - Tvorba ploch (2.část)

Rhinoceros

6. března 2001, 00.00 | Tak jsme tu opět s dalším dílem o plochách. Dnes si probereme tvorbu obdélníkových ploch a ploch pomocí tažení. To vše pochopitelně v prostředí Rhina.

Obdélníkové plochy lze tvořit příkazem Plane (Ikona textu Surface > Rectangle > Corner to Corner). Jeho pomocí zadáme první roh a druhý roh roviny. Druhý bod lze určit délkou a šířkou. Takto bychom vytvořili obdélníkovou plochu se 4 řídícími body.

Příklad

Pokud nám to nestačí, použijeme parametr D (Deformable plane) pro nastavení parametru u a v. Tím nám vznikne daný počet řídících bodů, se kterými můžeme potom pracovat a vytvořit lehce různý povrch dle našich představ. Například vytvořit nos nebo část obličeje. Tento způsob je velmi pomalý a bez vstupních parametrů, takže se nelze vrátit ke vstupním křivkám jako u jiných příkazů.

Příklad

Další příkaz Plane3Pt (Ikona textu Surface > Rectangle > 3 Points) nám umožní nakreslit rovinu pomocí tří bodů. Prvním a druhým bodem určíme hranu roviny a třetím určíme šírku roviny na protější straně.

Příklad

Příkaz PlaneV (Ikona textu Surface > Rectangle > Vertical) kreslí rovinu kolmou na konstrukční rovinu. Nejdříve zadáme dvěma body hranu roviny v konstrukční rovině. Potom třetím bodem, který se bude pohybovat po kolmici ke konstrukční rovině, zadáme výšku roviny.

Příklad

Příkazem CutPlane (Ikona textu Surface > Rectangle > Cutting Plane) tvoříme roviny řezů. Pomocí nich pak tyto objekty můžeme ořezávat. Nejdříve vybereme plochu (objekty), pro kterou chceme vytvořit roviny řezu. Pak už jenom kreslíme úsečky pomocí počátečního a koncového bodu. Můžeme jich kreslit, kolik potřebujeme. Příkaz ukončíme Entrem. Roviny řezu jsou kolmé k aktivní konstrukční rovině a jsou vždy vytvořeny tak, aby procházely všemi vybranýmy objekty a byly dostatečně velké, aby vytvořily s těmito objekty průnik.

Příklad


A teď přichází na řadu příkazy pro tažení. Chcete-li vytvořit vytaženou plochu, můžete to provést tažením křivky přímo, po trase, kolmo ke konstrukční rovině nebo do bodu.

Příkazem Extrude (Ikona textu Surface > Extrude) vytáhneme křivku do plochy.

Příklad

Pokud jsme vybrali uzavřenou křivku, lze parametrem C (Cap) zapnout tvorbu tělesa.

Příklad

Parametrem D (Direction) nastavíme směr tažení, pokud nám nevyhovuje aktuální (standardně je směr tažení ve směru normály vybraných křivek). Parametrem B (BothSides) určíme tažení na obě strany. Parametr T (Tapered) nám rozšíří plochu pod daným úhlem. Po výběru tohoto parametru nám přibude parametr Corner, který nám určuje tvar rohů. Lze si vybrat mezi těmito možnostmi - Sharp (ostrý), Round (zaoblený), Smooth (hladký) a Chamfer (zkosený).

Příklad

Příklad

To je pro tento díl vše a příště si dobereme tažení.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: