Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
VSE
Představujeme Adobe Photoshop CS3 (4)
8. ledna 2007, 00.00 | V této části našeho přiblížení funkcí betaverze Photoshopu CS3 se podíváme na nástroje,
které svým posláním jdou poněkud za obvyklou oblast užití daného produktu. Konkrétně se
takto budeme věnovat editaci videa, přípravě obsahu pro mobilní zařízení a online
publikování grafiky ve vysokém rozlišení s pomocí technologie Zoomify.
V této části našeho přiblížení funkcí betaverze Photoshopu CS3 se podíváme na nástroje, které svým posláním jdou poněkud za obvyklou oblast užití daného produktu. Konkrétně se takto budeme věnovat editaci videa, přípravě obsahu pro mobilní zařízení a online publikování grafiky ve vysokém rozlišení s pomocí technologie Zoomify.
Video
V případě úprav videa nabízí Photoshop nové funkce, které z něj ovšem nečiní nějaký video editor . Konkrétně je nyní k dispozici především import zvolených snímků z video souborů (viz příkaz File-Import-Video Frames to Layers) ve formátech, které podporuje QuickTime 7.1 (je zapotřebí, aby byl daný prostředek v systému instalován). Import probíhá v dialogu, který zobrazuje náhled daného videa s možností jeho přehrání. Výběr úseku pro import je nepříliš komfortní, k dispozici je takto buď načtení celého filmu - které ovšem obvykle ztroskotá na limitu 500 snímků, který je v současnosti pro import videa stanoven, nebo lze rozsah určit manuálně, s pomocí příslušného posuvníku, nicméně pouze "od oka" (tj. časová osa k dispozici není).
Dialog pro import videa
Snímky se načtou jako vrstvy, a dále je lze upravovat stejně jako normální grafiku. Odpovídající importní volba pak dovoluje snímky rovnou načíst do podoby animace, což usnadňuje následné úpravy, přičemž především pro animace je asi daný způsob importu videa určen. K dispozici je pak i "opačná" funkce Render Video, s jejíž pomocí lze převést vrstvy na video. Konkrétně je takto k dispozici export do QuickTime formátů, mimo jiné QuickTime Movie, AVI, Flash Video či iPod. Dále lze vytvořit i sekvenci obrázků v různých formátech.
Lze si představit dobré využití daných funkcí například v oblasti webdesignu. Zde designér mimo výše naznačené tvorby animací může také třeba "vytáhnout" z videa, jež má být vystaveno na Webu, několik snímků a ty po případných úpravách použít v rámci webové prezentace jako upoutávku na daný video soubor.
Export videa
Device Central
Novinkou, která myslí na návrh obsahu pro mobilní zařízení, tedy zejména odpovídající smart telefony a také třeba PDA či konzumentská zařízení, je Device Central. Jedná se o samostatnou komponentu Photoshopu CS3 (potažmo zřejmě celé připravované Creative Suite 3), která dokáže emulovat chování mobilních zařízení na základě jejich tzv. profilů. Emulace pak slouží ke kontrole chování obsahu vytvářeného ve Photoshopu na daném zařízení.
Designer si takto může kdykoli z Photoshopu zobrazit umístění obrázku na displeji a dále vyzkoušet vliv nejrůznějších podmínek a nastavení, které připadají v případě daného zařízení v úvahu. Konkrétně to jsou třeba velikost, rozlišení a podsvícení displeje nebo jeho reakce na sluneční světlo či naopak indoor použití. Dále má uživatel v emulátoru k dispozici odpovídající funkce daného mobilu, které s grafikou pracují. Může si tedy vyzkoušet nejrůznější způsoby užití daného obrázku, tj. například jeho umístění na pracovní plochu, použití jako spořiče, prohlížení ve webovém prohlížeči atp.
Uložení obrázku do podoby určené pro mobilní zařízení lze v Photoshopu snadno zajistit s pomocí speciálního příkazu Save for Web & Devices. Navíc lze i přímo vytvořit nový dokument, jež je určen pro mobilní nasazení a to buďto z prostředí Photoshopu nebo přímo Device Central.
Práce s obrázkem v Device Central
Device Cental poskytuje ke správě profilů zařízení odpovídající nástroje. Ty dovolují procházet a vyhledávat profily zařízení podle výrobce, regionu, velikosti obrazovky apod. Možné je seskupování profilů do skupin, vývojář si tak může vytvořit testovací sadu cílových zařízení, pro které připravuje obsah.
V současné výchozí podobě obsahuje Device Central generické profily mobilních telefonů, které vytvořila Adobe pro Flash Lite. Po oficiálním uvedení Photoshopu CS3 budou poskytovány profily zařízení konkrétních výrobců.
Device Central je určitě zajímavým prostředkem, který může výraznou měrou napomoci při vytváření stále žádanějšího obsahu pro mobilní zařízení. V dané souvislosti je pak třeba připomenout dosavadní existenci obdobných nástrojů pro tvorbu obsahu ve formátech SWF a SVG, zabudovaných do Illustratoru a GoLive CS2. Je otázkou, nakolik se funkcionalita daných prostředků komplexně sloučí právě v ostré podobě Device Central.
Zoomify: obrázky ve vysokém rozlišení na Webu
Pozoruhodným nový nástrojem (majícím nicméně předchůdce v dosud Photoshopem podporovaném formátu ZoomView) je export do formátu Zoomify (za vývojem stojí stejnojmenný výrobce). Jedná se zde o technologii, která dovoluje obrázky ve vysokém rozlišení vystavit na Webu způsobem, který drasticky urychluje rychlost prohlížení i přenos informací obrázku. Zoomify formát je takto vlastně sada JPEG souborů, odpovídajících rozkladu původního obrazu do jakési dlaždicové mozaiky, rozklad je takto vytvořen pro různá rozlišení, resp. různé úrovně zoomu při prohlížení.
Prohlížení Zoomify obrázku
Na Zoomify obrázek odkazuje na webové stránce základní JPEG náhled, spojený s jednoduchou prohlížecí aplikací ve formátu SWF (ta tedy ke svému chodu potřebuje, aby uživatel měl pro daný webový prohížeč instalován Flash Player). Daná aplikace pak dovoluje uživateli v jeho webovém prohlížeči zobrazovat detaily obrázku v různých rozlišeních (tedy příslušné dlaždice), včetně toho původního nejvyššího. Prohlížení je takto obvykle velmi rychlé, neboť pokaždé se přenáší pouze požadovaná část obrázku, nikoli obrázek celý, při požadavku na opakované zobrazení určité části se obvykle použijí data z lokální vyrovnávací paměti. Veškerou uživatelskou logiku a příslušné stahování řídí zmíněná uživatelská Flash komponenta, takže je příslušně snížena zátěž serveru. A bez zajímavosti není ani skutečnost, že obrázky distribuované daným způsobem lze v základním vysokém rozlišení jen problematicky uložit lokálně v kompletní podobě: vhodné při ochraně autorských práv apod.
V Photoshopu CS3 je vytvoření Zoomify obrázku snadné a přehledné. Odpovídající ukládací dialog, vyvolaný příkazem File-Export-Zoomify, zde dovoluje určit HTML šablonu, na níž je Zoomify obrázek umístěn, velikost základního náhledu, způsob uložení a pojmenování souborů "dlaždic" i v nich použitou JPEG kompresi, po uložení lze stránku s obrázkem automaticky zobrazit v prohlížeči.
Dialog exportu do Zoomify
Jak jsme již naznačili výše, Zoomify není jedinou technologií svého druhu: mimo ZoomView či třeba eRez Imaging Serveru nesmíme opomenout ani JPEG2000, proti němu má nicméně Zoomify značnou výhodu v tom, že staví na běžných technologiích. Mimo exportu z nového Photoshopu poskytuje výrobce pro Zoomify jak pokročilejší komerční převodní nástroje Zoomifyer Flash (plugin pro Flash - dovoluje změnit podobu výše popsaného Flash prohlížeče Zoomify souborů) a Zoomifyer Enterprise (možnosti anotací, skriptovatelné hromadné serverové konverze aj.), tak i bezplatný převodník obvyklých obrázkových formátů Zoomifyer EZ (ten je nicméně oproti převodníku pro Photoshop omezen). Integrace exportu přímo do prostředí Photoshopu každopádně z dané technologie činí velmi přístupný a zajímavý nástroj, s pomocí kterého lze nabídnout obrázky ve vysokém rozlišení ke komfortnímu online prohlížení. Potenciálními uživateli Zoomify takto mohou být fotografové, prodejci uměleckých děl či jiní internetoví obchodníci, galerie, lékaři (vystavení rentgenových a jiných snímků), geografové (letecké snímky aj.) atp.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Představujeme Adobe Photoshop CS3 (1)
- Představujeme Adobe Photoshop CS3 (2)
- Adobe Bridge CS3 beta zblízka
- Představujeme Adobe Photoshop CS3 (3)
- Představujeme Adobe Photoshop CS3 (4)
- Adobe Photoshop CS3 bude mít dvě podoby
- Photoshop CS3 Extended: k čemu je dobrý?
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024