Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Vektory
Macromadia uvedla Freehand MX
freehand
11. února 2003, 00.00 | Jako jeden z posledních uvítala Macromedia do své nové rodiny MX programů vektorový grafický editor Freehand. Ten je ve své MX verzi stále velmi intuitivní a navíc disponuje funkcemi hodnými dnešní doby.
Jako jeden z posledních uvítala Macromedia do své nové rodiny MX programů vektorový grafický editor Freehand. O tom jsme na Grafice podrobně psali ve článku Macromedia Freehand 10 - vektorový outsider?, ze kterého si lze udělat poměrně ucelenou představu o tom, co program nabízí.
Změněné uživatelské rozhraní
Jednou z hlavních změn Freehandu MX je nové uživatelské prostředí a samozřejmě integrace do celé MX rodiny.
Změna uživatelského prostřední rozhodně programu prospěla, i když bych si dokázal změny představit ještě trochu výraznější. Na druhou stranu je změna jistě věcí osobního vkusu - Freehand MX se stále odlišuje od dalších vektorových programů poměrně strohým designem s často jednoduchými ikonami - svůj názor si můžete udělat na uvedeném screenshotu.
Po stránce funkčnosti je zřejmá výrazná integrita s ostatními produkty MX rodiny. K dispozici je jednotný systém dokovacích palet a nástrojové lišty. Jednotlivé MX programy umí také pracovat se vzájemnými formáty - SWF soubory je možné otevírat a editovat v prostředí Freehandu, dokumenty z Freehandu zase třeba otevřít ve Flashi a vkládat je rovnou do internetových prezentací. Ve Freehandu lze prvkům přiřazovat akce s činnostmi využitelnými ve Flashi atd. Integrace se dotkla také bitmapových prvků umístěných ve Freehandu - ty se nyní otevírají ve Fireworks - jednoduchém bitmapovém editoru firmy Macromedia, přičemž po editaci zůstanou zachovány všechny efekty, které se k prvku ve Freehandu váží.
Co se skutečně nových nástrojů týče, tak těch není zase tolik, ale o to vypadají zajímavěji.
Novinkou MX verze Freehandu je dokovací paletka Object sumarizující v jednom okně informace o parametrech, výplni, obrysech a efektech zvoleného objektu. Všechny zmíněné parametry je v paletě možné také nastavit - viz příklad na screenshotu, kdy je v paletě zvýrazněná položka výplně. Panel lze používat pro nastavování parametrů jak vektorů, tak textu.
Nastavení lze přitom také násobit - lze tak přidávat řadu různých výplní efektů atd. - viz např. screenshot z webu Macromedia ukazující nastavení pro zvolenou elipsu.
Efekty lze kdykoliv měnit a text zůstává editovatelný. Nástroj se na první pohled jeví jako velice praktický - obsahuje totiž vždy ty položky, které uživatel může pro nastavení daného vektoru potřebovat. Pracuje-li se například se čtvercem, v paletce se objeví položka pro práci s rohy objektu, kterou tak není třeba lovit v různých nabídkách nebo si pamatovat příslušnou klávesovou zkratku. Při práci s textem jsou v paletě nástroje pro jeho formátování atd.
Zajímavým nástrojem MX verze Freehandu je nástroj Extrude, umožňující vytvářet z 2D objektů prvky s 3D perspektivou. Nastavovat lze přitom řadu parametrů jako 3D rotaci, osvětlení, stíny atd. Nástroj se hodí k vytváření jednodušších 3D objektů nebo např. k práci s 2D bitmapami, kterým je třeba přidat třetí rozměr. Mimoto má Freehand MX nástroj Blend pro morfování vektorový objektů a umí např. odmazávat nástrojem guma části vektorových křivek (nástroj funguje úplně stejně jako v bitmapových editorech, ale na křivkách). Novinkou je také podpora alfa kanálu u importovaných bitmap. Některé uživatele pak potěší nový nástroj Connector umožňující spojovat vektorové obrazce do diagramů.
Závěr
Program jsme zatím v redakci jen zběžně testovali a pravděpodobně se k němu vrátíme ještě v nějaké rozsáhlejší recenzi, nicméně úpravy působí příjemným dojmem. Stále jde o velmi intuitivní program (dovolil bych si tvrdit, že paleta Object jeho používání možná ještě zjednodušila), navíc s možnostmi hodnými dnešní doby - výrazné vylepšení se dotklo například i štětců a přechodů (k dispozici je i kaligrafický štětec), které jsme kritizovali v minulé recenzi. Na druhou stranu se nám při prvním testování programu s příchodem sofistikovanějších funkcí zdálo, že program trochu ubral na rychlosti. Každopádně stejně jako u minulé verze, i Freehand MX je k dispozici jako 30 denní zkušební verze na stránkách výrobce a tak není problém si jej otestovat na vlastním počítači. Komerční verze programu se prodává za cenu 400 dolarů
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024