Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Příslušenství
Macromedia Freehand 10 - vektorový outsider?
freehand10
2. prosince 2002, 00.00 | Freehand představoval kdysi v oblasti vektorového kreslení pojem. Jak si program vede dnes a co nabízí v nelítostné konkurenci Corelu a Illustratoru?
Nemohu se ubránit pocitu nostalgie, když držím CD s Freehandem v ruce. Vzpomínám na své počítačové začátky provázené CorelDRAW 2, Aldus PhotoStyler a také zvěstmi o tom, že jakýsi Freehand je daleko lepší než Corel. Od těch dob uplynulo pár let, vektorovému trhu nezvratně kraluje Adobe Illustrator 10 a CorelDRAW 11. Macromedia zatím přesunula těžiště svého snažení na Flash, ale Freehand stále žije (nebo snad živoří?). Důkazem budiž i aktuální verze 10.
Průběh instalace je veskrze standardní, program ukousne z disku sympatických 34 MB. Komunikuje v angličtině, o lokalizaci se z největší pravděpodobností neuvažuje. Kompatibilita sahá až k Windows XP (i když test probíhal na Windows 98 a ME) a MacOS X.Po spuštění je uživatel zpočátku poněkud překvapen ze spartánského uživatelského rozhraní neoplývající mnoha barvami, stíny a kdo ví čím vším ještě.
Jedna z novinek inzerovaných pro verzi 10 je univerzální rozhraní společné všem programům Macromedia. Při letmém srovnání s Flashem MX by se sice nějaká podobnost našla, ale vesměs je rozložení ikon a filozofie plovoucích palet poněkud jiná. Je dokonce tak nestandardní, že protřelí uživatelé konkurenčních produktů nevěřícně zírají a raději rovnou nad Freehandem lámou hůl.
Pokud se však nenecháte na počátku odradit nezvyklým ovládáním, brzy získáte z práce stejný dojem jako já - rychlost. Nejenže je svižnost zobrazení vynikající i na pomalejších strojích (stačí Pentium a 64 MB RAM), ale i tvorba samotná se zdá být velmi pružná. Obvykle navíc není třeba ztrácet čas neustálým hledáním a přepínáním nástrojů, všechno funguje jaksi intuitivně. To se týká i klávesových zkratek, z nichž některé (CTRL+šipka nahoru (dolů) pro posun objektu nahoru a dolů) by pro svou eleganci mohla klidně převzít i konkurence. Následující obrázek byl vytvořen během nějakých 20 minut, prakticky bez jakýchkoliv předchozích zkušeností s programem.
"Ano.", řeknete si. "Je to rychlé. Ale umí to vůbec přechody, průhlednosti a další efekty?" Přechody jsou k dispozici základní: lineární, kruhový a obdélníkový. Průhlednost je definovaná trochu oklikou pomocí výplně typu Lens. Kromě toho tady lze nastavit i lupu, barevnou inverzi, zesvětlení, ztmavení a jednobarevný převod.
K podobným samozřejmostem patří i práce s křivkami. Pero i tužka sympaticky pomrkávají z lišty, kromě toho můžeme snadno vytvářet i kruhy, obdélníky i obligátní hvězdy a mnohoúhelníky. Základní deformační funkce typu zešikmení, rotace, ale i deformace obálkou a řezání jsou rovněž na svých místech. Horší už to je s různými druhy tahů. Zatímco Illustrator i CorelDRAW mají k dispozici celou kopu štětců, u Freehandu je na ně lepší raději zapomenout (viz obrázek níže). To co nám nabízí je totiž asi na úrovni konkurence před třemi lety. Menu pro tvorbu vlastního tvaru štětce sice potěší, ale vzhledem k jeho nabídce nestojí za řeč.
Už popsaná výplň Lens svádí k úvaze o stejně propracovaných ostatních výplních. Kromě jednolité barvy a výše zmíněných typů se nám k velkému údivu nabízejí například monochromatické bitmapové dlaždicové výplně uvozené ještě upozorněním, že je není vhodné tisknout na zařízeních s vysokým rozlišením. I zde lze snadno spáchat vlastní pixelové dílko. Stejná nabídka platí i pro obrysy objektů.
Se svou troškou do mlýna přicházejí i PostScriptové výplně, obrysy a textury, které se pro změnu na obrazovce nevykreslují. V této fázi je tedy nutné tvůrce Freehandu postrčit mílovými kroky do dálav, kde už před časem zmizela konkurence.
Pochvalu naopak zaslouží vektorové efekty skryté poťouchle v menu Xtras. Na počet jich není mnoho, ale většina z nich patří mezi ty užitečnější. Jedná se třeba o funkce pro práci s barvami. Kromě převodu do stupňů šedé najdeme i zatónování do libovolné namíchané barvy, zesvětlení, ztmavení a podobně. Jiná funkce vyhledá prázdné textové řetězce a odstraní je. V Xtras se také schovávají nástroje vytvářející průniky, oříznutí nebo sloučení. Zřejmě k pobavení slouží efekt Fractalize.
Práce s textem je zpracována docela dobře. Nabízí i některé méně obvyklé deformace písma, a především plné nastavení typografie. Zamrzí naopak zmizení nastaveného efektu při převodu do křivek. Tvůrci také jaksi zapomněli na horní a dolní indexy, což ovšem není problém jen Freehandu. Neortodoxně je pojata tvorba sloupců. Vedle vertikálních se totiž povalují i horizontální, což zděšeného uživatele přivádí ke tvorbě tabulek.
Ve Freehandu je možná i tvorba jednoduchých animací včetně náhledu. Přestože nabízí pouze základní funkce, je nutné to považovat za velké pozitivum, neboť například CorelDRAW tento problém řeší externím programem CorelRAVE. Cokoliv složitějšího je ovšem lepší tvořit ve Flashi.
Překvapivě dobré je i zpracování tiskového výstupu. Nastavit lze snad vše co si lze přát, svou přítomností nás oblažuje i náhled a se zhotoveným PostScriptem s klidným srdcem odkvačíme i na osvit. Kromě tiskového výstupu zprostředkují exportní filtry výstup do základních formátů: Flash (SWF), EPS, Illustrator (AI), Photoshop (PSD), Acrobat (PDF) a dalších. Import přidává ještě soubory CDR a naopak nezvládá Flash.
Celkové hodnocení Macromedia Freehand 10 je dost složité. Na jedné straně se jedná o rychlý nástroj s některými opravdu sympatickými funkcemi. Rub mince se ukazuje v naprosto anachronické práci se štětci a výplněmi. Využití programu tedy není v komplexních kresbách, ale ve svižném zpracování jednodušších motivů a přípravě grafiky pro Flash. V tomto ohledu je rozhodně konkurenceschopný, a to i po stránce finanční - v ČR je Freehand 10 dostupný v bundlu s programy Dreamweaver 4, Fireworks 4 a Flash 5 za cenu 11 495 Kc bez 5% DPH (pro platformu Windows i Mac OS X). Ostatně není nic jednoduššího, než si ho vyzkoušet. Ke stažení je k dispozici na stránkách výrobce.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024