Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
WhereIsIt: katalogizační software na úrovni
16. března 2007, 00.00 | Na první pohled nenápadně vyhlížející katalogizační program dokáže nabídnout řadu zajímavých funkcí, které využijí amatérští i profesionální uživatelé v nejrůznějších oblastech, publikování nevyjímaje, při správě kolekcí souborů uložených na různých médiích. Blíže vám daný program představujeme v následující recenzi.
Kromě specializovaných produktů pro digital asset management (DAM) či content management, jako jsou Extensis Portfolio či iView MediaPro, lze ke správě publikačních zdrojů použít i jiné, v dané oblasti možná méně výkonné, ale obvykle cenově výhodnější nástroje, které přitom rozhodně mají co nabídnout. Mimo souborové managery to tak jsou především katalogizační programy, určené ke správě zdrojů uložených na různých médiích. V naši recenzi bychom se rádi podívali na čelního zástupce daného typu softwaru, produkt WhereIsIt autora Roberta Galleho.
Základní popis
WhereIsIt je řešením určeným pro platformu Windows (95 až Vista). Jeho posláním je poskytnout rychlý přístup k souborům umístěným nejen na pevném disku daného počítače, ale rovněž různých externích médiích (CD, DVD, flash paměti aj.). Obdobně jako jiná řešení svého druhu ukládá WhereIsIt odkazy na spravované zdroje do tzv. katalogů. Výrobce se přitom chlubí tím, že jím použitý katalogový formát dovede odkazy na zdroje uchovávat velmi efektivně, například 30 000 odkazů na zdroje a složky zabere přibližně 1 MB.
Instalátor WhereIsIt není nijak výrazně objemný (pro program samotný je zapotřebí 5 MB diskového prostoru), instalace proběhne rychle. Po instalaci umožní program při prvním spuštění konfigurování řady svých vlastností prostřednictvím odpovídajícího průvodce. Chod programu nám přišel svižný, při našich testech jsme nezaznamenali žádné nestability. Text rozhraní programu lze lokalizovat, resp. upravit zcela dle potřeb s pomocí odpovídajícího editoru obsaženého v programu, nepřekvapí tak možnost stáhnout si hotovou lokalizaci pro češtinu.
Katalogizace
Logicky prvním krokem při práci s WhereIsIt je vytvoření nového katalogu a jeho naplnění daty. Katalog je tak možno vytvořit zcela prázdný nebo založený na šabloně či nastaveních jiného katalogu. Daným způsobem lze tedy využít předchozí specifickou konfiguraci, což může být vhodné třeba pro správu zdrojů spojených s opakovanými projekty apod. Do katalogu je možno vložit jeden či více obrazů disků. Pod tímto pojmem se přitom míní odkaz na fyzické úložné médium, tedy třeba pevný disk, CD, DVD, flash disk apod. (WhereIsIt takto umí zpracovat prakticky libovolný typ média podporovaný Windows, přičemž pro identifikaci média používá charakteristik jako jsou typ, sériové číslo aj., nikoli tedy pouze aktuální písmové označení, díky tomu dokáže při manipulaci s obsahem katalogu dohledat médium i v síti apod.) Z katalogizovaného úložiště se pak do katalogu (odpovídajícího diskového obrazu) vloží odkazy na obsažené soubory, možno je vybrat pouze obsah určitých složek. Pro řadu typů souborů lze využít odpovídající podporu prostřednictvím příslušných pluginů, která spočívá v generování náhledů, vytvoření přiřazených textových popisů (extrahováním odpovídajících informací ze zpracovaných souborů) či dalším zpracování (např. úpravy pojmenování souborů aj.). Do katalogu je přitom možno přidat i odkazy na obsahy běžných i méně běžných komprimovaných souborových archivů (ZIP, ARJ apod.), s kterými pak lze ve WhereIsIt pracovat jako s odkazy na normální soubory a složky. Vzhledem k počtu možných nastavení katalogizace potěší možnost jejich uložení v podobě šablony.
Pluginy
Stejně jako v případě jiných katalogizačních programů je i ve WhereIsIt zásadní podpora různých souborových formátů, spočívající především ve výše zmíněné schopnosti programu generovat pro daný typ souboru odpovídající náhled a metadatový popis. Pro daný účel disponuje WhereIsIt architekturou, která umožňuje vytvářet odpovídající pluginy. Těch je nyní k dispozici poměrně rozsáhlá sada, přičemž některé jsou součástí dodávky programu, další lze instalovat dodatečně. V seznamu formátů, s kterými dané pluginy umí pracovat, nalezneme mimo jiné běžné obrázkové formáty (JPEG, TIFF atp.) nebo PDF (vyžaduje instalaci Acrobatu) a dále také třeba Adobe Photoshop či Illustrator, EPS, CorelDRAW, různé RAW formáty, písmové formáty, HTML a formáty Microsoft Office. Dále jsou podporovány i různé audio či video formáty. Seznam je tedy poměrně úctyhodný, ale nezkoumali jsme do hloubky, jak moc je podpora toho či onoho formátu dotažená (např. co se týče podpory nejnovějších verzí).
Zpracování
Naznačeným způsobem vytvořený katalog lze použít různými způsoby. Nasnadě je zejména prohlížení odkazů na zdroje. K tomu nabízí WhereIsIt rozhraní ve stylu Průzkumníka Windows, jehož prostřednictvím lze procházet obsahy jednotlivých obrazů disku stejným způsobem jako v souborovém systému. Měnit je přitom možno velikost náhledů, k dispozici je pak i zabudovaný prohlížeč obsahu odkazovaného souboru či možnost otevření tohoto souboru v přiřazené aplikaci systému, otevřít lze rovněž složku, ve které je soubor umístěn.
Kromě běžných souborových atributů (název, velikost, datum vytvoření či úprav aj.) lze u každého záznamů používat řadu dalších metadat. K dispozici je takto až 32 kb velký textový popis použitelný jak pro jednotlivé soubory, tak i složky, do kterého umí pluginy pro podporované formáty extrahovat různorodé informace, včetně třeba Exif metadat digitálních fotografií. Dále jsou k dispozici náhledy proměnné velikosti, jejichž generování opět zajišťují příslušné podpůrné pluginy. Uživatel si položku katalogu může pojmenovat podle svého, například v případě, že původní souborový název je příliš kryptický. Dále lze pro katalogizování využít systém visaček (flags) a kategorií.
Vyhledávací funkce WhereIsIt je velmi komfortní. Použít lze rychlé vyhledání a dále hledání pokročilé, které dovoluje kombinovat kritéria a použít snad všechny myslitelné parametry vyhledávání. Vyhledávat lze i pomocí regulárních výrazů, nastavení vyhledávání je možno uložit pro opakované použití. Program také umí najít duplicitní záznamy či porovnat obsah katalogu s obsahem určené složky (vhodné např. pro sledování verzí).
Dále jsou k dispozici manipulace se soubory prostřednictvím jejich katalogových odkazů, jako je kopírování, přesun, odstranění apod. Produkt pak umí i vytvářet přehledy zdrojů, určené buďto k vytištění, nebo použití v různých aplikacích (export do textu, CSV, RTF, HTML, XML, SQL aj.). Obsahem přehledu přitom mohou být zdroje vyhovující určeným podmínkám vyhledávací funkce, k sestavení layoutu přehledu slouží odpovídající průvodce. Funkce produktu lze rozšiřovat a automatizovat s pomocí skriptovacího jazyka.
Závěrem
WhereIsIt neoplývá nějakou obří zásobou funkcí, ovšem to co umí, umí vskutku dobře. Pokud se tedy uživatel potýká s potřebou vyhledávat často soubory nejrůznějších typů uložené na rozmanitých médiích (typicky třeba v archivech či zálohách na CD/DVD nebo v souborovém depozitáři lokální sítě), může se spolehnout, že mu WhereIsIt bude při daném úkolu výborným pomocníkem. Uvedené tvrzení přitom platí nejen pro domácí, amatérské uživatele produktu, kteří si v něm mohou spravovat třeba své hudební nahrávky či digitální fotografie, ale i profesionály z oblasti publikování, kterým WhereIsIt pomůže udělat si pořádek v publikačních zdrojích – i když nepopíráme, že speciální DAM řešení mohou v daném případě odvést lepší práci a existují i kvalitní konkurenční řešení, třeba tuzemský Disk Explorer Professional.
Ve prospěch produktu hovoří i cena ve výši 39,95 USD. Zajímavé přitom je, že neregistrovaná verze produktu není limitována ohledně času užití, ale pouze v případě různých parametrů (např. lze mít v produktu otevřen pouze jeden katalog, kapacita katalogizovaného média je maximálně 2 GB aj.). Uživatel si tedy takto může produkt před registrací vyzkoušet velmi podrobně. Pro pouhé prohlížení katalogů (vhodné například pokud chceme katalog poskytnout jinému uživateli, který WhereIsIt nedisponuje) se nabízí freewarový prohlížeč katalogů WhereIsIt Lite.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024