Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
Nástroje pro správu obsahu: Přehled (1)
12. září 2005, 00.00 | Zdají se vám být běžné nástroje vašeho operačního systému nedostatečné k tomu, abyste s
nimi mohli dobře spravovat publikační podklady uložené ve vašem počítači? Pak právě pro
vás je určen náš přehled softwarových prostředků, které vám daný úkol dovolí řešit
lépe. Dnes se takto podíváme na souborové managery.
Na každém publikačním pracovišti je dnes zásadním úkolem správa digitálního obsahu použitého v rámci publikačních zakázek (text k sazbě, digitální fotografie či ilustrace, dokumenty sázecích aplikací, náhledy a podklad k tisku v PDF, HTML soubory či multimediální obsah pro WWW stránky a mnoho dalšího). Většina uživatelů se dnes přitom při daném úkolu spokojí s běžnými nástroji operačního systému, což ovšem nemusí být vždy dostačující: zdrojů přibývá a spolu s tím rostou nároky na jejich zpracování. Není tedy divu, že je zde řada řešení určených speciálně k danému účelu.
V tomto našem článku bychom se rádi pokusili prostředky daného typu našim čtenářům přiblížit formou odpovídajícího přehledu. Nalézt v něm přitom lze nejen aplikace pro tzv. digital asset management (DAM), ale také zdánlivě méně výkonné, ale v reálu často mnohem přijatelnější souborové managery. (Ty, narozdíl od DAM prostředků, nepracují s databázemi, ale pouze souborovým systémem, což klade výrazně menší nároky na systematické a průběžné udržování odpovídající datové struktury, odpadá nutnost práce s metadaty atp., to vše za cenu nižší výkonnosti, která je ovšem na menších pracovištích zanedbatelná.) Naopak v našem přehledu chybí systémy pro content management (Documentum, Interwoven apod.), které leží výkonností, posláním a samozřejmě i cenou zcela mimo oblast zájmu většiny našich čtenářů. Stejně tak jsme do našeho přehledu nezařadili řešení určená výhradně pro správu digitálních fotografií či počítačové grafiky: je jich dnes zkrátka příliš mnoho, aby zde mohla být popsána i jen vybraná z nich na rozumném prostoru, a navíc se pro daný účel hodí pouze z části.
U každého produktu uvádíme nejen odkaz na stránky jeho výrobce, ale rovněž příslušný článek na Grafice, pokud nějaký takový existuje. Ceny uvedené u jednotlivých systémů jsou orientační a přebrali jsme je přímo z webu výrobců, některé produkty mají i česká zastoupení, které lze dohledat příslušným dotazem na výrobce, nebo jsou dokonce přímo vyrobeny v ČR. Pokud bude některému z našich čtenářů nějaký produkt v tomto přehledu chybět, budeme velmi rádi, pokud odpovídající odkaz uvede v diskusním fóru tohoto článku. Stejně tak přivítáme jakékoli postřehy, týkající se provozování jednotlivých uvedených produktů.
Z prostorových důvodů jsme náš přehled museli rozdělit do dvou částí. V této první se podíváme na souborové managery.
Total Commander
(Christian Ghisler, Win, 34 USD, recenze na Grafice)
Následník řešení Windows Commander, který si za léta své existence (od časů Windows 3.1) vydobyl na poli produktů daného typu značné, ne-li výsadní postavení. Obdobně jako u jiných souborových managerů dneška se jedná o produkt, jehož základní GUI se skládá ze dvou panelů, jejichž pomocí uživatel manipuluje se soubory - jde tedy o jakýsi klon legendárního Norton Commanderu (správce souborů na platformě MS DOS), i když rozsah funkcí je pochopitelně značně širší. K pokročilejším vlastnostem patří možnost využití více panelů v tomtéž okně, náhledová funkce či možnost využití miniatur, indikujících obsah souboru. Silné jsou možnosti práce s FTP a síťovými disky. Obdobně jako jiné produkty daného typu disponuje Total Commander systémem rozšiřujících modulů, kterých je v případě tohoto řešení neskutečně mnoho, přičemž řada z nich je zdarma. (Mimo stránek produktu je ještě obsáhlejší přehled k nalezení na serveru Totalcmd.net.) S jejich pomocí lze prohlížet i velmi exotické formáty či diskové struktury, netradičně přistupovat k e-mailu či webovým stránkám, využívat EXIF metadata u digitálních fotografií, provádět zálohování, vypalovat CD, šifrovat soubory, využívat systémové funkce a mnoho, mnoho dalšího.
Total Commander v typické konfiguraci
Directory Opus
(GPSoftware, Win, cca 65 USD, recenze na Grafice)
Následník řešení pro platformu Amiga, který je dnes ovšem plně integrováno do prostředí Windows (dokonce mnohem výrazněji než jiné produkty daného typu, včetně Total Commanderu). Produkt se dále pyšní plným multitaskingem. Základní rozhraní opět staví na panelech, kterých je možno využívat prakticky neomezeně mnoho současně, mimo běžných pohledů je k dispozici například Flat View (výpis obsahu složky a všech podsložek v jednom seznamu) či Filmstrip (náhledy za sebou). Ke zpracování lze mimo jiné používat i uživatelsky definovatelné nástrojové panely. Odkazy na sadu souborů (vytvořené například vyhledávací funkcí produktu) je možno ukládat v podobě tzv. kolekcí.
Silné možnosti jsou při práci s archivy v různých formátech a také FTP, síťovými službami či instant messagingem (přes MSN Messenger). Prohlížeč Opusu podporuje mimo grafických formátů (k dispozici jsou podpora průhlednosti či gamma korekcí) také PDF (využívá Adobe Reader či jiný obdobný prohlížeč instalovaný v systému) či HTML (používá Internet Explorer). U grafiky je možno rovněž využít nástrojů pro hromadné úpravy, dovolující například konverzi mezi formáty či změnu velikosti nebo rotaci. Produkt disponuje i vlastním výkonným skriptovacím jazykem, poskytující přístup k funkcím produktu i systému.
Základní prostředí Directory Opus
Frigate3
(WinFrigate, Win, 24,95 USD a více)
Ambiciózní produkt, pokoušející se škálou možností (a samozřejmě i pojetím) konkurovat výše zmíněné dvojici Total Commander-Directory Opus. Z nadstandardních funkcí je třeba zmínit multithreading, podporu synchronizací souborů (i s FTP serverem), možnost rekonstrukce souboru při přerušení kopírování nebo schopnost vyhledat složky, zabírající nejvíce místa. Podporuje prohlížení řady formátů, včetně třeba Photoshopu, a také procházení webovými stránkami. K dispozici jsou i utility, jako je TreeNotes (hierarchicky členěné poznámky) či StartUp Manager (nastavení programů spouštěných při startu Windows). Textový prohlížeč nabízí obarvení syntaxe pro různé jazyky (HTML, XML, Perl, PHP aj.), podporována je editace RTF a HTML souborů. Na základní úrovni lze rovněž přímo v prostředí produktu editovat grafické soubory.
Náhledy ve Frigate3
Servant Salamander
(Altap, Win, 650,- Kč a více)
Spíše jednodušší souborový manager tuzemské provenience, vyznačující se hlavně systémovou nenáročností a příznivou cenou (starší verze produktu je k dispozici zdarma). Nabízí nicméně většinu základních funkcí pro správu souborů či využití FTP a síťových služeb. Schopnosti řešení jsou rozšiřitelné pomocí pluginů, přičemž k dispozici je například PictView (prohlížení obrázků), Internet Explorer Viewer (s pomocí Exploreru dovoluje prohlížet formáty jako je HTML, XML, GIF, JPEG aj.) nebo ZIP (práce se ZIP archivy).
Kopírování souborů v Servantu Salamander
FileAnt
(OneHundredAngryAnts, Win, zdarma)
Překvapivě komplexní produkt zdarma. Rozhraní řešení je ovšem poněkud nehotové, leccos je použito nestandardním způsobem (občas ovšem spíše pro dobro věci) a při naší práci se nám zdál být FileAnt někdy dosti pomalý. Vedle standardních funkcí (včetně podpory neomezeného množství panelů či archivů v různých formátech) jsou k dispozici pokročilé funkce prohlížení souborů různých typů (podpora náhledů), FTP klient či grafické zobrazení obsazeného prostoru v dané složce. Možné jsou také synchronizování souborů či hromadná změna souborových atributů. Přímo v prostředí programu lze procházet webové stránky pomocí Internet Exploreru. Tzv. AntiHill umožňuje prostřednictvím hierarchického stromu pracovat pouze s uživatelem vybranými složkami.
FileAnt: souborový manager zdarma
muCommander
(Maxence Bernard, Win/Mac/Unix, zdarma)
Produkt zdarma zajímavý především svou multiplatformovostí: je napsán v jazyce Java a lze jej tedy (s odpovídajícím runtime prostředím) spouštět ve Windows, na Macovi (který je jeho vývojovou platformou) či v různých podobách Unixu. Mimo běžných souborových manipulací poskytuje síťovou konektivitu (SMB, FTP, HTTP) či podporu ZIP, TAR a GZip archivů.
muCommander spuštěný v prostředí Mac OS X
Disk Order
(LikeMac Group, Mac OS X, 22,57 USD)
Souborový manager "Mac only". Poskytuje panelový interface (s možností přepnutí mezi Mac-native a Norton-Commander-like vzhledem) s jehož pomocí lze zajistit běžné souborové operace a dále FTP přenosy či zpracování obsahu archivů různých typů. K dispozici jsou zabudovaný prohlížeč souborů různých typů či editor, upravitelný nástrojový panel a sada pluginů pro různé účely (práce se systémovým Terminalem, vypalování CD aj.).
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024