Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
VivaDesigner: QuarkXPress killer na obzoru?
sazba
11. března 2005, 00.00 | Schopnosti sazby srovnatelné s QuarkXPressem či InDesignem, podpora češtiny a verze pro
Windows, Maca i Linux. Těmito hlavními přednosti se může pochlubit produkt, který lze v
odlehčené podobě používat zdarma a jehož nejdražší podoba stojí v současnosti pouhých
199 Euro. Jaké má VivaDesigner šance na poli aplikací pro profesionální sazbu?
Na Grafice se snažíme průběžně přibližovat pokusy o nalomení hegemonie dua QuarkXPress-InDesign na poli sázecích aplikací. Změnu přímo přelomovou zde může funkcemi i celkovou koncepcí přinést dle našeho názoru zejména open-source produkt Scribus, a to ve chvíli, kdy se objeví jeho nativní port pro Windows. Mimo Scribusu nicméně nalezneme i několik dalších zajímavých pokusů, které bohužel v případě tuzemského prostředí často zapadnou kvůli slabé podpoře češtiny a také neochotě uživatelů používat produkt, který není "ten hlavní". Novinkou na poli naznačených "alternativních" aplikací, která vypadá víc jak slibně, je VivaDesigner německé společnosti Viva Technology. Jméno produktu ani výrobce zřejmě našim čtenářům mnoho neřeknou, nebudeme ovšem přehánět, když prohlásíme, že společnost Viva Technology patří ke zkušeným a zavedeným poskytovatelům řešení pro profesionální pre-press, která má poměrně reprezentativní klientelu. Bez zajímavosti pak není ani fakt, že samotný VivaDesigner vlastně není úplnou novinkou: jedná se o (dlužno říci, že notně přepracovaného) následníka produktu VivaPress, s kterým se výrobce před lety pokoušel prorazit na platformě Macintosh (Mac OS 9) - z tohoto důvodu je produkt hned v první podobě prezentován ve verzi 5. I když zatím výrobce nabízí na svých stránkách pouze betaverzi VivaDesigneru, přišlo nám jako užitečné přiblížit zmíněný produkt trochu blíže.
Základní popis
VivaDesigner je, jak již bylo naznačeno výše, sázecí aplikací. Ze všeho nejvíc se rozhraním, způsobem ovládání i celkovou koncepcí podobá QuarkXPressu (v jeho 3.x podobě). Sazba dokumentu je zde tedy postavena na "klasických" nástrojích a postupech, tedy především textových a obrázkových rámečcích, předlohových stránkách, textových stylech, prostředcích pro práci s barvami v různých barvových modelech, trappingem či pokročilým tiskovým výstupem atp. Na aplikaci zaujmou už jen její systémové nároky: zvláště ti, kdo pracují s InDesignem či posledními verzemi XPressu nebudou chápat, že kvalitní sazbu lze provozovat s programem, jehož adresář zabírá (ve Windows) necelých 20 MB. Pozornost pak vzbudí skutečnost, že VivaDesigner je k dispozici nejen pro Windows, ale též Linux, v nejbližší době by se pak měla objevit i podoba pro Mac OS X. Podle tvrzení výrobce (které jsme neměli možnost ověřit) by přitom měly být dokumenty bez problémů přenositelné mezi uvedenými platformami.
Prostředí VivaDesigneru
Podpora češtiny
Při prvním spuštění produktu jsme zažili malý šok, neboť tento s námi začal komunikovat česky. VivaDesigner totiž v současnosti nabízí rozhraní pro více jak 20 jazyků (včetně ruštiny či japonštiny), i když kvalita lokalizace je různá: platí to i o zmíněné české variantě, která má zatím dost daleko k dokonalosti. Co je ovšem zásadní, výrobce k Designeru poskytuje i soubor s vzory českého dělení (ovšem ne ve všech podobách produktu, viz dále), takže česká sazba může fungovat bezproblémově (podrobněji jsme ale daný modul netestovali). Jinak co se podpory jazyků týče, VivaDesigner staví na Unicode a umožňuje v témž dokumentu použít různé jazyky pomocí stylů obdobně, jako je tomu například v InDesignu či XPressu.
Přednosti
Mimo samotného zlomu nabízí VivaDesigner skutečně pestrou paletu funkcí a možností, které by bylo samoúčelné na tomto místě dopodrobna vyjmenovávat. Každopádně bychom rádi přiblížili alespoň některé z vlastností, které nám na produktu přišly skutečně povedené. Především je takto třeba říci, že prostředky pro práci s textovým obsahem nabízí i funkce pro rozsáhlejší publikace, jako jsou rejstříky, obsahy či křížové odkazy. Vyhledávací nástroj si pak svými možnostmi (hledá se nejen podle řetězce, ale též atributů textu) rozhodně s XPressem či InDesignem nijak nezadá. Hodně propracovaná je funkce pro načítání textu z RTF dokumentů, musíme ovšem přiznat, že se nám češtinu nepodařilo do dokumentu korektně načíst, i když odpovídající importní dialog dovoluje volit mezi skutečně různorodými variantami kódování, střední Evropu z toho nevyjímaje. VivaDesigner umí také načítat dokumenty XPressu (do verze 5), i když úspěšnost není, ani podle výrobce, rozhodně stoprocentně garantovatelná (záleží především na složitosti dokumentu).
Dialog pro hledání a nahrazení
Výborné jsou možnosti výstupu: mimo "obligátního" tisku a exportu do PostScriptu s vyladěním pokročilých výstupních parametrů (tiskové značky, separace, trapping, dlaždice aj.) podporuje Designer zejména PDF (který umí i importovat do obrázkových rámečků), včetně možnosti výstupu do nejrůznějších variant PDF/X. Funkce "Service Bureau" pak dovoluje dokument připravit k přenosu na jiné pracoviště, tj. připojit k němu potřebná písma, obrázky atp. Zabránit chybám na výstupu umožňují i statistické nástroje pro písma, obrázky a barvy použité v dokumentu.
Nastavení výstupu do PDF
Nedostatky
Pomineme-li výše naznačené problémy s importem RTF textu (přes schránku fungoval každopádně přenos dobře), musíme především zdůraznit, že Designer nepodporuje správu barev, postavenou na ICC profilech, průhlednost či tabulky (tabelátory ovšem ano). Nám dostupná betaverze pak občas jevila tendence poněkud zvolňovat svůj chod (zejména při načítání obrázků či přepínání mezi aplikacemi), nemyslíme si ovšem, že by bylo třeba tuto skutečnost nějak generalizovat - resp. zde přivítáme v diskusním fóru názory jiných uživatelů, kteří měli možnost si s betaverzí alespoň trochu pohrát.
Různým způsobem lze kontrolovat barvy
Komerční model
Killer aplikaci dělá z VivaDesigneru určitě i komerční model. V základní podobě totiž je (resp. po uvedení plné verze bude) tento produkt k dispozici zcela zdarma. Uživatelé se ovšem v tomto případě musí zříci exportu do PDF, některých pokročilejších možností práce s barvami (přímé barvy) a, podle toho, co nám sdělil výrobce, zřejmě i podpory českého dělení. Tzv. Personal Edition v ceně 99 Euro, určená pro nekomerční využití, pak postrádá již jen, z pohledu daného typu uživatele, nepříliš podstatné vlastnosti, například výstup do EPS či import PDF. Konečně plná, Commercial Edition je v současnosti k dispozici za zaváděcí cenu 199 Euro. Za zmínku pak stojí skutečnost, že zejména pro poskytovatele tiskových služeb je k dispozici bezplatná Runtime Edition, dovolující upravovat (nikoli vytvářet), tisknout a exportovat dokumenty: ideální pro pracoviště, která budou přijímat dokumenty, vytvořené ve VivaDesigneru.
Závěrem
Produkty jako je VivaDesigner mají poněkud paradoxně velkou konkurenci: stačí když zmíníme například MultiAd Creator či (pro české poměry dobře vybavený) Calamus. Unikátní a vysoce atraktivní i pro českého uživatele je nicméně VivaDesigner především celkovou kombinací kvalitní typografie, nadějně vyhlížející podpory češtiny, multiplatformnosti a příznivé ceny. Bude zajímavé sledovat, nakolik se pro tyto přednosti stane alespoň pro někoho tou pravou aplikací na, jinak v současnosti značně statickém a předvídatelném, trhu produktů pro počítačovou sazbu.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024