Užitečné skripty pro váš InDesign: Rejstříky, navigace, import/export - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Užitečné skripty pro váš InDesign: Rejstříky, navigace, import/export

16. července 2008, 00.00 | Možnost generovat rejstřík ze seznamu slov či na základě textových stylů, přesouvání mezi objekty v dokumentu výlučně s pomocí klávesnice, hromadné načtení stránek z dokumentu InDesignu do jiného dokumentu či možnost uložit vybranou sadu objektů coby PDF soubor. Takové jsou užitečné schopnosti, poskytované nedávno uvedenými bezplatnými skripty InDesignu, které si blíže představíme v tomto článku.

Funkcionalitu sázecího programu Adobe InDesign lze rozšiřovat nejen s pomocí pluginů, ale rovněž skriptů, tedy kratších či delších úseků programového kódu v JavaScriptu (či přesněji řečeno ExtendScript), Visual Basicu nebo AppleScriptu. Skripty takto většinou nabízí omezenější funkcionalitu nežli pluginy a občas bývají na štíru se stabilitou či konfigurovatelností, obvykle jsou nicméně zdarma a funkce, které poskytují, jsou mnohdy více jak užitečné. Potvrzením posledního uvedeného tvrzení je poměrně pestrá nabídka nových či updatovaných skriptů z poslední doby, kterou bychom rádi blíže představili v tomto článku.

Index Brutal a IndexMatic: nové cesty generování rejstříků

Těm uživatelům, kterým se zabudované nástroje pro tvorbu rejstříků v prostředí InDesignu zdají být nedostačující či příliš náročné k použití, nabízí Marc Autret již delší čas na svých stránkách skript Index Brutal. Ten dovoluje vytvářet rejstříky (s mnoha podrobnými nastaveními) na základě textového seznamu.

skriptyid07-08-1f.jpg

Nyní přišel Marc s dalším obdobným skriptem IndexMatic. Tento generuje rejstřík na základě znakových a odstavcových stylů použitých v dokumentu, opět s možností nastavení řady voleb. Použito je přitom GREP vzorů a tak lze do rejstříku zahrnout korektně hesla v různých podobách.

Daná metoda může být ve workflow velmi užitečná: autor publikace takto může již v elektronickém rukopisu, tedy DOC, RTF či InCopy dokumentu, vyznačit odpovídajícími znakovými styly (či dohodnutými kombinacemi řezů) rejstříkové položky, tato vyznačení se pak převedou na odpovídající znakové styly při importu do InDesignu. Korektnost použití daných skriptů s češtinou jsme zatím netestovali, k tématu se nicméně hodláme vrátit v samostatném článku, do té doby přivítáme jakékoli zkušenosti našich čtenářů. Autor pak na svých stránkách slibuje výhledové spojení funkcionality obou daných prostředků do jediného skriptu.

Keyboard Navigation Scripts

Sada skriptů (download vyžaduje - narozdíl od všech v tomto článku popsaných skriptů - registraci na serveru MogoMedia) z dílny Krise Coppieterse, zaměstnance poměrně dobře známé společnosti Rorohiko, nabízí zajímavé možnosti jak se přesouvat mezi objekty dokumentu InDesignu s pomocí klávesových zkratek: daný způsob zpracování ocení zejména zkušenější uživatelé, kteří vidí užívání myši coby neproduktivní.

skriptyid07-08-2f.jpg

Po instalaci je vhodné jednotlivým skriptům přiřadit odpovídající klávesové zkratky: příslušná doporučení lze dohledat v dokumentaci (ReadMe.txt) dodávané ke skriptům. Následně pak s pomocí těchto zkratek uživatel prochází (resp. vybírá) objekty v dokumentu. Mimo prostého procházení různými způsoby v zadaných směrech je k dispozici i hromadný přesun z jedné skupiny objektů na druhou či na začátek/konec textového rámečku - podrobnější popis všech možností lze mimo dokumentace nalézt v tomto článku Davida Blatnera.

MultiPageImporter: import PDF a InDesign stránek do InDesign dokumentů

Nabídka skriptů pro hromadné umístění stránek PDF dokumentů do dokumentů InDesignu je více jak bohatá - mimo jiné je takto k dispozici poměrně komplexní skript PlaceMultipagePDF O. M. Kverna, dodávaný přímo s InDesignem, a dále též skript Scotta Zanelliho Page Exporter Utility, nabízející ještě bohatší funkcionalitu. Tento skript byl nedávno rozšířen o možnost umisťovat do dokumentu hromadně i stránky z jiných InDesign dokumentů: jedná se tedy o funkcionalitu dostupnou pouze pro InDesign CS3, jenž danou schopnost podporuje.

skriptyid07-08-3f.jpg

Využití zde může obdobné jako v případě nasazení PDF, tj. například sestavení dokumentu z obsahu dokumentů jiných, vkládání inzerce na stránky apod. Možnosti, jak kontrolovat vkládaný obsah, jsou v daném skriptu rozmanité, mimo prostého výběru stránek lze nastavit i zmenšení/zvětšení, ofset, zarovnání či ořez, možné je umístění stránek do nové vrstvy, s případným použitím průhledného pozadí u PDF dokumentů.

Selection to PDF: výběr do PDF dokumentu

Možnost exportovat jednotlivé stránky InDesign dokumentu do PDF souborů je jednou ze zásadních schopností několika posledních podob InDesignu. Nyní je díky bezplatnému skriptu Martinho da Glorii Selection to PDF rozšířena o schopnost exportovat daným způsobem pouze výběr z určité stránky. Samotný export je postaven na zabudovaných funkcích InDesignu (provádí se na přechodném dokumentu generovaném z výběru), resp. příslušných přednastaveních, daným způsobem lze tedy vytvářet i PDF/X soubory.

skriptyid07-08-4f.jpg

Svým způsobem se jedná o obdobu obdobného skriptu téhož autora Layout Zone pro export úseku stránky do podoby InDesign dokumentu. Vedle skupinové spolupráce přijde Selection to PDF vhod například při přenášení inzerce či tvorbě obsahu pro elektronická média. Skript funguje (obdobně jako Layout Zone) pouze s InDesignem CS3.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: