Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
skenerista, osvitář
Layout Zone skript: významné vylepšení skupinové editace dokumentů v InDesignu CS3
10. března 2008, 00.00 | Možnost vkládat dokumenty InDesignu do sebe přinesla v InDesignu CS3 silné možnosti skupinové editace. Na ještě vyšší úroveň přitom tyto možnosti dostává nedávno uvedený bezplatný skript Layout Zone autora Martinho da Glorii. S jeho pomocí lze totiž na vložený InDesign dokument přetvořit libovolnou sestavu objektů. Jak konkrétně daný skript funguje a v čem tkví výhody jeho nasazení?
Jednou z nejvýznamnějších novinek, kterou sebou přinesl Adobe InDesign CS3, je možnost linkovat do dokumentů stránky z jiných InDesign dokumentů, a to v jejich nativním formátu. Uvedeným způsobem lze velmi snadno řešit skupinovou spolupráci nad publikacemi: jednotliví designéři či sazeči zde dostanou na starost vždy určitou vloženou stránku, která odpovídá části publikace - jednat se může typicky třeba o inzerát či článek v časopise. Úpravy odkazovaného souboru se bezprostředně promítnou do dokumentu, mechanismus práce je zde postaven stejným způsobem jako v případě linkovaných obrázků či PDF dokumentů.
Benefity dané funkce jsou zřejmé: zpracování v týmu se tímto stává výrazně pružnější nežli v případě dřívějších postupů, které se dosud opíraly zejména o vkládání stránek PDF dokumentů (u nich je zdržující zejména potřeba generování nového PDF vždy po provedení změny v předlohovém InDesign dokumentu). Spíše výhodou nežli problémem je pak i skutečnost, že skupinovou spolupráci lze v daném případě nastavit zcela podle potřeb daného pracoviště: komponenty publikace - linkované soubory - se zde mohou sdílet přes síť stejně dobře jako přes Internet či úložná média.
Nejnověji se možnosti dané funkce dostávají výrazněji dále díky skriptu Layout Zone Martinho da Glorii. Jedná se o bezplatný prostředek, dovolující na linkované soubory přetvářet zvolené objekty dokumentu InDesignu. Jak přesně daný plugin funguje a v čem jsou benefity jeho nasazení? To jsou otázky, na které bychom rádi odpověděli v tomto článku.
Instalace
Skript (resp. sada skriptů, která nicméně navenek funguje produkt jediný, proto i v dalším výkladu budeme mluvit o daném produktu obvykle v jednotném čísle) je v současnosti ke stažení na stránkách serveru InDesign Secrets (kontakt na autora lze najít na jeho vlastních stránkách, podle některých diskusních ohlasů se přitom zdá, že autor dokáže poměrně hbitě reagovat na požadavky uživatelů a skript podle jejich potřeb opravovat či rozšiřovat). Instalace je obsažena v ZIP souboru, obsahujícím složku LayoutZone. Tu je zapotřebí umístit do složky Scripts InDesignu (nikoli tedy složky Script Panel, do které se skripty jinak obvykle instalují, Layout Zone se totiž spouští přímo z nabídky InDesignu, nikoli panelu Skripty). Po instalaci se funkce skriptu nabízí prostřednictvím skupiny příkazů Layout Zone v nabídce Úpravy (Edit).
Mimochodem, skripty zajišťující odpovídající funkcionalitu nejsou - s výjimkou komponenty pro nahrání odpovídající nabídky do prostředí InDesignu - distribuovány ve zdrojové podobě, jsou k dispozici pouze coby binární soubory (odpovídající uložení dovoluje ESTK Toolkit 2 dodávaný s CS3). To tedy znamená, že i když je skript bezplatný, nelze jeho kód modifikovat podle potřeb, jak již ale bylo řečeno výše, v daném případě se lze obracet přímo na autora.
Použití
K převodu sady objektů na linkovaný dokument slouží v Layout Zone příkaz Úpravy (Edit)-Layout Zone-Objects To InDesign Document. Po jeho zadání se objeví dialogový box, ve kterém lze doladit parametry převodu. Volí se takto především, zda se má převést aktuální výběr nebo všechny objekty na stránce. Ignorovat lze přitom uzamčené objekty, při převodu celé stránky též objekty na uzamčených a skrytých vrstvách. Volba Replace Objects With Document zajistí, že se převáděné objekty nahradí linkovaným dokumentem, v opačném případě se z nich sice rovněž vytvoří dokument, ten ale dané objekty nenahradí (resp. původní dokument zůstane beze změny). Obvyklejší bude využití první možnosti, druhá je zde například pro případy, kdy uživatel chce spolupracovníkovi formou samostatného dokumentu poskytnout k použití určité objekty bez nutnosti zpětného zapracování změn.
Další volby dialogu řeší situace, kdy převáděný obsah zasahuje mimo rámečky (přesahy tahů, zavěšená interpunkce, ascendery/descendery atp.). Možné je ignorování, odpovídající rozšíření dimenzí stránky generovaného dokumentu či použití spadávky - v posledních dvou případech je možné manuální doladění hodnot spadávky pro případně uspokojivější výsledky než jaké nabídne výchozí nastavení převodu.
Po odsouhlasení nastavení se zobrazí dialog pro uložení nového souboru InDesignu. Byla-li zaškrtnuta volba Replace Objects With Document, nalinkuje se tento soubor po uložení do původního dokumentu místo vybraných objektů, ty jsou z dokumentu odstraněny. V linkovaném dokumentu by měla být zachována všechna nastavení týkající se například stylů, typografických parametrů (účaří) aj. - to dovoluje zajistit shodu parametrů po provedení úprav. K úpravám lze linkovaný soubor otevřít samostatně, přímo z dokumentu, do kterého je linkován, je to možné například poklepání na některý z jeho objektů se stisknutou klávesou Alt (Option).
Velmi důležitou a vítanou vlastností Layout Zone je to, že dovoluje případně odkazovaný dokument naopak zkonvertovat zpět na objekty InDesignu. Daným způsobem lze tedy po všech úpravách provedených jiným uživatelem získat přístup k objektům přímo v původním dokumentu, což usnadní finální ladění sazby.
K převodu je zapotřebí nejprve vybrat vložený soubor a poté zadat příkaz Úpravy (Edit)-Layout Zone-Linked InDesign Page to Objects, zobrazí se opět dialogový box s nastaveními převodu. Uživatel zde má možnost zachovat nastavení pořadí vrstev z převáděného dokumentu či vložit vytvořené objekty jako skupinu InDesignu (pro snazší následnou manipulaci s celým převedeným obsahem). Velmi užitečná bude při mnoha převodech volba Paste into Selected Frame: ta totiž obsah vloží do rámečku odpovídajícího případnému oříznutí nastavenému pro linkovaný dokument. Převod umí dále zohlednit i další transformace (zkosení, rotace aj.).
Závěrem
Layout Zone je pěknou ukázkou toho, jak lze s pomocí skriptování významným způsobem rozšířit možnosti InDesignu. Koncept nabízený v rámci skriptu poskytuje ve spojení se schopností InDesignu CS3 používat linkované nativní dokumenty zajímavé možnosti využití při nejrůznějších publikačních projektech vyžadujících skupinové zpracování. Pro další seznámení skriptem doporučujeme diskusi u článku Davida Blatnera "Free Layout Zones Add-On is Incredible Productivity Tool" na serveru InDesign Secrets a dále "minimanuál" skriptu od Tima Colea.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024