Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Publikační software v roce 2003
trendy
7. ledna 2004, 00.00 | Jaké novinky v oblasti publikačního softwaru přinesl rok 2003? Jak to loni vypadalo u
softwarových gigantů a nezávislých výrobců? A o jakých trendech nové či inovované
produkty vypovídají?
S koncem uplynulého roku je vhodné pokusit se o malou bilanci toho, co přinesl v oblasti publikačního průmyslu. V tomto našem článku bychom se přitom rádi podívali na to, jakých význačných novinek se uživatelé dočkali v oblasti softwarových produktů. Náš přehled členěný podle výrobců bude zaměřen především na oblast pre-pressu, i když, jak ostatně i ze samotného článku vyplyne, hranice mezi jednotlivými publikačními oblastmi se začínají stále více stírat.
Adobe: Acrobat 6 a Creative Suite
Mimořádně bohatý na updaty byl rok 2003 u společnosti Adobe. Ta přitáhla nejprve pozornost uvedením nové verze klíčového produktu pro tvorbu a úpravy PDF, tedy Adobe Acrobatu. Šestá verzel byla zajímavá už tím, je se k uživatelům dostala nikoli v jedné, ale hned třech edicích. Zatímco první dvě (Elements a Standard) jsou evidentní odpovědí Adobe na stále silnější skupinu alternativních kreatorů či jednodušších editorů PDF dokumentů a snaží se oslovit především kancelářskou sféru, představuje podoba Professional skutečně špičkový produkt, vyhovující mnoha nárokům profesionálního pre-pressu. Náhled a výstup separací, podpora různých podob standardu PDF/X, preflight, nové korekturní a navigační nástroje: tyto i další prostředky nepřinášejí sice nic, co by už dříve nenabízely pluginy třetích výrobců, ovšem fakt, že jsou nyní nabízeny ve sladěné formě přímo v rámci dané aplikace je rozhodně zásadní. Ne nadarmo hovořili mnozí recenzenti o novém Acrobatu jako o update desetiletí. Ke kladnému přijetí v tuzemských podmínkách pak rozhodně přispěla i skutečnost, že se poměrně záhy dostala na trh i česká verze zmíněného produktu. Podrobněji jsme se vlastnosti nového Acrobatu pokusili přiblížit v sérii článku, které si čtenář může dohledat v rubrice PDF.
Spolu s novým Acrobatem byla uvedena i nová verze standardu PDF, tedy PDF 1.5. Jejími nejzajímavějšími vlastnostmi jsou podpora vrstev, rozšířené možnosti práce s multimédii a v neposlední řadě také lepší optimalizace objemu souborů. Pro využití nových vlastností poskytla Adobe odpovídající nástroje jak v rámci Acrobatu, tak rovněž nově uvedené Creative Suite, o které podrobněji hovoříme dále. V průběhu roku pak ještě v souvislosti s PDF zaujala nová technologie Adobe XML Architekture, která si klade za cíl podstatně rozšířit provázání PDF formulářů se standardem XML: Adobe zde evidentně odpovídá na uvedení technologie InfoPath společnosti Microsoft. Mimo toho spatřil světlo světa i desetinkový update veterána mezi publikačními formáty, jazyka PostScript. Ten nicméně nepřinesl nějaká zásadní vylepšení, neboť je zřejmě jen otázkou času, kdy postscriptový RIP bude nahrazen PDF RIPem.
Druhou nejvýznamnější novinkou bylo u Adobe uvedení Creative Suite, kolekce nových verzí nejvýznamnějších publikačních aplikací Adobe, tedy InDesignu, Photoshopu, Illustratoru a GoLive, doplnitelných případně o zmíněný nový Acrobat. Výrazným rysem Suite je především snaha o podstatně vyšší provázání jednotlivých aplikací při publikačních projektech: jednotící roli zde má nová aplikace Version Cue, která nabízí především snazší a přehlednější přístup k dokumentům a jejich verzím prostřednictvím technologií jako je XMP či WebDAV. Jednotlivé aplikace Suite se pak dočkaly mnohých, obvykle sice ne zásadních, ale rozhodně zajímavých a užitečných vylepšení, jejichž podrobný popis jsme na Grafice přinesli v několika článcích. Méně už ovšem potěšily hardwarové nároky, které bohužel odpovídají "duchu doby" (čím více RAM, diskového prostoru a výpočetního výkonu, tím lépe), potěšeni nebyli ani uživatelé starších operačních systémů, konkrétně Windows 98 a Mac OS 9, kteří žádnou aplikaci Creative Suite v těchto systémech nespustí.
Quark: XPress 6 aneb překvapení se nekonalo
V roce 2003 se také dočkali uživatelé nové, šesté verze kultovního sázecího programu QuarkXPress. Výrobce tímto upgradem bohužel zůstal v linii posledních let, když na lety prověřené a bezesporu kvalitní, ale v lecčems přece jen zastaralé jádro svého produktu navěsil poměrně dost zajímavých, ale rozhodně ne zásadních vylepšení. Uživatelé se tak dočkali vícenásobné funkce Undo (!), podpory rozsáhlejších či cross-media zakázek (díky funkcím projektu a layoutu), vylepšeného náhledu grafiky, možnosti přímé tvorby PDF (překvapivě prostřednictvím programové knihovny od společnosti Global Graphics a nikoli Adobe), lepší podpory standardu XML či tabulek a také možnosti vytvářet poměrně komplexní webovské prezentace převodem dokumentů XPressu. XPress 6 je navíc konečně (víceméně) nativní aplikací Mac OS X.
Uvedené klady ovšem poměrně značně stíní zápory, tkvící především v tom, že XPress jednoznačně ztratil na své příslovečné hardwarové nenáročnosti (jeho současné požadavky odpovídají v podstatě nárokům aplikací z Adobe Creative Suite). Přechod na Mac OS X pak znamená, že macovské extenze (a ty byly pro leckoho posledním důvodem, proč zůstat XPresu věrný) vyžadují odpovídající update, produkt si navíc zachovává kompatibilitu pouze se svou pátou verzí, což může být opět na mnoha pracovištích velmi nepříjemné.
Celkově se zdá, že XPress opravdu nezadržitelně ztrácí na své dřívější dominanci a dříve nebo později bude vytlačen jinými řešení, podle všeho zejména InDesignem. Loajalita stávající uživatelů XPressu je ale stále velmi silná a tak se nedá přijít s nějakými jednoznačnými závěry, týkající se budoucnosti zmíněného produktu.
Corel: Česká Graphics Suite 11 a Smart Graphics Studio
Další známý výrobce Corel Corporation, v uplynulém roce příliš mnoho zásadního ohledně svého klíčového produktu, tedy ilustračního programu CorelDraw, doplněného o další produkty v rámci tzv. Graphics Suite, nepřinesl. Příjemným překvapením pro české uživatele ale každopádně bylo uvedení počeštěné podoby Graphics Suite 11. Zásadnější novinkou bylo představení Smart Graphics Studia, sady prostředků, umožňujících vytvářet interaktivní elektronická rozhraní, postavená na nastupujícím standardu pro vektorovou grafiku SVG. Corel zde rozvíjí svou strategii, pojmenovanou ve výchozí podobě jako DeepWhite, jejímž cílem je nasazení standardů svázaných s jazykem XML v oblasti enterprise při různých úkonech, spojených s publikováním a výměnou informací. (Dalšími produkty v nabídce Corelu pro uvedenou oblast jsou zejména XML procesor XMetal a sázecí program pro rozsáhlé publikace Corel Ventura.)
Ostatní: I malí výrobci mohou zamíchat kartami?
Mimo zmíněných gigantů se v loňském roce činili i další výrobci. A mnohé jejich produkty rozhodně stojí za zmínku. Pozornost si takto zaslouží zejména sázecí program MLayout společnosti Softmagic, v mnoha ohledech inovativní (například co se možností automatizované sazby z XML týče) a především skutečně nativní produkt pro Mac OS X. Zatím poslední verze tohoto programu, uvedená v roce 2003, přinesla mimo vylepšení také významnou redukci ceny na velmi příznivých 299 USD. To je podstatně méně, než za své produkty požadují Adobe či Quark, přičemž svými kvalitami se MLayout zmíněným aplikacím určitě v mnohém vyrovná, i když leccos samozřejmě vyžaduje ještě dopracování. Zajímavé jsou určitě možnosti integrace MLayoutu s dalšími produkty SoftMagicu (XML editor SendStory, vyřazovací aplikace BookAssembler, internetové řešení PageServer aj.).
Pro mnohé jen zajímavá kuriozita, možná ale také zárodek nové významné větve software pro publikační průmysl, může být první verze sázecího programu pro platformu Linux Scribus. Tato na XML postavená aplikace nabízí mimo poměrně kvalitní typografie především sofistikovaný výstup do PDF a také na linuxovou aplikaci překvapivě dobré možnosti správy barev či separací. A protože jde, zcela v intencích dané platformy, o produkt třídy open-source, může se Scribus po menším doladění stát určitě hodně zajímavým pro ty, kdo hledají kvalitní sázecí aplikaci za příznivou resp. nulou cenu. Vývoj uvedeným směrem ostatně loni příznivě indikovala také OpenOffice, bezplatná multiplatformní alternativa Microsoft Office, jejíž možnosti výstupu do PDF či HTML určitě postačí mnoha domácím či kancelářským uživatelům.
Z pluginů zavedených publikačních aplikací jsme především nemohli přehlédnout poměrně značný přírůstek produktů uvedeného typu určených pro InDesign. (Viz zejména tento náš přehled.) Z extenzí XPressu zaujal především Atomik Roundtrip pro oboustranný převod XML-XPress. Pozornost pak zaslouží i řešení Catalyst XMP Solutions společnosti Pound Hill Software, umožňující netradičním způsobem využívat v InDesignu a XPressu standard pro metadata XMP.
Závěrem
V rámci našeho přehledu jsme samozřejmě nemohli ani zdaleka vyčerpat všechny novinky, které v publikačních aplikacích rok 2003 přinesl. Přesto se domníváme, že i z tohoto rámcového přiblížení dobře vyplynuly současné trendy ve zmíněné oblasti. Jsou jimi rostoucí kvalita tištěného i elektronického výstupu, možnosti generovat souběžně různé podoby téhož obsahu (cross-media publishing), stále silnější pozice formátu PDF ve všech publikačních oblastech, vylepšení uživatelských rozhraní a jejich prostředků, zkvalitnění open-source publikačních prostředků a bohužel také rostoucí nároky na odpovídající hardwarové vybavení.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024