Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Novinky ze světa publikačního průmyslu (3.-4. týden/2006)
25. ledna 2006, 00.00 | Adobe Acrobat lze nyní pokročile použít i pro 3D obsah, Microsoft dává poznat jak bude vypadat
jeho Flash killer a open source sázecí program Scribus se dočkal nativního portu pro
Windows. Takové jsou hlavní novinky z oblasti publikačního průmyslu, které si blíže
představíme v tomto přehledu.
Adobe Acrobat lze nyní pokročile použít i pro 3D obsah, Microsoft dává poznat, jak bude vypadat jeho Flash killer a open source sázecí program Scribus se dočkal nativního portu pro Windows. Takové jsou hlavní novinky z oblasti publikačního průmyslu, které si blíže představíme v tomto přehledu.
Adobe Acrobat 3D: PDF ve světě technické 3D grafiky
Již dříve naznačený zájem společnosti Adobe prosadit více formát PDF v oblasti technické grafiky (připomeňme odpovídající podporu v rámci Acrobatu Professional) dostává v těchto dnech doslova a do písmene nový rozměr. Adobe totiž uvedla Acrobat 3D, který je určen pro všechny oblasti, které pracují s technickou 3D grafikou, tedy třeba automobilový, letecký a strojírenský průmysl či oblasti AEC (architecture, engineering and construction). Nasazení nového Acrobatu má zde dovolit převádět 3D modely z CAD aplikací do PDF podoby (mimo obvyklé distillace je k dispozici i přímé sejmutí 3D designu), kterou je pak možno sdílet s jinými uživateli a to i s pomocí bezplatného Adobe Readeru. Otvírá se zde zejména cesta ke skupinové spolupráci, pro kterou mohou uživatelé nasadit příslušný anotační aparát. Stejně jako v Acrobatu Professional přitom lze zapnout odpovídajícím nastavením dokumentu komentování i v rámci Readeru. V potaz je třeba brát rovněž možnost uzamčení dokumentu či jeho vlastností heslem (případně lze skrývat části daného 3D modelu), použití elektronického podpisu nebo efektivní kompresi: tedy v podstatě vše, co uživatel zná z normálního PDF v pre-pressu a elektronickém publikování. Acrobat 3D dále poskytuje i různé možnosti dotvoření 3D grafiky, například přidáním interaktivity (přes JavaScript), osvětlení, textur a materiálů či animací: vhodné zejména pro třídimenzionální manuály, návody, demonstrace atp. Speciální modul dovoluje vytvořený design vkládat do dokumentů Microsoft Office.
Myšlenka stojící za Acrobatem 3D je jistě zajímavá a daný produkt by mohl výraznou měrou přispět k výrazně masivnějšímu využívání 3D obsahu ve všech oblastech, nejen těch technických. Novinka je již k dispozici a to za (ne právě nízkou) street price 995 USD, možné jsou upgrady z Acrobatu 6 či 7 Professional. Nový Acrobat lze zatím využívat jen ve Windows (2000, XP, Tablet PC), přímé snímání 3D modelů je možné s pomocí odpovídající utility i v různých podobách Unixu (IBM AIX, HP UX, SGI IRIX, Sun Solaris). Více informací o produktu, a také příslušné demo lze najít na stránkách Adobe.
Acrobat 3D v akci
Adobe LiveCycle Designer 7.1: nové možnosti pokročilých PDF formulářů
Po delší době se uživatelé dočkali upgradu pokročilé aplikace pro tvorbu formulářů v PDF Adobe Live Cycle Designer, kterou Adobe před časem poměrně překvapivě přibalila zdarma k Windows verzi Acrobatu 7 Professional. Vylepšení daného produktu nejsou nijak dramatická a zahrnují především možnost tisku přímo ze serveru (do PCL, PostScriptu a VPL), podporu tabulek a různých národních jazykových sad (arabština, hebrejština, vietnamština aj.), rozšířenou podporu 2D čárových kódu (podpora standardů používaných v Evropě či Japonsku), dynamické formulářové objekty (pro lepší úpravu prvků jako jsou vyskakovací nabídky) či konfigurovatelné klávesové zkratky. Z právních důvodů požaduje Adobe za upgrade poplatek 29 USD, produkt lze nyní koupit i samostatně (tj. bez Acrobatu) a to za cenu 349 USD. Je ale málo pravděpodobné, že si jej někdo takto pořídí: Designer je zásadní zejména pro ty, kdo provozují serverová řešení LiveCycle a zde je přibalen v rámci dodávky, řádoví uživatelé (webdesign apod.) si pak většinou vystačí s možnostmi, které pro PDF formuláře poskytuje samotný Acrobat Professional (nebo také třeba OpenOffice.org 2). Trial verzi a další informace lze získat na serveru Adobe.
Adobe upgradovala Camera Raw plugin pro Photoshop
Základní prostředek pro práci s RAW fotografiemi v Adobe Photoshopu CS2 (a také Photoshop Elements 3.0 či 4.0), tedy plugin Camera Raw se v těchto dnech dočkal upgrade na verzi 3.3. Přidána byla takto podpora dalších 17 přístrojů, takže produkt nyní podporuje více jak 113 různých modelů. Nově podporovány jsou třeba přístroje značky Canon (EOS 5D a 1D Mark II N aj.), Fujifilm (Finepix E900, Finepix S5200/5600 aj.), Kodak (EasyShare P850 a P880) či Olympus (E-500, SP-310). Kompletní seznam podporovaných zařízení a bezplatný download jsou k dispozici na příslušných stránkách.
Microsoft vypustil alfa verzi Expression Interactive Designeru
Svého času jsme již na Grafice informovali o ambicích společnosti Microsoft přinést sadu technologií, označených jako Microsoft Expression, která více než cokoli jiného připomíná platformu společnosti Adobe (dříve Macromedia) Flash. V těchto dnech se na Internetu objevilo první rané (testovací alfa) demo aplikace Expression Interactive Designer (jinak též Sparkle), označené jako January 2006 Community Technology Preview.
V případě Interactive Designeru se jedná o prostředek, který by měl sloužit k tvorbě interaktivních animací fungujících v novém zobrazovacím enginu Windows Vista, označeném jako Windows Presentation Foundation (částečně bude možno provozovat i v některých starších verzích Windows), jehož základem je na XML postavený jazyk XAML - právě do tohoto jazyka se ukládají prezentace vytvořené v Interactive Designeru (použít lze navíc i kód psaný ve VB.NET či C#). Produkt je zaměřen hodně na vývojářskou stránku věci, nabízí nicméně i zajímavé prostředky pro interaktivní tvorbu animací, podporu 3D objektů a vazbu na editor bitmapové a vektorové grafiky Acrylic (další ze součástí Expression), jehož dokumenty využívá coby designérský základ prezentace.
Expression Interactive Designer
Podrobněji se testem dané demoverze zabýval server Publish. Z příslušné recenze lze mimo jiné vyčíst, že produkt se vyznačuje značnými nestabilitami, což se ovšem dá u alfa provedení očekávat. Zajímavější je zdůraznění vývojářské povahy produktu, který - narozdíl třeba od Flashe - negeneruje kód pro příslušný prohlížeč, ale vlastně aplikaci, jež může kontrolovat ve Windows v podstatě cokoli. Více o Interactive Designeru se lze dovědět jak v dané recenzi, tak při testech odpovídajícího dema.
Sázecí program Scribus portován nativně do Windows
Dlouho očekávané se stalo skutečností a sázecí program Scribus, vyvíjený v rámci open source projektu, se dočkal nativní portace z mateřského Linuxu na platformu Windows. Připomeňme, že Scribus je jedním z nejdynamičtějších vývojářských projektů posledních let, který již nyní poskytuje aplikaci, jež si kvalitami v lecčems nijak nezadá ani se špičkami oboru, tedy zejména Adobe InDesignem či QuarkXPressem (tím ovšem nechceme tvrdit, že se daným řešením v současnosti vyrovná). Precizní sazba textu a grafiky na bázi rámečků, podpora separací a color managementu, pokročilé možnosti exportu do PDF (včetně podpory PDF/X či interaktivního PDF), skriptovací a dokonce i preflightový modul či existence v různých jazykových mutacích: to vše jsou vlastnosti, které byly dosud opravdu takřka bez výjimky doménou pouze komerčních (obvykle značně drahých) řešení. Scribusem se kvalitní sazba dostává do rukou i těm, kdo si ji dříve nemohli dovolit z finančních důvodů, a uvedením Windows portu (kromě něj existuje i port pro Mac OS X) se pak Scribus stává dostupným nejširší uživatelské základně.
Podrobněji se daným portem Scribusu, respektive Scribusem samotným, hodláme již záhy zabývat v příslušném článku či možná i seriálu. Na tomto místě jenom poznamenejme, že port vyžaduje ke svému chodu Windows 200 SP4 či XP, operační paměť by měla mít alespoň 256 MB a pro práci s EPS a PostScriptem je zapotřebí freewarový Ghostscript. Samotnou instalaci představuje jediný samospustitelný soubor o velikosti něco málo přes 17 MB, který lze stáhnout přes stránky příslušného projektu.
Scribus ve Windows
PDF/A Center of Competence: PDF pro archivaci má své informační centrum
Společnosti PDF Tools AG a LuraTech přišly nedávno se zajímavou iniciativou, týkající se formátu PDF/A. Ten má za cíl poskytnout uživatelům prakticky ve všech odvětvích takovou upravenou podobu PDF, která se hodí pro archivaci dokumentů: jedná se zde tedy o jakousi obdobu projektu PDF/X pro předávání pre-pressových podkladů. PDF/A se v roce 2005 dočkal uznání coby ISO standard a jeho podporu nabídla (dlužno říci, že značně průkopnicky) společnost Adobe v rámci Acrobatu 7 Professional. Celkově je ale kolem této bezesporu zajímavé a užitečné technologie poměrně mrtvo a tak je třeba ocenit iniciativu zmíněných společností, označenou jako "PDF/A Center of Competence". Jedná se zde totiž o jakési informační centrum, ve kterém zájemci naleznou prakticky všechny informace, které jsou dnes ohledně PDF/A k dispozici (bohužel jich není právě mnoho). Oba zmínění výrobci přitom patří k těm, jež chtějí evidentně na PDF/A participovat: PDF Tools nabízí podporu daného formátu v rámci svých nástrojů pro zpracování PDF (majících i podobu řádkových či vývojářských aplikací), LuraTech zase hodlá kompatibilitu s PDF/A zabudovat do svých řešení pro efektivní kompresi skenovaných dokumentů.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024