Expression: Flash podle Microsoftu? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



skenerista, osvitář

Expression: Flash podle Microsoftu?

lcd trend

21. září 2005, 00.00 | Společnost Microsoft představila sadu nástrojů Expression, sloužící k návrhu
elektronických prezentací pro Web a Windows Vista. Jak uvedená sada vypadá? A je v jejím
případě opravdu smysluplné označení "Flash-killer"?

Zejména v souvislosti s připravovaným operačním systémem Windows Vista (dříve Longhorn) odkrývá společnost Microsoft řadu technologií, z nichž mnohé by mohly mít významný dopad i na oblast publikačního průmyslu. Připomenout lze takto aktivity spojené se zpracováním RAW fotografií, platformu pro elektronické dokumenty Metro či editor vektorové a bitmapové grafiky Acrylic. V těchto dnech přibývá další ohlášení, které deklaruje záměry ještě výrazně ambicióznější než byly ty výše zmíněné: při příležitosti Microsoft Professional Developer Conference 2005 totiž společnost Microsoft představila Microsoft Expression, sadu nástrojů určených k tvorbě elektronického animovaného interaktivního obsahu, určeného pro Web a nové Windows Vista. Uvedená sada, spolu s dalšími technologiemi stojícími za Vista, se takto snaží vstoupit do oblasti, ve které dnes dominuje zejména Macromedia Flash (resp. jeho formát SWF) a o kterou dále usiluje formát SVG.

Jak Expression vypadá? A má opravdu šanci stát se plnohodnotnou alternativou řešení postavených na SWF či SVG? To jsou otázky, nad kterými bychom se rádi zamysleli v tomto článku.

Expression zblízka

Součástmi Expression jsou tři aplikace: Acrylic Graphic Designer pro návrh vektorové a bitmapové grafiky, Sparkle Interactive Designer pro tvorbu uživatelských rozhraní využívající schopností Windows Presentation Foundation a Quartz Web Designer pro tvorbu webových stránek. Z uvedených aplikací je nyní k dispozici v podobě demonstračního downloadu k dispozici pouze Acrylic Graphic Designer, ostatní produkty by se měly objevit v následujících měsících, přičemž finální verze produktu je plánována na rok 2006, bez bližšího udání termínu. Nezodpovězena je zatím i otázka ohledně ceny celé sady či jejich jednotlivých komponent.

Nejvíce znám bude, asi i našim čtenářům, produkt Acrylic. Jedná se vlastně o novou verzi aplikace Creature House Expression (tentokrát ovšem "Windows only"), kterou Microsoft získal v roce 2003 akvizicí jejího výrobce. Jde o svým způsobem značně inovativní produkt, dovolující využívat v rámci jednoho dokumentu vektorovou i bitmapovou grafiku s odpovídajícími nástroji, sloužícími k jejímu vytváření a zpracování. Na současné verzi Microsoft vyzdvihuje především možnost široké škály úprav, včetně obrysů, prostorového zobrazení, stínů, korekcí barev, filtrů či textur, které je možno aplikovat nedestruktivně, s pomocí technologie Live Effects, k dispozici jsou pak i různé možnosti zpracování digitálních fotografií, včetně tvorby panoramat. Produkt dokáže vytvořenou grafiku převést mj. do XAML pro Windows Presentation Foundation (viz dále), HTML stránek pro integraci do webových stránek a možný je i přenos obsahu přes schránku do aplikací Microsoft Office (například využití vytvořené grafiky v prezentacích PowerPointu).

V případě Sparkle Interactive Designeru jsme odkázáni pouze na informace Microsoft a některých jiných zdrojů, kterým již byla k dispozici demoverze daného produktu. Každopádně se zdá, že Sparklet má ambice nabízet obdobné vlastnosti jako Macromedia Flash, ovšem s tím, že jeho výstupem jsou soubory ve formátu XAML. Mimo využití vektorů, bitmap, audia a videa či běžné interaktivity daný prostředek nabízí i podporu 3D a interakce, zajištěné s pomocí programovacích jazyků typu C#. Těmito vlastnostmi se zdá být do jisté míry lepší nežli zmíněný Flash, ve kterém lze ovšem dané vlastnosti přidávat s pomocí nástavbových aplikací jiných výrobců.

Nejméně informací pak máme ohledně aplikace Quartz Web Designer. Podle sdělení Microsoftu se má každopádně jednat o pokročilý prostředek pro návrh webových prezentací, opírající se o technologii kaskádových stylů (CSS), s jejíž plnou podporu v rámci nového Internet Exploreru 7 má mimochodem Microsoft tak trochu potíže, a dále jazyky HTML, XHTML a XML či platformu ASP.NET.

Víc než technické detaily jsou na daných aplikacích zásadní jejich vazby na jiné technologie Microsoftu, zejména již zmíněnou Windows Presentation Foundation. V jejím případě se totiž jedná o platformu, která ve Windows Vista (a pravděpodobně i ve Windows XP pomocí odpovídající nástavby) nabídne uživatelům nové možnosti interakce a zobrazení (které budou ovšem klást i poměrně značné nároky na odpovídající hardware, zejména grafickou kartu). Ambice podtrhuje nedávné uvedení Windows Presentation Foundation Everywhere (WPF/E), jakési podmnožiny dané technologie, určené k provozování na jiných platformách, včetně Mac OS X, starších verzí Windows či Microsoft Smatphones. (WPF/E dnes nicméně nenabízí podporu pro 3D, hardwarovou akceleraci a další vlastnosti, které budou ve Windows Vista k dispozici.)

Expression dále neznamená jen spojení se zobrazovací platformou, ale též vývojem, konkrétně produktem Microsoft Visual Studio, určeným k tvorbě Windows aplikací v různých programovacích jazycích. Spojení Expression s tímto prostředkem (stejný projektový formát aj.) by mělo znamenat sjednocení vývoje a designu v rámci jediného pracoviště, což je opět záměr značně ambiciózní a rozhodně mající šanci na úspěch.

Expression versus Flash

Je otázkou, jak moc může daný počin Microsoftu ovlivnit další vývoj na poli elektronického publikování, především v oblasti interaktivních animací, které, jak již bylo řečeno, jsou v současnosti zejména doménou produktu Macromedia Flash a s ním souvisejících řešení. Odpověď (a ani její zárodek) dnes, dle našeho názoru, nezná nikdo - i kdyby byl Expression (především Sparkle) skutečně tak schopný, jak se jeví (pouze) podle současných proklamací Microsoftu, jsou ve hře mnohé další faktory. Především je to obrovská penetrace uživatelů Flashem (řádově stovky milionů downloadů Flash Playeru) ve srovnání s dosud fakticky neexistující zobrazovací platformou Vista: uvedení daného systému je neustále odkládáno, a už teď je jasné, že dřív než v roce 2006 s ním není možno počítat. Poté pak bude ještě poměrně dlouho trvat, než se Vista a její technologie ujmou i u stávajících uživatelů Windows, takže se není co divit, že některé prognózy hovoří o tom, že teprve po asi pěti letech bude reálné hodnotit dopad Expression na svět publikování. Flash (především ve své nedávno uvedené verzi 8) je tu oproti tomu ihned, se všemi výhodami, které jeho nasazení skýtá, a samozřejmě i možnostmi dalšího vývoje (třeba směrem k zobrazování 3D obsahu či integraci s vývojářskými nástroji, které dnes postrádá). A navíc se domníváme, že hodně co říci zde má i SVG, minimálně se svou oblibou u výrobců mobilních zařízení a také současného vlastníka Macromedia, společnosti Adobe.

Závěrem

Microsoft představil v poslední době hned několik technologií, souvisejících s publikačním průmyslem. Některé z nich v nás vzbudily spíše pousmání (Metro), Expression k těmto ovšem rozhodně nepatří: jejím prostřednictvím má Microsoft podle našeho názoru šanci se poměrně elegantně vyvázat z nároků, jež jsou dnes kladeny na elektronické publikování (mimo antagonismu PDF versus Metro připomeňme zejména souboj Internet Explorer kontra Firefox) jednoduše tím, že požadavky na kvalitu prezentaci elektronického obsahu spojí s příslušnou platformou (Vista nebo starší verze Windows, doplněné o nástavby) a také odpovídající nabídkou vývojářských prostředků (XAML, Visual Studio). Bude tudíž zajímavé, nakolik se daný záměr podaří prosadit v praxi a hlavně, nakolik tento bude ku prospěchu uživatelů či pouze daného výrobce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: