Novinky ze světa publikačního průmyslu (29.-30. týden/2005) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Novinky ze světa publikačního průmyslu (29.-30. týden/2005)

trendy

3. srpna 2005, 00.00 | Horké léto - horké novinky. Tak nějak lze charakterizovat vývoj za poslední týdny v
řešeních pro publikační průmysl, kdy jsme se dočkali zajímavých upgradů, ale též
akvizicí či nezvyklých marketingových modelů, spojených se jmény, jako jsou Scribus,
Inkscape, Markzware, Cumulus či Extensis. Více už v našem přiblížení.

Měsíc červenec bývá obvykle okurkovou sezónou a dobou dovolených. V případě publikačního průmyslu nicméně dané tvrzení úplně neplatí: i kdybychom pominuli vylepšení významných produktů třídy open source Scribus a Inkscape, nemůžeme přehlédnout zajímavé aktivity, s kterými v daném období přišly společnosti jako jsou Markzware, Cumulus, StockLayout či Celartem. Pokusme se nyní o podrobnější přiblížení daného dění.

Scribus 1.3: nativní porty pro Windows a Mac OS X na obzoru

Hvězda open source pro oblast publikování, aplikace pro počítačovou sazbu Scribus, se nedávno dočkala verze 1.3. Pravděpodobně nejdůležitější novinkou zde je ohlášení úsilí o to, aby byl Scribus platformově nezávislým řešení: podle sdělení na stránkách produktu jsou v alfa fázi verze pro Windows a Macintosh. Zejména v případě Windows verze se jedná o poměrně překvapivé, ale o to více potěšující rozhodnutí: vývojáři Scribusu dosud tvrdili, že nemají zájem produkt mimo Linux příliš podporovat, se změnou jejich postoje je zde šance, že dojde k malé revoluci zejména v oblasti amatérské sazby. Scribus totiž nabízí sazbu na bázi rámečků ve WYSIWYG prostředí způsobem, který se snaží (a to již nyní velmi zdařile) zcela zdarma konkurovat možnostem produktů jako je InDesign či QuarkXPress. Přijetí ze strany profesionálů je pak také možné, nedá se ovšem předpokládat v nějaké dohledné době.

bull293005-1f.jpg

Nový Scribus poběží i ve Windows

Pro podrobnější popis schopností Scribusu doporučujeme méně obeznámeným čtenářům jak stránky produktu, tak naši dřívější recenzi. Na tomto místě se nicméně podívejme na další novinky anoncované pro verzi 1.3 (především takové, které naznačí i méně obeznámeným schopnosti daného řešení). Mimo zvýšené stability lze zmínit nový propracovaný undo systém, postavený na odpovídající paletce, v niž jsou popsány detaily každé akce a je umožněna kontrola vlastností objektů. K pokročilejším typografickým schopnostem nyní patří podpora měrových jednotek cicero a zrcadlových stránek či tzv. "scratch space", tedy prostor k odkládání objektů mimo stránky dokumentů. Scribus rovněž nyní více podporuje CMYK grafiku, ořezové cesty v TIFF a soubory Photoshopu, upgradován byl i ICC management. K dispozici je řada nových obrázkových efektů, jako je tinting, greyscaling či sharpening. Podporovány jsou vlastnosti PDF 1.5, například vrstvy, a nabízí se i preflight před tiskem či exportem do PDF. Na základě stanovených textových atributů pak lze v dokumentu generovat obsah. Dopracovány byly i samotný interní formát Scribusu (založen na XML) a rovněž předvolby programu.

Inkscape 0.42: významná vylepšení

Vedle sázecího programu Scribus se vylepšení v posledních dnech dočkal i jiný významný open source produkt, nástroj pro vektorové ilustrace ve formátu SVG Inkscape. Nová verze 0.42 nabízí zlepšení prakticky ve všech oblastech, ať už se to týká například práce s textem, výplněmi, efekty, barvami, výstupními formáty (PS/EPS) a v neposlední řadě i samotné podpory SVG. Novinek je skutečně tolik, že se přiblížení Inkscape 0.42 hodláme v nejbližších dnech věnovat formou samostatné recenze.

Markzware ohlašuje FlightCheck Studio pro Adobe InDesign

Společnost Markzware, jež dnes vede na poli produktů s preflightovým softwarem, ohlásila významnou novinku ve svém produktovém portfoliu. Jedná se o verzi řešení FlightCheck Studio pro Adobe InDesign (CS i CS2, zatím ovšem pouze Mac OS X, cena 199 USD). Studio, které Markzware poskytoval dosud pouze v podobě pro QuarkXPress, je velmi originálním řešením co do koncepce: preflight lze s jeho pomocí provádět již ve fázi designu (a nikoli až u hotových dokumentů či dokumentů převedených do formátů jako jsou PostScript či PDF). Konkrétně vše funguje tak, že při určité stanovené akci (například každém uložení, exportu či tisku dokumentu) provede Studio odpovídající kontrolu a případně i úpravy problémových prvků. Preflight je založen na sadách pravidel, tzv. policies, k jejichž tvorbě poskytuje Studio odpovídající prostředky. Využití jednotných kritérií je takto možné v rámci jednoho či více pracovišť, což může vést (nejen) k podstatně konzistentnějším dokumentům.

bull293005-2f.jpg

FlightCheck Studio provádí preflight při různých příležitostech

Přesunutím do fáze designu se značně urychluje celý proces tvorby a výstupu dokumentu: pokud se totiž preflight provádí například až s PDF dokumentem, musí se nalezené chyby obvykle opravovat v předlohovém dokumentu, načež se provádí nová distillace aj., což je obvykle zdlouhavé. (A pokud se zapracovávají změny přímo do daného PDF, je zase náročné provést zpětné zapracování změn do původních dokumentů.) V potaz je pak třeba brát i kvalitu daného řešení: Studio staví na stejném enginu, jako ostatní produkty Markzware, a dokáže si tedy poradit prakticky s každým prvkem dokumentu (písma, barvy, obrázky, nastavení dokumentu aj.) - připomeňme, že zabudovaný aparát InDesignu oproti tomu nabízí jen základní možnosti, týkající se především písem a obrázků. Produkt lze nicméně takto vnímat coby vítaný komplement zabudované funkce InDesignu, sloužící ke shromáždění podkladů k tiskovému výstupu.

Canto Cumulus Single User se stává shareware produktem

Zajímavou novinku na poli produktů pro digitální správu zdrojů (a z marketingového hlediska i ve světě software vůbec) představuje oznámení, že společnost Canto hodlá nadále nabízet Single User verzi svého klíčového produktu Cumulus prostřednictvím jiného výrobce, společnosti MediaDex FZ LLC. Tento má převzít nejen prodej, ale i vývoj daného produktu, jež by měl být záhy nabídnut coby sharewarová řešení MediaDex Standard a MediaDex Professional. Samotná společnost Canto pak hodlá i nadále vyvíjet a prodávat Cumulus Workgroup a Enterprise Server Solutions. Připomeňme na tomto místě, že Cumulus Single User je na rozdíl od svých pokročilejších verzí v současnosti omezen co do počtu záznamů v databázích a dále pak i funkcích, sloužících k serverovému, resp. internetovému nasazení daného produktu. Jsme upřímně zvědavi, nakolik dané rozdělení vývoje a nabídky podpoří růst řešení, které je sice zajímavé co do principů, ne už tak ale výrazněji akceptované právě "řadovými" uživateli z oblasti publikačního průmyslu, pro které je regulérnější správa zdrojů stále velkou neznámou.

StockLayout nabízí CorelDRAW verzi své knihovny šablon

I když v tuzemsku není používání připravených šablon grafického návrhu zdaleka tak časté jako třeba u stock fotografií, v zahraničí je uvedený typ pomůcek poměrně oblíben. Předním poskytovatelem dokumentů daného typu je zejména server StockLayouts. Ten nedávno rozšířil svou nabídku šablon o knihovnu royalty-free šablon pro CorelDRAW (9-12). Ta v podstatě odpovídá tomu, co bylo již dříve nabízeno pro jiné aplikace (QuarkXPress, Adobe InDesign či Illustrator, Microsoft Word či Publisher aj.) a pokrývá tak jak dokumenty pro profesionální CMYK tiskový výstup, tak kancelářské publikování na stolních tiskárnách či jiných in-house systémech (kancelářská řešení jsou za nižší cenu). Použití šablon daného typu by tudíž mělo usnadnit a sjednotit návrh publikací, jako jsou brožury, newslettery, letáky, pohlednice, inzeráty, vizitky, dopisní papíry aj. Šablony obsahují mimo samotného návrhu layoutu a vzorového textu také fotografie ve vysokém rozlišení či odpovídající vektorovou grafiku. Obdobně jako v případě jiných aplikací lze i šablony pro CoreDRAW zakoupit buďto individuálně (ceny v rozmezí 39 až 149 USD podle typu publikace) nebo v podobě cenově zvýhodněných sad (Industry Editions - 299 USD, Master Collections - 519 USD).

bull293005-3f.jpg

Nabídka šablon na StockLayouts

onOne Software zakoupil produkty Extensisu a LizardTechu

Poměrně nečekanou akvizicí na poli pre-pressových řešení je nedávno ohlášené zakoupení produktů, vyvíjených dosud společností Extensis a LizardTech, novou společností onOne Software. Pod logo tohoto výrobce přecházejí i v tuzemsku známá řešení pxl SmartScale, PhotoFrame, Intellihance Pro, Mask Pro, PhotoTools a QX-Tools Pro (Extensis) či Genuine Fractals (LizardTech). Připomeňme, že se jedná o pluginy pre-pressových aplikací (Photoshop, QuarkXPress), z nichž některé míří do oblasti progresivní komprese počítačové grafiky (SmartScale či GenuineFractals) a další pak do oblasti designu. Prodávajícím je v daném případě vlastník Extensis i LizardTech, společnost Celartem, která se takto překvapivě zbavuje i produktů, jež měly prosadit její vlastní technologie (pxl SmartScale - formát PixelLive, resp. VFZ). Kupující onOne je pak podle tiskové zprávy společností, za kterou stojí dřívější zaměstnanci společnosti Extensis. Těžko říci, co daná akvizice vypovídá o současném či následném vývoji na poli progresivních kompresních formátů nebo situaci společnosti Celartem, faktem však je, že nový vlastník okamžitě vylepšil zakoupené produkty co se týče jejich kompatibility (Photoshop CS2, Mac OS X 10.4). Ve vlastnictví a vývoji Celartemu pak zůstávají zejména Extensis Portfolio (správa obsahu), Font Reserve a Suitcase (práce s fonty) či LizardTech Geo resp. DocumentExpress (technologie pro kompresi dokumentů, postavené na formátech MrSID a DjVu).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: