Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Novinky ze světa publikačního průmyslu (15-16. týden/2005)
trendy
27. dubna 2005, 00.00 | EFI kupuje VUTEk, zájem o automatizovanou polygrafickou výrobu překvapivě spíše upadá
nežli narůstá, patentová pře ohledně JPEG pokračuje žalobou na Microsoft, formát
QuarkXPressu je přepsán do XML a Callas Software i další výrobci představili zajímavé
novinky ve svém produktovém portfoliu. Tak nějak vypadalo dění v publikačním průmyslu v
posledních čtrnácti dnech.
V našem pravidelném přehledu novinek z oblasti publikačního průmyslu tentokrát považujeme za zásadní událost akvizici společnosti VUTEk společností EFI. Nicméně i výsledky studie společnosti TrendWatch Graphics Arts, týkající se zájmu polygrafických subjektů o počítačem řízenou výrobu, jsou pro vývoj v dané oblasti značně zajímavé. Všeobecným trendům (tj. snaze získat co nejvíc na patentových právech, která jsou poněkud sporného charakteru) bohužel odpovídá i pokračující tažení společnosti Forgent ohledně algoritmu JPEG. Konečně jsme pak nemohli opomenout ani několik zajímavých technologických či produktových novinek, spojených s řešeními společností jako jsou Quark, Callas Software či Global Graphics.
EFI kupuje VUTEk
V polovině dubna ohlásila společnost EFI, že hodlá zakoupit známého výrobce velkoformátových tiskáren VUTEk, a to za cenu 281 milionů USD, uhrazených v hotovosti. Akvizice je podle zástupců EFI výsledkem zájmu společnosti o oblast velkoformátového tisku, který vedl v loňském roce k monitorování a analýzám trhu, jejichž výsledkem je právě rozhodnutí zakoupit VUTEk a vstoupit tak do uvedené oblasti. EFI vnímá VUTEk jako úspěšného výrobce a hodlá jej nechat v provozu coby samostatnou divizi, další vývoj produktů by měl nicméně těžit i z výzkumných a vývojových zdrojů EFI. VUTEk dnes zaměstnává celosvětově okolo 330 osob, v roce 2004 měl příjmy okolo 130 milionů USD. Akvizice musí projít schválením antimonopolních institucí a tak se s jejím případným úspěšným uzavřením počítá na třetí čtvrtletí tohoto roku.
Pokud se koupě podaří, získá EFI jednoho z čelních poskytovatelů řešení pro velkoformátový digitální inkjetový tisk - VUTEk se v současnosti může pochlubit více jak 1 400 instalacemi takovýchto řešení (v cenách od 100 000 do 350 000 USD) v 90. zemích světa, distribuovaných jak vlastními kanály, tak prostřednictvím OEM a dalších distribučních partnerů. Portfolio EFI se tudíž opět významným způsobem rozšíří o významnou a prověřenou značku, obdobně jako tomu bylo před časem s akvizicí výrobce nátiskových řešení Best. Vliv transakce na další vývoj trhu lze v tuto chvíli jen těžko předvídat, v souvislosti s nedávnou obdobnou akvizicí společnosti Macromedia společností Adobe, o které jsme již na Grafice referovali ve zvláštním článku, je ale možno konstatovat, že konsolidace trhu s polygrafickými technologiemi nabírá skutečně (a poměrně překvapivě) na obrátkách, je otázkou, zda pro dobro věci.
Callas pdfCorrect: nový nástroj pro preflight v Acrobatu
Společnost Callas Software v poslední době přímo chrlí jednu produktovou novinku za druhou. V dnešních dnech takto přichází s řešením pdfCorrect. Jedná se o plugin Acrobatu, dovolující automatizovaně zkontrolovat a podle daného profilu i opravit více jak 100 různých charakteristik PDF dokumentu, přičemž daným způsobem lze i vytvořit dokument v PDF/X-1a či PDF/X-3 formátu. Fungování produktu, jehož demoverzi lze zdarma získat na stránkách výrobce, je velmi transparentní: uživatelů otevře požadovaný soubor, zvolí profil (resp. požadovaný output target) a následně již proběhnou korekce - jedná se tedy o řešení, které opravdu mohou používat i osoby s nulovými znalostmi pre-pressu. Základem pdfCorrect je zřejmě ověřený engine, poskytovaný dnes v rámci Acrobatu 6 či 7 Professional, kde ovšem dokáže nalezené problémy pouze detekovat, nikoli opravovat. Plugin je dodáván se sadou profilů, umožňujících jak zmíněnou tvorbu PDF/X, tak třeba kontroly podkladů pro novinový či digitální tisk. K dispozici by pak měl být i v podobě samostatné řádkově řízené utility nebo programové knihovny, v obou případech tedy za účelem integrace do jiných řešení, například webových služeb pro zakázkový tisk.
Příjemnou cenu řešení 149 Euro (resp. 99 Euro při koupi do konce května) poněkud kalí skutečnost, že k tvorbě či úpravám vlastních profilů je zapotřebí pdfCorrect ve verzi Pro, přičemž daný produkt dosud není na trhu a hlavně máme podezření, že jeho cena již tak výhodná nebude. Jako hodně dobrý nápad nám nicméně přijde skutečnost, že pdfCorrect lze použít i v Acrobatu Standard: zadavatelům tisku se tak dostává do rukou nástroj, který jim umožní vypravovat skutečně bezproblémové pre-pressové PDF bez jakýchkoli znalostí technických detailů.
Základní dialog pdfCorrect
PDF LifeSaver
Přípravu bezproblémového PDF pro tiskový výstup by mělo pomoci zajistit řešení PDF LifeSaver (cena 115 Euro) společnosti Impressed (známý německý distributor řešení pro pre-press). LifeSaver je rozšíření Distilleru, které při distillaci kontroluje korektnost použitého postscriptového či EPS kódu. Pokud narazí na problémové prvky, upozorní na tuto skutečnost a do generovaného PDF vloží na odpovídající pozici nalepovací poznámku s popisem problému.
TrendWatch Graphic Arts hlásí: zájem o počítačem řízenou výrobu poklesl
Známá analytická společnost TrendWatch Graphic Arts přichází v souvislosti se svou novou studií "Computer Integrated Manufacturing: Time to Call 911?" s poměrně zajímavým zjištěním: zájem o polygrafickou výrobu řízenou počítačem (Computer Integrated Manufacturing - CIM) v poslední době spíše klesá. Tak lze alespoň brát zjištění, že pouze 1 % firem, působících v oblasti grafického průmyslu, vnímá CIM jako odbytovou příležitost, což je výrazné snížení oproti 4 % z doby před jedním rokem. Na druhou stranu ale 20 % těchto firem, tedy víc jak třikrát tolik, než před půl rokem, vnímá CIM jako podnikatelskou výzvu. 5 % pak podniká kroky k zavedení CIM do svého workflow, přičemž u tiskáren periodik je to plných 23 %.
Naznačená čísla vypovídají především o tom, že vize, spojené s formátem JDF, se zatím zdají být v normální polygrafické praxi pořád hodně vzdálené. Z hlediska dlouhodobého vývoje není ale třeba naznačený pokles vnímat příliš vážně: skutečně atraktivních implementací JDF i obdobných technologií se zatím nedostává, a teprve až přijdou, vzroste zájem uživatelů.
Global Graphics uvádí nový Harlequin RIP
I v tuzemsku dobře známý výrobce řešení pro pre-pressová workflow přichází s novou verzí svého softwarového RIPu Harlequin RIP (na trhu od roku 1989). Harlequin RIP Genesis Release poskytuje řadu významných vylepšení, ke kterým patří nativní kompatibilita s PDF 1.5, pokročilá schopnost emulace fontů pro časově kritické aplikace, jako jsou novinový či on-demand tisk, snadná in-RIP archová montáž pro konvenční a digitální tisk, podpora PDF/X-1a:2003, PDF/X-3:2003 a JDF 1.2 či vylepšený color management. Stejně jako v minulých verzích bude Harlequin RIP distribuován především jako součást tiskových řešení jiných výrobců.
Harlequin RIP podporuje JDF
Forgent žaluje Microsoft kvůli JPEG
Společnost Forgent Networks Inc. pokračuje ve svém tažení proti čelním výrobcům ohledně svých patentových nároků, týkajících se kompresního algoritmu JPEG, resp. příslušného ISO standardu. A tentokrát si nevybrala nikoho menšího, než společnost Microsoft. Ta se tak dostává na listinu, kterou od minulého roku plní jiná renomovaná jména, jako jsou Adobe, Apple, Creo, Dell, Hewlett-Packard či Xerox. Dosud se společnosti Forgent podařilo údajně získat na licenčních poplatcích přes 100 milionů dolarů od více jak 35 společností (zaplatily například Sony, Adobe či Macromedia) a to i přesto, že konsorcium JPEG i další společnosti (zejména formou protižalob, tuto cestu zvolil nyní i Microsoft) zmíněné patentové nároky zpochybňují.
Základem nároků je vlastnictví patentu na kompresní algoritmus pro odstraňování redundancí ze signálu, který je použit v JPEG kompresi. Uvedený patent získala společnost Forgent akvizicí jejího tvůrce, společnosti Compression Labs v roce 1997, s vymáháním licencí pak začala v roce 2002. Do doby, než práva na vlastnictví patentu vyprší (2007) se možná ještě dočkáme zajímavého vývoje - nástupce JPEG, tedy JPEG2000, už by neměl zavdávat podněty k podobným nárokům, jeho rozšíření je ale zatím nevýrazné. Při pohledu na jiné obdobné kauzy (například Unisys a GIF, SCO versus Linux či zejména boj o softwarové patenty v rámci EU) se každopádně nemůžeme ubránit dojmu, že hrozí doba, kdy ať už skutečné či jen údajné nebo ještě nejčastěji "virtuálně vytvořené" licenční nároky povedou k omezování dalšího technologického rozvoje, a to nejen v oblasti publikování či informatiky.
Quark zpřístupňuje formát dokumentů XPressu
Společnost Quark to zřejmě v poslední době se svou snahou o návrat na ztracené pozice myslí skutečně vážně. Svědčí o tom i nedávné ohlášení QuarkXPress Markup Language (QXML), což je formát dokumentů resp. projektů QuarkXPressu 6.5, přepsaný do XML podoby. Uvedená technologie by měla usnadnit vývoj nejrůznějších produktů, zejména příslušných extenzí, pro práci s dokumenty XPressu. Současná podoba QXML dovoluje pouze čtení z projektů, další verze by měly umožnit i zápis. Daný krok není v tuto chvíli třeba přeceňovat (Quark jde tak trochu s dobou, když obdobnou možnost nabídl například Microsoft pro svou Office či Sun pro OpenOffice, ze sázecích aplikací staví už od samého začátku na XML stále zajímavější open-source produkt Scribus), svědčí nicméně o snaze Quarku zvýšit zájem vývojářů o tvorbu řešení pro XPress. Po XPressu 6.5 či zlepšení zákaznické politiky je to v poslední době již několikátý signál o tom, že se Quark pokouší po letech stagnace konečně pohnout z místa.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024