Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
Novinky ze světa publikačního průmyslu (13-14. týden/2005)
trendy
13. dubna 2005, 00.00 | Zajímá vás jaký bude QuarkXPress 7, proč je důležitý Adobe Reader 7 ve verzi pro Linux a
jaké produktové novinky ohlásily nedávno například společnosti Callas Software či
Markzware? Pak nepřehlédněte tento náš přehled dění v publikačním průmyslu za posledních
čtrnáct dnů.
Po čtrnácti dnech přicházíme opět s přehledem nejzajímavějších novinek z oblasti publikačního průmyslu, především pre-pressu. Za top story v našem přehledu si dovolujeme označit přiblížení několika nových zásadních vlastností, které by měla přinést plánovaná nová verze QuarkXPressu. Naši pozornosti nicméně nemohly uniknout ani změny v produktovém portfoliu výrobců, jako jsou Callas Software či Markzware, a konečně jsme museli zaznamenat i aktivity, týkající se nastupujících technologií, konkrétně podpory metadatových standardů v rámci Adobe Creative Suite.
QuarkXPress 7: průhlednost a moderní rozhraní
V poslední době na Internetu přibývá informací, týkajících se nové verze sázecího programu QuarkXPress, jejíž uvedení je plánováno na letošní rok. Server Publish.com takto před nedávnem zveřejnil zajímavé údaje, získané od G. Drakea, marketingového ředitele Quark UK. Podle nich by měl XPress 7 nabídnout jednak modernější uživatelské rozhraní a dále podporu průhlednosti. Ta by měla být údajně na vysoké úrovni: její aplikace bude k dispozici obdobně jako v případě barev, tj. bude ji možno využít u libovolných objektů, včetně tabulek. K vlastnostem průhlednosti v XPressu 7 budou dále patřit drop shadows, alfa maskování či opacita. Podle Drakea by měla být průhlednost z XPressu bez problémů zpracovatelná na různých RIPech, přičemž k dispozici budou i odpovídající funkce pro sloučení průhlednosti. Coby součást svého grafického enginu uvede Quark X-Draw, multiplatformní grafickou vrstvu, která zprostředkuje spolupráci mezi interním enginem XPressu a službami daného systému (Mac OS X Quartz, Windows GDI+). To by mělo znamenat, že Quark bude schopen rychleji reagovat na změny v grafické architektuře daného systému, usnadnit by se takto měla i práce vývojářů rozšiřujících řešení (extenze apod.). Multiplatformnost by pak neměla být na úkor výkonu, naopak je slibováno zvýšení výkonnosti oproti dosavadním verzím.
Inovace uživatelského rozhraní by měly mimo jiné spočívat v možnosti seskupovat nástrojové paletky do skupin, které pak bude možno naráz aktivovat či deaktivovat - vhodné například pro tvorbu uživatelských prostředí, odpovídajících různým typům publikačních projektů (práce s barvami, layoutem, textem atp.). Významné změny by se měla dočkat paletka Measurements: nyní by se z ní měl stát kontextově senzitivní prostředek, který podle typu právě aktivovaného objektu nabídne přístup k řadě funkcí, jinak dostupných pouze prostřednictvím dialogových boxů. Obě popsané vlastnosti nápadně připomínají to, co uživatelé znají z InDesignu a bude zajímavé, nakolik se Quarku podaří takovýmito vylepšeními potěšit či naopak odradit své stávající uživatele.
To, co dané interview a podle našich informací zatím žádný internetový zdroj ještě nebyly schopny sdělit, je datum uvedení nového XPressu. Je nicméně jasné, že by si Quark měl pospíšit, neboť InDesign CS2 přichází s poměrně dlouhou řadou zajímavých (byť ne dech beroucích) inovací a je již prakticky na trhu.
Novinky od Callas Software
Známý výrobce řešení pro pre-press přišel nedávno s dvěma novinkami ve svém produktovém portfoliu. Tou první je updatovaná verze extenze QuarkXPressu MadeToPrint XT (349 Euro), určená pro QuarkXPress 6.x na platformě Mac OS X (verze pro Windows 200/XP by se měla objevit na konci dubna). MadeToPrint je zajímavý doplněk, poskytovaný Callas Software nejen pro XPress, ale též Adobe Acrobat a InDesign, automatizující do značné míry výstupní úkony, tedy tisk a převod do PostScriptu, EPS či PDF. Automatizace je přitom dána možností uložit parametry výstupní úlohy v podobě konfiguračního souboru, přičemž mimo funkcí, poskytovaných přímo danou aplikací jsou nabízeny i mnohé další (například vložení dynamických informací do výstupu, různé možnosti vytvoření a pojmenování výstupních souborů, vložení specializovaných postcriptových instrukcí aj.). I když tedy XPress možnost uložení tiskových úloh nabízí přímo v základní výbavě, představuje MadeToPrint řešení podstatně robustnější a konfigurovatelnější. Pro ty, kdo chtějí stupeň automatizace ještě výrazněji zvýšit, je pak daný doplněk k dispozici ve verzi Auto (2 490 Euro), která dovoluje zpracování na bázi horkých složek. V obou případech se tedy jedná o řešení, které nalezne své uplatnění v provozech, jako jsou vydavatelství, print-shopy, osvitová pracoviště apod. - tedy všude tam, kde se výstup řeší ve velkém.
MadeToPrint ve verzi pro InDesign
Druhá novinka může působit navýsost technicky: pdfInspektor2 Command Line Interface je totiž engine pluginu Acrobatu pro preflight PDF dokumentů, jež ke svému chodu Acrobat nepotřebuje a je tudíž určen k zabudování do různých softwarových aplikací. Svým způsobem se ale jedná o prostředek značně zajímavý například pro ty polygrafické provozy, které hodlají provozovat webové služby, založené na příjmu zakázek v PDF - Callas Software takto zmiňuje například společnosti PrintOnline (Švýcarsko) či NAD (Norsko), které již nyní dané řešení úspěšně využívají naznačeným způsobem. Cenové podmínky jsou nastaveny poměrně vysoko (2 499 euro in-house užití, 4 999 euro online nasazení), na stránkách výrobce je každopádně k dispozici bezplatná testovací verze.
Markzware updatuje FlightCheck Professional
Zásadní poskytovatel softwarových řešení pro preflight, společnost Markzware, oznámil upgrade svého klíčového produktu FlightCheck (podoby Professional a Designer). Nová verze 5.52 nabízí (na to že se jedná o pouhý setinkový update z verze 5.5) poměrně dost nových a zajímavých funkcí. Konkrétně je v něm poskytnuta podpora PDF ve verzi 1.5 či 16bitových TIFF obrázků a vylepšena podpora OPI. Windows verzi produktu lze nyní kontrolovat i z příkazové řádky, což dodává na možnostech automatizace (kontrola pomocí skriptů či dávek). Výrobce dále slibuje zvýšený výkon a komplexní možnosti práce s ořezovými cestami, nastavenými v kontrolovaných dokumentech. Update je stávajícím uživatelům k dispozici zdarma, stáhnout si jej lze spolu s dalšími informacemi ze serveru výrobce.
Canto rozšiřuje možnosti nasazení Cumulusu na Internetu
Jedno z předních řešení pro správu digitálního obsahu v publikačním průmyslu, program Cumulus společnosti Canto, doznává v těchto dnech vylepšení, týkajících se jeho nástavbových komponent, určených ke zpracování obsahu, spravovaného Cumulusem na Internetu. Konkrétně zde hovoříme o produktech Internet Client (nyní ve verzi 2.0.1) a Web Publisher Pro (nyní ve verzi 2.0). Posláním uvedených produktů je zajistit možnost online procházení a výběru zdrojů, uložených v databázi Cumulusu, čehož lze využít například pro tvorbu internetových obchodů s digitální grafikou, sdílení podkladů s klienty atp. Upgrade v sobě zahrnuje lepší možnosti práce se zdroji (vyhledávání, přidávání, řazení do kategorií, úpravy metadat, uzamykaní k úpravám aj.), dále pak byly, obdobně jako v nedávno uvedeném Cumulusu 6.5, rozšířeny možnosti autorizace uživatelů (LDAP, API pro různé autentifikační systémy aj.).
Cumulus 6.5
Adobe uvedla Reader 7.0 pro Linux
I uživatelé na platformě Linux mohou nyní využívat funkce, poskytované v rámci bezplatného prohlížeče PDF dokumentů Adobe Reader 7.0. Internetové informační zdroje Adobe zatím nespecifikují, nakolik se bude linuxová podoba lišit od těch, které mají k dispozici uživatelé na platformách Windows a Macintosh. Dá se ovšem předpokládat, že zásadní funkce nové verze Readeru - tedy možnost komentovat PDF dokumenty, příslušně nastavené v rámci Acrobatu 7 Professional - bude k dispozici. To dává využití PDF na platformě Linux nový rozměr i ve světě profesionálního pre-pressu, neboť dosud nebylo prakticky žádné anotační řešení daného typu v Linuxu k dispozici. Adobe nicméně zdůrazňuje v souvislosti s daným produktem především jeho nasazení v rámci enterprise workflow, opírajících se o serverové technologie řady LiveCycle - nový Reader přináší možnosti využití zabezpečení, elektronického podpisu či elektronických formulářů. Uvedení Readeru 7 pro Linux takto přivítali komerční poskytovatelé linuxových řešení Red Hat a Novell.
Xdrive uvádí službu pro digitální fotografie
Zajímavé rozšíření svých dosavadních služeb pro sdílení digitálních zdrojů pomocí zabezpečeného internetového úložiště představila společnost Xdrive. Její Digital Photo Service takto nabízí možnost všestranného využití digitálních fotografií, uložených na serveru služby. Základem daného řešení je přitom to, že v úložišti jsou nahrány fotografie v původním, plném rozlišení, ty pak následně mohou jiní uživatelé prohlížet (i formou slideshow) a stahovat prostřednictvím Webu, přičemž odpovídající odkaz je zaslán mailem. K dispozici je pak i funkce pro zpřístupnění daného typu obsahu na mobilních telefonem prostřednictvím odpovídajících náhledů. Možnost vystavit fotoalbum na Webu není samozřejmě nic, o čem bylo v dnešní době třeba speciálně referovat: Xdrive se ale od běžných služeb pro sdílení digitálního obsahu odlišuje výrazně vyšší úložnou kapacitou, dobře zabezpečeným přístupem, pravidelným zálohováním uložených zdrojů či různorodými možnostmi uploadování či stahování obsahu (včetně utility, zpřístupňující úložiště Xdrive jako virtuální disk daného lokálního počítače). Pro tyto i další vlastnosti se Xdrive i se svou novou službou jeví jako dosti zajímavý prostředek pro mnohá publikační pracoviště. Služby Xdrive jsou k dispozici za subskripční poplatky, přičemž cena začíná na 9,95 USD měsíčně.
Xdrive
IPTC a AdsML v Adobe Creative Suite 2
Nová verze Adobe Creative Suite by mimo jiných vylepšení měla nabídnout také lepší podporu práce s metadaty, používanými v publikačním průmyslu. Tzv. IPTC Core Schema, implementované nyní v rámci standardu Adobe pro metadata XMP, umožňuje nastavovat v rámci Creative Suite metadatové údaje, odpovídající široce rozšířenému formátu, známému pod nepřesným označením IPTC (správněji má být IIM). Uvedeným způsobem tedy mohou zejména fotografové či vydavatelé periodik kontrolovat s pomocí odpovídajícího grafického rozhraní u publikačních zdrojů údaje, týkající se například času, data, místa či důvodu pořízení, copyrightu, dalšího určení ve workflow atp. Obdobné možnosti by se pak mělo objevit i pro platformu AdsML, což je na XML postavená sada standardů, určených k výměně inzerce v publikačním průmyslu: zájem o naznačenou implementaci deklarovaly společně Adobe a AdsML Consortium, stojící za vývojem zmíněné platformy. S pomocí AdsML bude takto do dokumentů Creative Suite možno vkládat údaje, týkající se například inzerenta, data zadání, frekvence či umístění inzerátu, publikačního média apod. Možnost přenášet uvedené údaje v rámci samotných zdrojů by měla přinést podstatně méně chyb a potenciálně i možnosti automatizovaného zpracování či snadného přebírání inzertních informací do jiných systémů.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024