Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Nástroje pro práci s PDF: Novinky
24. června 2005, 00.00 | V posledních dnech se na trhu objevilo hned několik nových produktů pro práci s PDF, které si zaslouží pozornost. V našem článku se tedy podíváme na první podobu vyřazovacího programu ImposerPro pro Acrobat, přiblížíme si řešení AcroDialogs pro tvorbu neotřelých interaktivních PDF dokumentů a konečně se budeme věnovat i programu PDF Converter Professional, novému konkurentu Acrobatu Standard.
Na Grafice se občas snažíme věnovat i řešením, které sice nabízejí zajímavé funkce, ale jejichž popis nevydá na zvláštní recenzi. Dnes takto zamíříme do oblasti nástrojů pro práci s PDF, neboť zde se v posledních dnech objevilo hned několik novinek naznačeného typu, které by neměly být přehlédnuty.
ImposerPro
Produkt pro archovou montáž ImposerPro společnosti A Lowly Apprentice Production (ALAP) není na trhu žádným nováčkem. Až dosud byl ovšem na trhu k dispozici pouze pro QuarkXPress a nověji i pro InDesign, nyní přichází výrobce s první verzí pro Adobe Acrobat. Ta nabízí velmi jednoduché a snadno ovladatelné rozhraní, dovolující řešit různé typy archových montáží (zejména knihy, časopisy a brožury tištěné například na digitálních tiskových strojích, velkoformátových kopírkách či kotoučových tiskárnách) překvapivě rychle a flexibilně. K dispozici jsou takto v podstatě dva módy Layout (pro návrh schématu vyřazení) a Preview (okamžitý náhled vyřazení pro konkrétní dokument), práci v obou módech usnadňuje interaktivní nápověda. V nabídce možností vyřazení jsou archy typu 2-Up, 4-Up a 8-Up, podporovány jsou pak zpracování typu Work & Turn (tisk na obrácení), tisk na klopení (Work & Tumble) či Split Web. Zohledněny jsou různé typy vazeb, například na stříšku, do složek, spirálová či děrovaná. Rozmístění stránek na archu je dáno automaticky nastavením výše zmíněných parametrů, možné jsou dále i manuální změny. K dalším parametrům, jež je možno kontrolovat, patří například okraje, odstup stránek, přesahy či posuny dané skládáním archů. Do výstupu je pak možno (v módu Preview) vkládat registrační značky.
Náhled vyřazení v ImposeruPro
Vyřazení lze provést od libovolné stránky dokumentu, výsledek montáže se ukládá do nového dokumentu. V módu Preview je možno zobrazit různé jinak neviditelné parametry, jako jsou ohraničení či čísla stránek. Nastavení impozice lze v podobě stylu uložit pro opakované použití či sdílení s jinými uživateli.
ImposerPro ve verzi pro Acrobat nepřináší žádné převratné novinky, když rozsah jeho funkcí v podstatě pokrývá to, co nabízí předchozí podoby pro sázecí aplikace. To je ale svým způsobem výhoda (při používání ocení zejména ti, kdo s daným produktem ve verzi pro sázecí aplikace nebo třeba jeho odlehčenou podobou InBooklet již někdy pracovali) a poměrně logický krok výrobce. PDF je dnes totiž stále více nepostradatelným mezičlánkem v pre-pressových workflow a ImposerPro ve verzi pro Acrobat tento trend zohledňuje. K dispozici je za 399,99 USD v podobách pro Windows i Macintosh a Acrobat od verze 6.
AcroDialogs
Společnost WinJack Solutions, známá svými inovativními řešeními AcroButtons či PDFCanOpener, o kterých jsme již na Grafice psali, přichází s novým produktem AcroDialogs. A opět se jedná o produkt značně neotřelé koncepce, který potěší zejména tvůrce interaktivních PDF dokumentů. AcroDialogs totiž dovoluje vytvářet vizuálně dialogové boxy (tzv. JavaScript Dialog boxes uvedené Adobe s Acrobatem 7, nicméně podporované již v minulé verzi tohoto produktu), které pak lze využívat pro uživatelský interface v PDF dokumentech, formulářích LiveCycle Designeru, FDF souborech či JavaScript rozšířeních. Možné aplikace se nabízí například pro zobrazení údajů o copyrightu dokumentu, instrukcí pro vyplňování formulářů, uživatelských tipů, upozornění, panelů pro vyplňování údajů či konfigurování chování formuláře. Návrh uvedených dialogů funguje v uživatelsky přívětivém prostředí s pomocí nástrojů, jako jsou průvodci, testovací tlačítka či funkce drag & drop, vzhled dialogů lze zatraktivnit pomocí obrázků v různých formátech.
Takto vytvořená rozhraní budou přitom fungovat s Acrobatem či Readerem ve verzi 6 a vyšší. Produkt má podobu pluginu Acrobatu a k dispozici je za poměrně značných 249 USD. Je třeba si ale uvědomit, že směřuje do takových oblastí nasazení PDF dokumentů, které garantují vysokou návratnost, tedy zejména formulářových workflow v podnikové či státní sféře, marketingu aj. Vytvoření odpovídajících dialogů i jejich úpravy je přitom otázkou krátkého času, zatímco jinými způsoby by bylo třeba pracně psát a ladit odpovídající kód, takže úspory práce mohou být markantní. Každému, kdo se zabývá naznačenými způsoby využití PDF dokumentů resp. má zájem blíže poznat technologii JavaScript Dialog boxes, je pak třeba doporučit demoverzi dané aplikace a také ukázkové příklady dostupné na serveru výrobce.
AcroDialogs v akci
PDF Converter Professional 3
Zejména do kanceláří míří PDF Converter Professional 3, produkt společnosti ScanSoft, jež má ambice být vlastnostmi a hlavně příznivou cenou 99 USD konkurentem Adobe Acrobatu Standard na platformě Windows. Po vzoru konkurence se tedy jedná o vícesložkové řešení, které ovšem kromě obvyklého kreatoru a editoru souborů v uvedeném formátu nabízí i zajímavé možnosti převodu PDF dokumentů do jiných formátů. Vytvářet lze PDF ve verzích 1.3 až 1.5, podporovány jsou přitom i progresivní metoda komprese grafiky pomocí JPEG2000, vkládání písem, nastavení parametrů stránky či zabezpečení dokumentů, podle tvrzení výrobce je jeho produkt při tvorbě dokumentů výrazně rychlejší než konkurence (neověřovali jsme). Zajímavě působí možnosti hromadné tvorby PDF dokumentů z více zdrojů s pomocí nástroje PDF Create! Assistant, jež dovoluje vybrat z dokumentů k převodu pouze určené stránky. K dispozici jsou i nástroje pro vložení vodoznaků či razítek do výstupu nebo automatické zaslání vytvořených dokumentů e-mailem. Tvorbu lze zajistit přes virtuální tiskový driver, odpovídající nástroje jsou přidány do aplikací Microsoft Office.
Co se editoru týče, jsou k dispozici nástroje pro manipulaci na úrovni stránek (vkládání, odstraňování, přesuny apod.), přenos textu i grafiky do jiných aplikací, komentování (komentáře jsou údajně kompatibilní s Acrobatem či Readerem), porovnávání dokumentů či tvorbu a editaci interaktivních prvků (záložky, odkazy). Z méně běžných funkcí je zajímavá možnost základních úprav textu i obrázků v dokumentech (odstranění, vložení apod.), FormTyper funkce pak dovoluje vytvářet vlastní interaktivní PDF formuláře - tato vlastnost je v kancelářské sféře stále více žádanou.
Assistant pro tvorbu PDF z více zdrojů
Od konkurence odlišuje produkt ScanSoftu možnost převodu obsahu PDF dokumentů zpět do dokumentů aplikací, jako jsou Microsoft Word a Excel či Corel WordPerfect při zachování layoutu. Převod zde usnadňuje odpovídající Assistant, převodník je dále integrován do aplikací Microsoft Office. Možné je i zpracování skenovaných dokumentů, vytvářet lze tabulky Excelu či formuláře Wordu.
Prostředek ScanSoftu je pro nás zajímavou ukázkou produktů pro práci s PDF v kancelářské oblasti, které značně vyspívají k tomu, aby byly opravdu plnohodnotnou alternativou Acrobatu Standard. V poslední době se takto na trhu objevilo i obdobně zajímavé řešení Nitro PDF Desktop, již delší dobu jsou zde k dispozici PDF Editor a Creator od Global Graphics. Za zmínku pak stojí i skutečnost, že zakoupit lze rovněž odlehčené podoby produktu, tedy PDF Converter a PDF Create.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024