Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Inkscape 0.44: opět posun ve funkční výbavě
7. července 2006, 00.00 | Nedávno se uživatelům dostala do rukou oficiální podoba nového setinkového updatu open
source ilustračního programu Inkscape, založeného na práci s SVG grafikou. A jak již
bývá u daného produktu zvykem, nových funkcí a vylepšení přibylo překvapivě mnoho. Více
už naleznete v našem článku.
Open source vektorový editor Inkscape je bezesporu jedním z nejzajímavějších a nejdynamičtěji se vyvíjejících projektů v oblasti bezplatného publikačního (resp. kreativního) software. Potvrzením tohoto tvrzení nám může být nedávno zveřejněný setinkový update 0.44 daného produktu. Ten přináší řadu zajímavých vylepšení i nových funkcí, a tak jsme považovali za vhodné poreferovat tímto o novinkách našim čtenářům. Stejně jako v předchozích verzích jsme i tentokrát recenzovali podobu pro Windows. Ta možná není tak stabilní jako podoba pro Linux, je nicméně evidentně nejvíce používanou. Těm, kdo Inkscape neznají, pak doporučujeme k prostudování jak stránky daného projektu, tak náš starší seriál na dané téma či představení jedné z dřívějších podob.
První dojmy
Inkscape jsme si stáhli ze serveru projektu. Instalační program měl necelých 17 MB, instalace proběhla rychle a bezproblémově. Pokud můžeme porovnávat počáteční dojmy z užívání nové verze oproti podobám předchozím, musíme především konstatovat rychlejší náběh, lepší odezvu (ta je dána různými vylepšeními v enginu produktu, viz informace ze serveru projektu) a vyšší stabilitu. Ne vše ovšem bylo úplně bez problémů: i když nám program padal mnohem méně, u některých ukázkových dokumentů či dialogů byly například problémy s korektním umístěním jejich okna (zcela nesmyslně se posouvaly úplně či zcela mimo viditelnou oblast obrazovky). Inkscape pořád zůstává dosti hladový na paměť, odezva je sice lepší než v minulosti (zejména při práci se základními nástroji, které jsou v produktu již nějakou dobu), ale u manipulací se složitějšími objekty bohužel stále dosti znatelná jak při reakci, tak překreslování. Sumárně lze říci, že lze vypozorovat jistá zlepšení, ale do stability obvyklé aplikace má Inkscape stále ještě dosti daleko. Na druhou stranu tím nechceme říci, že se s pomocí tohoto produktu nedají připravit kvalitní vektorové kresby a také stále více ilustrací speciálních typů (diagramy, grafy funkcí aj.), uživatel jen musí rozhodně stále zálohovat práci a počítat občas s nějakou tou mouchou.
Prostředí Inkscape 0.44
Pochválit každopádně chceme českou lokalizaci rozhraní produktu. Terminologie v ní použitá odpovídá většinou zaběhaným zvyklostem, počeštěny byly nejen příkazy a dialogy, ale také třeba kontextová nápověda. Normální nápověda nicméně lokalizovaná není, je to ale omluvitelné i tím, že nějaká skutečně obsáhlá referenční či uživatelská příručka není (zejména vzhledem k rozvojovému stádiu Inkscape) zatím k dispozici vůbec.
Tolik k prvním dojmům. Pojďme se nyní podívat na výběr nejzajímavějších novinek, předeslat je přitom třeba, že je subjektivní, takže zvídavému čtenáři doporučujeme další studium odpovídajícího podrobného přehledu na stránkách projektu.
Rozhraní
Zejména uživatele jiných vektorových editorů potěší nová možnost předefinovat si klávesové zkratky podle potřeb. Je třeba ovšem říci, že nastavení se zde provádí editací konfiguračního XML souboru, není zatím k dispozici odpovídající dialog. Každopádně například připravená konfigurace pro uživatele editoru Xara naznačuje potenciál dané možnosti.
V rozhraní lze najít řadu drobnějších vylepšení a změn týkajících se organizace nabídek. Dialog preferencí byl kompletně přepracován, k dispozici je pak nově i dialog pro práci s vrstvami (přehled, určování pořadí, nastavování průhlednosti aj.), který takto doplňuje stávající nástroje na stavovém řádku či v nabídkách. Změnily se ikonky nástrojů (pro údajně profesionálnější vzhled), vylepšeny byly indikační schopnosti stavového řádku (různorodá práce s výplní a obrysem vybraného objektu přímo přes daný prvek, podrobnější identifikace prvků v aktuálně vybrané skupině objektů). Paleta pro práci s barvami je nyní dokovaná, barvy na ní zobrazené jsou pak rozděleny do různých sad (např. výchozí Inkscape, Grays, Reds, Khaki atp. převzaté z GIMPu aj.), využít lze práci s barvami metodou drag & drop (získání, aplikování na daný objekt atp.).
Zajímavou novinkou při zobrazování dokumentů je především mód Outline (Kontury) Po jeho aktivaci se zobrazí pouze základní obrysy kresby, tj. jsou ignorovány například výplně či průhlednosti. Výhodami daného módu je (obvykle) zrychlení zobrazení, lepší přehled o struktuře ilustrace a snazší editace uzlů na křivkách. Jak jsme se pak již zmínili, zrychlení se pak týká mnoha funkcí produktu, např. renderingu, editace uzlů, nastavování atributů, zoomingu aj.
Inkscape v módu Kontury
Editace
Co se týká editačních nástrojů, zajímavou novinkou je třeba Node sculpting. Jedná se zde o metodu pro manipulaci s uzly křivek, kterou znají uživatelé z 3D editorů jako je Blender. Konkrétně zde jde o to, že při výběru více uzlů a následném tažení s některým z těchto uzlů při stisknuté klávese Alt je plně posunut pouze tento uzel, ostatní se posouvají jen částečně, na místě zůstávají ty nejvíce vzdálené. Nástroj je přitom senzitivní při použití tabletu, podle úrovně přítlaku se mění zakřivení. Daný prostředek nabízí nejrůznější možnosti tvorby speciálně vyhlížejících hvězdic, spirál, elips apod., použít jej lze i k zajímavým deformacím textu, kaligrafických tahů či křivek získaných trasováním bitmap atp. K dispozici je pak řada dalších vylepšení při práci s nástrojem pro editaci uzlů.
Ukázky použití Node sculpturingu
Další významnou novinkou je podpora ořezu a maskování na úrovni uživatelské rozhraní. Ořez funguje tím způsobem, že uživatel zvolí objekt k ořezu a spolu s ním objekt, jenž jej překrývá. Následně lze zadáním příslušného příkazu (Objekt-Ořez) vytvořit nově zobrazený objekt, který vznikne příslušným ořezem motivu. S tímto objektem pak lze manipulovat standardním způsobem (změna velikosti, pozice, natočení atp.), kdykoli později lze objekt a jeho ořezovou cestu od sebe oddělit a vše tak vrátit do původního stavu. Daným způsobem se nabízí především zajímavé možnosti vkládání různě oříznutých bitmap do ilustrací, při našich testech jsme byli potěšeni rychlostí a stabilitou dané funkce.
Obdobně funguje práce s maskami. S pomocí příslušných příkazů lze tedy takto příslušně sloučit a kdykoli později rozpojit objekt a jeho masku. Černé či průhledné oblasti masky budou přitom plně průhledné u maskovaného objektu, průhledné bílé oblasti budou plně průhledné a přechodové barvy se transformují na přechodové úrovně průhlednosti u maskovaného objektu. Daným způsobem lze tedy aplikovat například částečně průhledné přechody na objekty.
K dispozici je dále řada vylepšení stávajících nástrojů. Zmínit lze takto třeba kaligrafické pero, pero či prostředky pro transformace objektů, zarovnávání, tracking či práci s diagramy. Pro podrobnosti zde opět doporučujeme informace ze serveru produktu.
Efekty
Podpora efektů, resp. různorodých rozšíření funkčnosti programu pomocí skriptů v jazyce Python, již není experimentální, ale regulérní vlastností. To znamená, že příslušná nabídka a příslušné prostředky jsou nyní k dispozici ve všech podobách produktu (tedy v Linuxu, Windows i na Macovi). Uživatelé s pomocí daných modulů (v současnosti více jak 30) mohou například nechat proměřit křivku a údaj o její délce vložit do dokumentu, generovat grafy matematických funkcí, vkládat vzorce z LaTeX, používat tzv. L-system efekty aj.
Formáty
Export do PDF je nyní nativní, tj. obejde se bez Ghostscriptu. Díky tomu lze v PDF dokumentech používat průhlednost. Jinak je ale daný exportní modul značně nehotový, například je nutno text převést na křivky, nejsou podporovány vložené obrázky, ořez či masky aj. Částečný, resp. experimentální export je nyní nabízen i pro Open Document Format ilustrace, což by mělo umožnit výhledově přenos informací do aplikací jako je OpenOffice Draw. Generovat lze rovněž výstup pro různé plottery, a to prostřednictvím omezené podmnožiny jazyka DXF. Inkscape umí také nyní částečně načítat soubory generované známým unixovým ilustračním prostředkem Xfig.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024