Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Inkscape 0.42: hodně zajímavých novinek
5. srpna 2005, 00.00 | Byť se jedná o setinkový update, nabízí nejnovější verze open source ilustračního
programu Inkscape mnoho zásadních vylepšení i nových funkcí. Změny se takto týkají práce
s textem, objekty či barvami, architektury programu i provázání Inkscape s dalšími
technologiemi. Více už v našem přiblížení.
Jednou z hvězd na poli open source produktů je bezesporu ilustrační program Inkscape. Tento následník produktu Sodipodi, mající za svůj nativní formát SVG, má rozsahem a zlepšující se kvalitou funkcí ambice být bezplatnou alternativou řešení, jako jsou Adobe Illustrator či CorelDRAW. V současnosti jde ještě stále o produkt nezralý, úsilí jeho vývojového týmu je nicméně obdivuhodné a leckterou funkci, která je již dnes implementována do tohoto produktu, zmíněná pokročilá konkurence postrádá.
Nedávno se Inkscape dočkal verze 0.42. I když se oproti dřívější hlavní podobě 0.4 jedná pouze o setinkový posun, nejsou změny pouze kosmetického či opravného charakteru: pravdou je spíše pravý opak, když prakticky není funkce, která by v Inkscape nedoznala vylepšení. Podívejme se proto v našem přiblížení, co lze od zmíněné nové verze očekávat. Těm, kteří zatím Inkscape vůbec neznají, pak mimo stránek produktu doporučujeme i náš starší seriál věnovaný danému řešení.
Celkově
Inkscape 0.42 mimo nových funkcí a vylepšení (splnění celkem 165 požadavků) znamená pochopitelně i opravu chyb (celkem 404) a zvýšení výkonu. V případě české verze se nám přitom jevila lokalizace již poměrně dotažená, i když stále je co zlepšovat. Mimo Linuxu a Windows je Inkscape nyní nabízen i coby nativní aplikace Mac OS X. Přes péči vývojářů se ovšem najdou, podle sdělení na serveru produktu, konfigurace, na kterých se nový Inkscape nepodařilo spustit: reakcí na tuto skutečnost je nedávno zveřejněná zaplátovaná verze 0.42.1 a dá se předpokládat, že v následujících dnech ještě nějaké průběžné opravy přibudou.
Text
O zásadních změnách lze hovořit v případě totálně přepracovaného textového enginu, především díky plné podpoře zalamování. To funguje jak v případě obdélníkových rámečků, tak libovolných jiných tvarů, které lze v programu vytvořit. Možné je i řetězené natékání v rámci více rámečků. Celkově pak jsou tvorba i úpravy textu výrazně intuitivnější a snazší než v předchozích verzích: vytvořit textový rámeček je možno tažením, poté, co je vybrán textový úsek, lze jej formátovat pomocí odpovídajících příkazů i klávesových zkratek atp. Vylepšena je podpora různých národních znakových sad (především psaní zprava doleva), engine by pak měl být rychlejší a paměťově efektivnější.
Inkscape nyní umí zalamovat text velmi různorodým způsobem
Design
Velmi vydařeně vypadá nový nástroj pro tvorbu přechodů. Ten je přístupný přímo z pracovní plochy, přičemž k jeho aplikaci stačí vybrat objekt a pak interaktivně provádět nastavení. Možné je pak samozřejmě i detailní vyladění pomocí odpovídajících dialogů, uživatelskou přívětivost provází značné rozpracování jednotlivých parametrů přechodů.
Přepracovány byly nástroje pro práci s přechody
Obdobně jako jiné aplikace daného typu nyní i Inkscape nabízí vzorníky barev. Odpovídající paleta zde dovoluje zobrazení v podobě mřížky či seznamu, a následné použití barev vzorníku v jednotlivých nástrojích Inkscape. S barvou pak souvisí i kolorování klonů, tedy možnost obarvovat klony objektu (tedy jeho kopie, které zachovávají různé možnosti vazby na předlohový objekt) odlišnými barvami.
Při práci s objekty lze nyní použít několik nových možností zarovnání. Především k tvorbě různých uměleckých efektů zde slouží volby pro náhodné rozhození či rozmístění zvolených objektů. Horizontálně či vertikálně lze nyní zarovnat nebo rozmístit i účaří textu, což lze použít ke zpracování různorodých textových úseků, lišících se typem či velikostí písma. Podařeně vypadá funkce uspořádat do mřížky: s trochou zjednodušení lze říci, že se jedná o možnost vybrané objekty rozmístit do tabulky (či matice), přičemž plně pod kontrolou je jak rozmístění sloupců a řádků, tak mnohé další parametry (odstupy políček, způsob zarovnání objektů aj.).
Zcela nový přístup je nabízen v případě efektů. Ty jsou založeny na externích programech či skriptech, vytvořených v jazycích Python, Perl nebo Ruby a měly by nyní bez úprav fungovat jak v Linuxu, tak ve Windows (je zapotřebí mít instalován interpret daného jazyka). S Inkscape je dodávána sada několika efektů (randomizace, fraktály aj.), další pak lze spolu s instrukcemi, jak tvořit efekty vlastní, tak najít na stránkách Aarona Spika.
Použít lze efekty v jazyce Python
Jinou cestou vedoucí k nejrůznějším zajímavým efektům poskytuje rozpracovaná funkce dláždění pomocí klonů. V jejím rámci lze nyní použít jak barevných vzorů, tak trasování kresby pod dlaždicemi. Možnosti nastavení jsou přitom v obou případech velmi bohaté. Při odpovídajícím vyladění lze takto tvořit různé mozaiky, impresionistické motivy, geometrické mřížky a mnoho dalšího.
Nahrávání, ukládání, export, příkazový řádek
Inkscape nyní umí k editaci načíst soubor přímo z daného URL - zajímavá pomůcka pro design webové prezentace. Při ukládání do SVGZ lze volit mezi komprimovaným Inkscape SVG a čistým SVG. Při exportu do PS a EPS jsou podporovány gradient fills PostScriptu 3. Různým způsobem jsou rozšířena "kouzla" s příkazovou řádkou, vhodná zejména při automatizovaném použití programu ve skriptech: například lze zjistit rozměry určeného objektu či provést hromadný export. Uživatele TeXu pak jistě potěší možnost exportu do maker balíku PSTricks.
Dláždění pomocí klonů dovoluje netradiční úpravy obrázků
Výhledy
Bez zajímavosti nejsou ani příští uvažovaná rozšíření produktu, zmiňovaná právě v souvislosti s verzí 0.42. Tato jsou mimochodem do značné míry podporována ze strany společnosti Google, která na daný účel poskytla 20 000 USD. Z uvedených rozšíření nás nejvíce zaujal projekt Inkboard. Tento si klade za cíl umožnit z prostředí Inkscape spolupracovat na tvorbě dokumentu více designérům současně prostřednictvím Internetu (založeno na protokolu instant messagingového systému Jabber). Svým způsobem se zde jedná o inovaci zcela ojedinělou, která by mohla do oblasti publikování, resp. designu, vnést nový rozměr. K dalším plánovaný rozšířením pak patří tvorba rozhraní pro přístup do Open Clip Art Library (veřejné úložiště SVG grafik), oblasti technické grafiky by měl Inkscape přiblížit export a import DXF dokumentů, vytvořeny mají být i nástroje pro automatický návrh diagramů.
Závěrem
Nový Inkscape nás opět utvrdil v názoru, že se jedná o jeden z nejdynamičtěji vyvíjených produktů dneška. Zmíněných více jak 160 nových funkcí jsme samozřejmě mohli nastínit jen velmi útržkovitě. Domníváme se ovšem, že mnohem lepší než teorie je v daném případě praxe, a tak doporučujeme k vyzkoušení, a stále více i k seriózní práci stáhnout si příslušnou instalaci produktu.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024