Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
ImageDirector: správa publikačních zdrojů prostřednictvím Internetu
26. listopadu 2004, 00.00 | Řešení společnosti Onison je pěknou ukázkou systému, který dovoluje přes Internet
spravovat a využívat digitální zdroje, určené pro oblast publikování. Jak funguje, co
přináší za výhody a kdo jej využije? Odpovědi na uvedené otázky hledejte v tomto článku.
Ke správě digitálních zdrojů lze v publikačním průmyslu přistupovat různě. Většina řadových uživatelů se v současnosti spokojí s odpovídajícími funkcemi souborového systému, doplněnými obvykle o aplikaci pro správu obrázků či digitálních fotografií. Jen zdráhavě pak uživatelé investují do specializovaných aplikací pro digital asset management, přičemž si v uvedené oblasti mohou vybrat především z kvalitních a cenově poměrně dostupných řešení společností Canto, Extensis a iView Multimedia. Konečně velké korporace, které by byly bez odpovídajících nástrojů zdroji doslova zahlceny, sahají po systémech content managementu, jejichž výkonnosti odpovídají i astronomické ceny.
Opravdový boom prostředky pro správu digitálních zdrojů každopádně teprve čeká, a proto se jen zřídka setkáme s produkty, které by se nějak vymykaly zavedeným modelům. Přesto se takové najdou: důkazem nám může být systém ImageDirector společnosti Onison, který bychom pro jeho nespornou zajímavost rádi přiblížili v tomto článku.
Základní popis
ImageDirector je serverové řešení, sloužící ke správě a výměně různých digitálních zdrojů, zejména obrázků a dokumentů publikačních či kancelářských aplikací, prostřednictvím webového úložiště. Veškeré operace v systému se provádějí z prostředí internetového prohlížeče (preferován je Internet Explorer na platformě Windows, i když většinu funkcí mají k dispozici i uživatelé jiných prohlížečů a operačních systémů). To činí z daného řešení prostředek, který je uživatelům globálně a kdykoli přístupný bez větších nároků na provozní hardware či software. Přístup do systému je zabezpečen a autorizován, každému uživateli lze nastavit individuální oprávnění pro využívání jednotlivých funkcí systému. Další výhody ImageDirectora jsou pak samozřejmě dány jeho jednotlivými funkcemi pro správu zdrojů, které si dále přiblížíme podrobněji. Samotný chod řešení a odpovídající úložné prostory zajišťuje výrobce na vlastních prostředcích, za jejíž pronájem pak požaduje odpovídající platby (viz závěr článku), případně je možná i instalace v rámci daného subjektu nebo kombinace obou přístupů.
Chování systému je plně kontrolovatelné
Vkládání souborů
Jak jsme již naznačili výše, srdcem řešení je webové úložiště, do kterého mohou jednotliví uživatelé systému uploadovat své soubory. Přenos je přitom možný nejen s pomocí standardních HTTP či FTP prostředků, ale také funkcí Web Folder (přetažení obsahu složek do browseru) či Web FTP (FTP klient zabudovaný v ImageDirectoru). Po přenosu je provedeno automatické začlenění souboru do systému. To spočívá především v uložení do databáze a ve vygenerování odpovídajících náhledů v různých velikostech a formátech pro různé použití, které pak daný zdroj reprezentují v systému. ImageDirector takto podporuje řadu publikačních formátů, jako jsou například AI, CDR, PDF, PostScript, PNG, GIF, JPEG či TIFF. U formátů nepodporovaných je možný dodatečný upload náhledu, generovaného jinými prostředky. S nahraným zdrojem jsou dále spojeny odpovídající metadata (kategorie, popis, poznámky, privilegia, klíčová slova atp.). Ta se při nahrání přebírají většinou z původního souborového systému (příkladem může být kategorie vytvořená podle složky, ve které je soubor umístěn) či dokumentu (IPTC, XMP), přičemž uživatel je může kdykoli později doplnit či upravit. Tato metadata pak přicházejí ke slovu při dále popisovaných různých správních úkonech, prováděných v systému.
Dialog pro nahrávání souborů
Správa zdrojů
Základním úkonem v systému je samozřejmě procházení zdrojů: k dispozici jsou zde nejen různé druhy pohledů, tříditelné podle různých kritérií, ale rovněž slideshow. Pro formáty PDF, DOC a PowerPoint je k dispozici specializovaný prohlížeč. V systému jsou zdroje organizovány podle kategorií, přičemž je možné, aby tentýž zdroj spadal do více kategorií. K vyhledání zdrojů pomocí metadat slouží pokročilá vyhledávací funkce.
Vybrané zdroje pak lze využít různým způsobem. K dispozici jsou samozřejmě předpokládané základní funkce pro stahování či odstraňování zdrojů, (hromadné) úpravy metadat atp. Dále se nabízí přechodné úložiště, tzv. Lightbox, do kterého si lze přechodně uložit vybrané soubory, a ty pak (podobně jako z kategorie) stáhnout v zipované podobě nebo objednat na CD -uvedená funkce (spolu s prostředky pro digitální vodoznaky) tedy dovoluje ImageDirector využít coby nástroj pro provoz fotobank či jiných podobných komerčních úložišť. Pro výměnu s uživateli mimo systém lze použít také tzv. alba, jejichž vhled lze nastavit různorodým způsobem, přístup k albům může být veřejný nebo autorizovaný. Manipulace se zdroji podléhá uživatelským privilegiím, které mohou mít řadu úrovní podle nastavení systému.
Úprava nastavení zdroje
Systém také podporuje versioning, spočívající v tom, že do systému lze pod stejným jménem nahrát a poté odpovídajícím způsobem uchovávat různé verze téhož souboru: to je vhodné zejména při skupinové spolupráci, kdy si jednotliví uživatelé nejprve stáhnou zdroj do svého počítače k úpravám a upravenou verzi poté nahrají zpět.
Využití
ImageDirector je řešením, vhodným zejména pro větší nebo též různě rozptýlené pracovní týmy, fungující například na pre-pressových pracovištích, v reklamních agenturách, vydavatelstvích či různých podnicích (korporativní design). Obecné výhody dané nasazením Internetu i výše popsané funkce činí z ImageDirectora velmi silný nástroj, díky kterému odpadá řada problémů, vznikajících při použití standardních prostředků pro sdílení, organizování či hledání zdrojů. Vše je přehledně po ruce prostřednictvím Internetu kdykoli a kdekoli, bez nutnosti instalovat specializovaný software. Skupinová spolupráce je koncentrována do jediného místa, snadné je i vyměňování podkladů s externími subjekty (zákazníci, veřejnost atp.).
Závěrem
Ve srovnání s desktopovými řešeními typu Cumulus Canto je ImageDirector prostředkem značně drahým. Podle ceníku ze stránek výrobce je zmíněné řešení možno provozovat za cenu počáteční investice 999 USD (zahrnuje nastavení) a následných měsíčních plateb, začínajících na částce 149 USD (100 MB úložný prostor, 100 MB přenesených dat). To samozřejmě není málo, entreprise verze zmíněných produktů Canto či Extensisu ovšem také nelze pořídit za právě nízké částky, o serverově orientovaných řešeních pro content management už vůbec nemluvě.
Své uživatele si ImageDirector, soudě podle informací ze stránek výrobce, každopádně již našel. A coby vzorové řešení za seznámení určitě stojí, přičemž k dispozici je jeho bezplatný 60denní trial. Bez zajímavosti pak nejsou i další obdobně orientované produkty Onisonu, kterými jsou Taggon (systém pro content management s řešením WOV-Editor, umožňujícím upravovat zdroje prostřednictvím Webu) a Preeon Publisher (zakázkový tisk online).
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024