Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
skenerista, osvitář
Extensis uvádí Portfolio 7
18. února 2004, 00.00 | Společnost Extensis ohlásila novou verzi svého produktu pro správu digitálního obsahu. A
nabídka nových funkcí, odrážející současné trendy na uvedeném poli, vypadá zajímavě.
Digital asset management je disciplinou, která se v publikačním průmyslu prosazuje jen zvolna. (Viz tuto naši analýzu.) S postupnou digitalizací všech publikačních odvětví a geometricky rostoucím množstvím informací, které je zde třeba zpracovat, začíná být ovšem jasné, že se systematické správě elektronických zdrojů nevyhne prakticky žádný subjekt působící v uvedené oblasti.
I přes relativně malou poptávku nelze říct, že by nabídka odpovídajících produktů byla nezajímavá. I když je v případě cenově dostupných systémů omezena v podstatě pouze na trojici Cumulus Canto - Extensis Portfolio - iView MediaPro, nabízí zmíněné produkty skutečně mnoho zajímavého pro správu zdrojů na malých až středně velkých pracovištích. Čtenáři Grafiky se o tom mohli ostatně přesvědčit v našich dřívějších recenzích (viz odkazy pod výše uvedenými názvy jednotlivých produktů.). Vývoj se přitom rozhodně nezastavuje - svědčí o tom ohlášení nové, již sedmé verze produktu Extensis Portfolio, o jejíž přiblížení bychom se rádi pokusili v tomto článku. Nepůjde nám přitom o plnohodnotnou recenzi, protože k downloadu by mělo být Portfolio 7 uvolněno až v dubnu letošního roku, a tudíž můžeme vyjít pouze z odpovídající tiskové zprávy výrobce a zkušeností s verzí předchozí. Domníváme se ale, že i takovéto přiblížení může být užitečné, protože seznam ohlášených novinek dobře odráží současné trendy na poli správy obsahu v publikačním průmyslu.
K základním vlastnostem Portfolia
Podívejme se nejprve na základní vlastnosti, které nabízí Portfolio ve své současné podobě, tedy verzi 6. Obdobně jako jiné produkty svého typu je Portfolio založeno na konceptu katalogu, což je vlastně databázový soubor, obsahující podrobné informace - metadata - o jednotlivých spravovaných položkách. K základním informacím uvedeného typu patří souborové údaje (název a umístění, datum vytvoření či změny, formát, aplikace určená ke zpracování atp.). Další metainformace pak jsou závislé na konkrétním typu souboru a také uživatelských požadavcích: nejčastěji používané bývají zejména deskriptivní údaje typu klíčových slov pro snadné vyhledávání zdrojů či správu autorských práv (copyright aj.) a dále metainformace, extrahované přímo z daného typu souboru (například EXIF u digitálních fotografií).
Základní prostředí Portfolia
Portfolio se snaží řešit tvorbu a správu katalogů maximálně intuitivním způsobem. Uživatel může katalogizovat zdroje (soubory, složky) přetažením do okna Portfolia, k dispozici je také odpovídající kontextová nabídka dostupná kdekoli v souborovém systému. Při vkládání dat do katalogů lze automaticky vyplnit určená metadata nebo využít seznam existujících klíčových slov. Portfolio přímo podporuje řadu nejrůznějších formátů, což mimo jiné znamená, že dokáže nabídnout jejich náhled (PDF, grafické formáty aj.), přehrání (audio, video, animace) či úpravy s pomocí vlastních nástrojů či přiřazených externích aplikací. Speciální funkce jsou nabízeny pro majitele digitálních fotoaparátů: patří k nim hromadné nahrání fotografií z přístroje do počítače se současným automatickým vložením odkazů a klíčových slov do katalogu, možnost zpracování RAW snímků z různých typů přístrojů či extrahování metadat ve formátu EXIF.
S každým spravovaným zdrojem je spojena řada metadat
Katalogy lze prohlížet nejrůznějším způsobem, přičemž forma zobrazení (seznam s náhledy, klíčovými slovy atp., slideshow) je maximálně konfigurovatelná a uložitelná pro opakované použití. K dispozici je pokročilá vyhledávací funkce (možnost uložení nastavení pro opakované použití), využívající pro svou činnost metadat, spojených se spravovanými zdroji. K obsahu katalogů mají uživatelé přístup nejen z prostředí zmíněného produktu, ale také malé, na systémové zdroje nenáročné paletky (Portfolio Express), dostupné z libovolné aplikace. Požadované zdroje pak lze z Portfolia do zvolené aplikace opět jednoduše vložit tažením. Příslušná funkce monitoruje odkazované soubory a dovoluje oboustranný update (v souborovém sytému/katalogu) na základě změn typu výmaz, změna či přesun spravované položky.
Vyhledávací dialog Portfolia
Obsah katalogu nebo jeho vybranou část lze snadno publikovat na elektronickém médiu typu CD nebo na Webu. V prvním případě provádí Portfolio automaticky většinu příslušných operací (vytvoření katalogu pro médium, přesun odkazovaných souborů aj.), k prohlížení vytvořených katalogů na počítačích bez Portfolia slouží bezplatný prohlížeč. Vytvoření obsahu pro Web funguje na bázi šablon, přičemž lze vytvořit dvouúrovňovou podobu (náhled-plné zobrazení) vybrané části katalogu. Dynamické publikování obsahu katalogů na webovských stránkách zajišťuje plugin webovského serveru PortWeb (zdarma).Přímo z prostředí Portfolia lze spravované soubory odesílat e-mailem. Portfolio je možno nasadit rovněž síťově a to ve verzi Server. Připojení Portfolia k databázovým systémům umožňuje produkt SQL Connect.
Novinky
Výše popsané možnosti by měly být v nové verzi všestranně rozšířeny. Vylepšeno je zobrazení zdrojů: Uživatel nyní bude mít k dispozici silné možnosti konfigurace tabulkových náhledů obrázků (gallery view), umožňující vyladit například odstup mezi položkami, zarovnání náhledů či styl, velikost a barvu textových popisek. Pro každý obrázek lze vytvořit JPEG náhled v nízkém rozlišení. Nabízen je rovněž tisk obrázků v podobě archů (contact sheet).
Rozšířeny byly i možnosti zpracování obrázkových zdrojů: Uživatel nyní může většinu katalogizovaných souborů převést do formátů TIFF či JPEG. Kontrolovat lze přitom takové parametry, jako je rozlišení, velikost či barevný mód. Takováto funkce přijde vhod zejména tam, kde je zapotřebí vyměňovat náhledy grafiky uložené původně v nativním formátu (Photoshop, RAW aj.) mezi uživateli.
Portfolio Express: rychlý přístup k obsahu katalogu z kterékoli aplikace
Hodně zajímavého přinese nová verze Portfolia v případě zpracování metadat. Rozšířeny budou možnosti práce s formáty EXIF a IPTC: Portfolio bude nyní schopno tyto údaje nejen extrahovat ze souborů, ale rovněž je zde zpětně vkládat. Odpovídající metadata tak zůstanou k dispozici i mimo prostředí Portfolia.
Ještě významnější je pak skutečnost, že Portfolio umí načítat i zapisovat metadata ve formátu XMP. Ten je stále výrazněji využíván v publikačních aplikacích Adobe, zejména nastupující Creative Suite. Díky tomu vzniká velmi silná vazba mezi systémem pro správu obsahu a kreativními aplikacemi, která určitě najde své širší uplatnění. (Připomeňme, že Adobe poskytuje v rámci Creative Suite vlastní základní nástroj pro správu obsahu a skupinovou spolupráci, aplikaci Version Cue.)
Vylepšeny byly konečně i publikační možnosti Portfolia. Velmi snadno by mělo jít vytvořit a vypálit samostatné, napříč platformami prohlížitelé CD či DVD s obrázky, obsahující buďto původní zdroje nebo jen JPEG náhledy v nízkém rozlišení. Za zásadní vylepšení pak výrobce označuje výrazně přepracovanou funkci pro publikování na Webu. Uživatel nyní bude mít pod kontrolou řadu parametrů vytvářené prezentace, jako jsou například pořadí položek, velikost náhledů či podoba šablon, na jejichž základě se provádí generování. Čtenářům prezentace se pak nabízí funkce, jako jsou vyhledávání obrázků či nákupní košík. Obsah prezentace bude možno dávkově updatovat.
Portfolio umí vytvářet obsah pro Web
Nové Portfolio bude ve verzi pro Windows k dispozici v dubnu a v podobě pro Mac OS X v květnu, a to za cenu 199,95 USD. (Bohužel stále chybí cenově zvýhodněná omezená verze produktu ve stylu myCumulus.) Uživatelé budou muset připlatit za možnost webovského publikování na více serverech (199,95 USD za pět souběžných připojení, 999 USD za neomezený počet). Cena upgradů z předchozích verzí se bude pohybovat v rozmezí 99,95 až 129,95 USD. Serverová verze Portfolia by se měla objevit v druhém čtvrtletí letošního roku.
Závěrem
Jak jsme již řekli výše, nová verze Portfolia naznačuje, jakým směrem se bude zřejmě ubírat či se už ubírá vývoj na poli low-end řešení pro správu obsahu. Důraz je kladen především na podporu zpracování digitálních fotografií v profesionálních podmínkách: zde totiž uživatelé vedle možností prohlížení a transformací, poskytovaných nepřeberným množstvím různě kvalitních obrázkových prohlížečů, potřebují také sofistikovanější nástroje pro práci s metadaty a prostředky pro publikování vytvářeného obsahu na elektronických médiích či Webu (pro prodej nebo sdílení a archivaci). Jiným zajímavým trendem je nasazení metadat ve formátu XMP: díky stále silnější podpoře v publikačních nástrojích Adobe začíná být uvedený standard skutečně využitelný k nejrůznějším účelům.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024