Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
FotoWare FotoStation Pro: profesionální nástroj pro správu digitálních zdrojů
3. prosince 2004, 00.00 | Řešení společnosti FotoWare slučuje jednoduchost ovládání s pokročilými nástroji pro
správu digitálních fotografií, počítačových obrázků a dokumentů různých publikačních
aplikací. Pro jaké vlastnosti zaslouží označení profesionální? To se dozvíte v této naší
recenzi.
Pro správu digitálních zdrojů lze použít nejrůznější nástroje, jednoduchými prohlížeči digitálních fotografií a obrázků počínaje a pokročilými nástroji pro digital asset management či content management konče. Na Grafice se snažíme průběžně informovat o řešeních všech uvedených typů. Dnes bychom se takto rádi podívali na řešení norské společnosti FotoWare FotoStation Pro. Tento produkt je dle našeho názoru vysoce zajímavý tím, jak v uživatelsky velmi jednoduchém a intuitivním prostředí nabízí funkce, které evidentně směřují do oblasti profesionální práce s digitálními zdroji na pracovištích publikačního průmyslu. Co si ale máme pod uvedenou charakteristikou konkrétně představit? To se dočtete v naši recenzi.
Základní charakteristiky
FotoStation Pro je řešení, které je v současnosti dostupné pouze pro platformu Windows. Verze pro Mac OS X by měla být dostupná v roce 2005. Produkt umí nejlépe spravovat (tedy především využívat odpovídající náhledy či metadata) dokumenty ve všech běžných souborových formátech pro grafiku (TIFF, JPEG, TIFF, EPS aj.) a multimedia (AVI, MOV, Flash apod.) a dále těch, jež jsou podporovány technologií QuickTime (je-li instalována na daném počítači), v seznamu nalezneme i řadu RAW formátů pro digitální fotografie a rovněž publikační aplikace jako je CorelDraw či Photoshop. Obdobnou rozšířenou podporu dalších formátů (QuarkXPress, PDF, RTF aj.) lze pak získat využitím serverového řešení Index Manager, určeného pro indexování a prohledávání zdrojů ve velkých objemech.
Základní prostředí FotoStation Pro
Pro spravované zdroje nabízí produkt řadu rozmanitých funkcí. K dispozici jsou především možnosti různorodého organizování, prohlížení, třídění či prohledávání. Na vysoké úrovni je dále zpracování metadat podle standardu IPTC. Rovněž se nabízí editační funkce, z nichž mnohé (například ořez) se vyznačují velmi pokročilými vlastnostmi. Produkt také podporuje různé možnosti automatizovaného zpracování, správu barev, pokročilý výstup či zálohování.
Tolik základní přiblížení. Podívejme se nyní na vyjmenované vlastnosti trochu blíže.
Organizace, prohlížení, třídění a prohledávání
Mimo prostého procházení zdroji ve stylu Průzkumníka Windows nabízí FotoStation možnost rychlého přístupu k obsahu vybraných složek, označených jako alba. Zdroje z různých destinací lze dále zahrnout do tzv. projektů, přičemž fyzické umístění zdroje, obsaženého v projektu, se nemění. Pokročilý průvodce pak dovoluje velmi různorodým způsobem nahrát do počítače zdroje z externích zařízení (fotoaparáty, výměnná media apod.), přičemž konfigurace nahrání lze ukládat v podobě tzv. úloh (jobs). Při nahrávání uvedeným způsobem je možno kontrolovat například volbu média, typ nahrávaných souborů, umístění či pojmenování vzniklých souborů nebo vyplnění metadat. Zmíněná funkce tedy přijde velmi vhod například na pracovištích digitální fotografie či ještě více ve vydavatelstvích, ve kterých redaktoři uvedeným způsobem předají do systému podklady. Funkce pro offline archives pak dovoluje uchovávat odkazy na zdroje, uložené na externích médiích, v podnikové LAN či WAN apod. Se zdroji ve všech úložištích je pak možno provádět běžné operace typu přesunů, odstraňování, přejmenování, vyplnění metadat apod., dále jsou k dispozici i pokročilejší možnosti editace či zpracování (viz dále). Velmi užitečná je pak funkce History, která dovoluje trasovat všechny změny, jež byly s daným zdrojem ve FotoStation provedeny.
Jedna z obrazovek průvodce pro nahrávání zdrojů
Spravované zdroje lze zobrazit různorodým způsobem, přičemž podoba rozhraní je v maximální míře konfigurovatelná. Konfigurace se dají ukládat či sdílet pomocí serveru, takže v rámci daného pracoviště lze například využívat shodné prostředí či prostředí typická pro určitou pozici (reportér, fotograf, designér, manažer projektu atp.). Prostředky typu zasouvacích paletek přitom dovolují v maximální míře využít zobrazovací plochu monitoru, pro rychlé operace se zdroji (především vkládání tažením do jiných aplikací) je určen mód Drag & Drop, ve kterém se prostředí aplikace změní na úzký panel.
Pro zobrazení zdrojů je k dispozici celkem sedm různých druhů pohledů (konfigurovatelných výše popsaným způsobem). Mimo těch triviálních (náhledy, detaily) je k dispozici například mód Calendar, který dovoluje zobrazovat zdroje podle vybraného data. Opět se jedná o pomůcku, vhodnou zejména pro redakční práci (rychlé vyhledání fotografie či dokumentu, pořízené v daném období) apod. Obdobně zajímavé jsou pak například módy Classify (zobrazení podle uživatelských klasifikací) či Multi Search (vícesloupcový pohled, kde každému sloupci odpovídá odpovídající vyhledávací kritérium - vhodné třeba pro porovnání). K setřídění zdrojů v jednotlivých pohledech lze využít víc jak 70 různých voleb, týkajících se například názvu souboru, IPTC metadat, typu fotoaparátu, obrázkové podobnosti (ideální k odhalení duplicit či vyhledání vhodné ilustrační fotografie) aj. Obdobně bohaté jsou pak možnosti prohledávání, při kterém lze využít logických podmínek a uložení nastavených kritérií pro opakované využití.
Zobrazení v módu Calendar
Editace
Na vysoké úrovni jsou nástroje pro práci s metadaty. K jejich vyplňování lze použít funkce autotextu a rovněž spell-checking (vyžaduje instalování Microsoft Office). Pokročilejší automatické vyplňování pak nabízí funkce pro textové šablony a makra. Mimo standardních IPTC polí je přitom možno definovat i libovolný počet polí vlastních.
K úpravám počítačové grafiky je určen samostatný editor. Ten nabízí poměrně pokročilé možnosti zpracování charakteristik, jako jsou vyvážení barev či šedi, jas a kontrast, přechodové křivky či bílý a černý bod. K dispozici jsou přitom licencované nástroje typu SmartContrast, SmartSharp, Digital Flash či Fix red-eye. Vysoce nadstandardní funkce jsou poskytovány pro ořez obrázku: vedle normálního ořezu lze využít soft-cropping (něco jako maskování části obrázku) a rovněž resampling. Možnost resamplingu se přitom nabízí i při přetažení obrázku do jiné aplikace pomocí výše zmíněného panelu Drag & Drop.
Úprava obrázku v interním editoru
Správa barev a výstup
FotoStation Pro poskytuje i pokročilejší nástroje pro color management. Funkce Recolor takto dovoluje konvertovat obrázek mezi různými barvovými prostory s pomocí určeného ICC profilu. Pod kontrolou je také zobrazování nebo vytištění obrázků či náhledů pomocí profilů, k dispozici jsou i nástroje pro vložení či vyjmutí profilu obrázku.
Obrázek i jeho metadata, případně kombinaci obou, lze různým způsobem tisknout s pomocí šablon. Ty umožňují naznačeným způsobem vytvářet celá obrázková alba, výstup je možný nejen na tiskárnu, ale rovněž do souborů ve formátech EPS, JPEG či TIFF. Vybrané zdroje lze dále prezentovat i na Webu s pomocí alb, jejichž podoba je opět plně konfigurovatelná pomocí šablon. S albem lze spojit odkazy, umožňující download předlohy v plném rozlišení: vhodné při skupinové spolupráci či prodeji digitální grafiky. Konečně se nabízí i propracovaná slideshow, jejíž výstup lze uložit do video souboru.
Dialog pro tiskový výstup
Automatizace
Na síle přidávají produktu možnosti automatizace. Ty jsou založeny na tzv. akcích, které lze poskládat z nejrůznějších úkonů, jako jsou například kopírování, přesun, přejmenování, konverze do jiných formátů, aplikování úprav z image editoru, zpracování metadat, odeslání e-mailem nebo na FTP, vytištění, vypálení na CD aj. U každého úkonu je přitom možno kontrolovat řadu parametrů. Na univerzálnosti přidává uvedenému prostředku možnost spouštění externích aplikací či skriptů, volitelné moduly Drop a Repro poskytují pokročilejší integraci s QuarkXPressem. Akce lze třídit do skupin, zpracování jednoho či více zdrojů se pak zajistí jednoduše přetažením na odpovídající akci.
Je jasné, jak mocným nástrojem mohou akce být: Nejvíce nasnadě je samozřejmě usnadnění úkonů při správě zdrojů. Stejně dobře si ale lze představit podstatně pokročilejší aplikace, jako je například souběžná úprava obrázků pro různá média (formát, barvový model, ICC profil), přičemž po konverzi se automaticky zajistí distribuce na odpovídající destinaci (například na nátiskovou jednotku, do horké složky RIPu, na Web apod.). FotoStation se takto v kombinaci s ostatními funkcemi stává nejen správním, ale v podstatě i publikačním nástrojem.
Tvorba akce
Závěrem
FotoStation Pro je k dispozici za ne právě nízkou cenu 489 Euro. Je třeba si ovšem uvědomit, že se jedná o nástroj profesionální povahy, který určitě najde své uplatnění na pracovištích, jako jsou vydavatelství, reklamní agentury, fotoateliéry či pre-pressová studia. O úspěšnosti zaměření vypovídají reference či statistiky výrobce, podle kterých se prodalo víc jak 2,5 milionů kopií produktu (ovšem zřejmě včetně odlehčené základní verze), přičemž k uživatelů patří víc jak 400 vydavatelství novin. Dalšímu začlenění FotoStation Pro do publikačních workflow pak napomáhá úzká integrace tohoto produktu se serverovými řešeními výrobce, jako jsou Index Manager (digitální archivace), Color Factory (systému pro správu barev) či FotoWeb (publikování digitálních zdrojů na Webu). Pro uživatele z domácností a kanceláří je pak FotoStation k dispozici i v notně odlehčené základní verzi za příznivou cenu 59 Euro.
Na tomto místě si netroufáme porovnávat FotoStation Pro s nástroji pro digital asset management, jako jsou například Cumulus Canto či Extensis Portfolio. Každopádně si ale dovolujeme tvrdit, že se jedná o produkt, který jednoduchost a efektivitu práce kloubí v maximální míře s velmi pokročilými a mnohdy značně unikátními funkcemi, takže jeho konkurenceschopnost v dané třídě aplikací je opravdu značná. Protože elegance a účelnost, s jakou lze FotoStation Pro používat, se dá v recenzi přiblížit jen těžko, doporučujeme zájemcům víc než kdy jindy podrobnější seznámení prostřednictvím odpovídající demoverze.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024