Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Flash Lite versus SVG Tiny v mobilních zařízeních
27. června 2007, 00.00 | Technologie Flash Lite a SVG Tiny mají obdobné poslání: sloužit k reprezentaci obsahu na mobilních zařízeních. Která z nich je lepší a dají se vůbec srovnávat? Odpověď hledáme v tomto článku.
Publikování pro mobilní zařízení, zejména mobilní telefony a také PDA, je stále rozšířenější. Velkou roli při něm hraje volba odpovídajícího formátu, přičemž hodně se hovoří zejména o standardech Flash Lite a SVG Tiny, které oba podporuje nejvýznamnější výrobce publikačního softwaru dneška, společnost Adobe. Jaké jsou výhody a nevýhody daných formátů? A dá se říci, který z nich je lepší? Odpovědi na dané otázky zkusíme najít v tomto článku.
Flash versus SVG ve všeobecném povědomí
Pokud si dobře vzpomínám, za poslední rok jsem slyšel mnohonásobně častěji slovo "Flash" než "SVG", teď myslím v úrovni novinek a dalšího vývoje. Oproti Flashi je SVG aplikací jen poskromnu a z těch, které jsou, je jen málo k reálnému užití. Příznačná je takto i skutečnost, že Adobe ukončila počátkem tohoto roku vývoj SVG vieweru a propagaci SVG jako takového, sloučením se společností Macromedia totiž získala Flash, a to je více než dobrý důvod přesunout zájmy na jinou frontu. A kolik uživatelů Webu má dnes nainstalovaný Flash player? Více jak 95%, penetrace SVG pluginu je o řád níže.
Historie
Podívejme se nyní v bodech na vývoj obou technologií.
SVG (Scalable Vector Graphic) Tiny
Vývoj formátu SVG pod konsorciem W3C se datuje od roku 1998.
-
První verze SVG, verze 1.0 spatřila světlo světa v roce 2001
-
SVG Tiny 1.1 (verze, která bere ohled na možnosti mobilních zařízení) pak v roce 2003
-
Aktuální dostupná verze je z roku 2006, jde o SVG Tiny 1.2
Jaká je budoucnost? Zatím nelze říci, protože informací je opravdu pomálu.
Flash Lite
Je portovaná aplikace Flash Player z osobních počítačů do mobilních zařízení s ohledem na výkon, rozlišení, barevnou hloubku, paměť.
-
Flash Lite vznikl počátkem roku 2003, vydána byla verze 1.0, primárně určená pro japonský trh (i-mode stránky) a funkčnost byla opravdu omezená
-
Postupem doby následovala verze 1.1, založená na Flash Playeru 5 se skriptováním verze 4
-
Aktuálně je k dispozici Flash Lite 2.1, založený na Flash Playeru 7 s podporou ActionScriptu 2
Přibližně v polovině tohoto roku (2007) přijde Flash Lite 3, více informací o novinkách však opět moc není.
Specifikace, pro a proti
Hlavní výhodou obou formátů je možnost pracovat s vektorovou grafikou, ta je daleko méně datově náročná, a proto ideální pro mobilní zařízení, která se připojují na Internet. Výhodou vektorů je schopnost libovolně se přizpůsobovat rozměru displeje zařízení bez ztráty kvality, což u bitmap nelze. Hlavní nevýhodou vektorů oproti bitmapové grafice je pak zátěž procesoru, ta je prakticky vždy větší.
SVG/SVG Tiny
Je formát, který popisuje uspořádání jednotlivých objektů (vektor, bitmapa, text) pomocí formátu XML.
Výhody:
-
Výhodou (nebo naopak nevýhodou?) tohoto formátu je možnost vidět/upravovat kód pomocí obyčejného textového editoru, není třeba žádný specializovaný software.
-
Jednoduchá možnost generovat SVG ze strany serveru
-
Více mobilních zařízení podporujících tento formát
-
Pokud máte základní znalosti HTML/CSS/DHTML, není pro vás programování SVG větším problémem
Nevýhody:
-
Méně kvalitního softwaru pro vývoj komplexních aplikací
-
Nízká popularizace formátu pro vývojáře
-
Málo kvalitních aplikací pro koncového zákazníka
-
Nedosahuje takových možností uplatnění jako Flash Lite
-
Otevřený formát
Příklad pro vykreslení čtverce pomocí SVG:
<svg version="1.1" xmlns="&ns_svg;" xmlns:xlink="&ns_xlink;" xmlns:a="http://ns.adobe.com/AdobeSVGViewerExtensions/3.0/" width="284" height="284" viewBox="-0.347 -0.188 284 284" enable-background="new -0.347 -0.188 284 284" xml:space="preserve"> <defs> </defs> <rect fill="#FF0000" width="283.465" height="283.465"/> </svg> |
Flash/Flash Lite
Flash Lite je oproti SVG Tiny v dnešní době plně aplikační platforma, proto také nelze tyto technologie přímo srovnávat. Flash, spíše tedy ActionScript (programovací jazyk Flashe), spadá do specifikace ECMA-262, kam patří například i JavaScript.
Výhody:
-
Kvalitní nástroje pro vývoj komplexních aplikací a jejich testování
-
Daleko širší funkční možnosti uplatnění
-
Při použití dostupných FrameWorků máme k dispozici použití jak bluetooth zařízení, tak kamery
-
Vysoká popularizace formátu
Nevýhody:
-
V současnosti menší podpora tohoto formátu v mobilních zařízeních (dochází ovšem k prudkému nárůstu)
-
Uzavřený formát
-
Pro vývoj je nutné použít převážně komerční vývojové prostředí
-
Nutnost kompilace zdrojového souboru (je otázkou, zda jde o nevýhodu, pokud se jedná oproti SVG Tiny o aplikační platformu)
Příklad pro vykreslení čtverce ActionScriptem:
this.createEmptyMovieClip("ctverec_mc", this.getNextHighestDepth()); ctverec_mc.beginFill(0xFF0000); ctverec_mc.moveTo(10, 10); ctverec_mc.lineTo(100, 10); ctverec_mc.lineTo(100, 100); ctverec_mc.lineTo(10, 100); ctverec_mc.lineTo(10, 10); ctverec_mc.endFill(); |
Možnosti užití
Pokud vytvářím obsah stránek pro mobilní zařízení, z větší části sáhnu po formátu SVG Tiny, bude-li se jednat o "standalone" aplikace, rozhodně zvolím Flash Lite a jde spíše o konkurenci J2ME - Javy pro mobilní zařízení. SVG Tiny a Flash Lite se každopádně v některých oblastech "slévají".
Příklady užití:
-
Komiksová animace/animovaný film: můžeme zvolit jak SVG Tiny, tak Flash Lite, prakticky nám však Flash Lite nabídne komfortnější a rychlejší vývoj.
-
Stránky s obsahem pro mobilní telefony: bude záležet na konkrétní situaci, obě technologie nám poslouží spolehlivě, přičemž SVG Tiny bude zobrazitelné na širším spektru mobilních zařízení, a nebudeme-li tvořit rozsáhlejší aplikaci, bude postačovat.
-
Arkádová hra: bez otálení sáhnu po Flash Lite, možnosti, které nabízí, se dají srovnávat s J2ME.
-
Multimediální aplikace (video, zvuk): opět Flash Lite, možnosti které má, jsou nepoměrně širší než u SVG Tiny.
-
Jednoduchá mapa nákupního centra: pro SVG Tiny jak dělané, plně dostačující ze strany funkčnosti a díky cílení takovéto aplikace – chceme co nejvíce uživatelů, kteří budou mít možnost mapu zobrazit.
-
Tapety/spořiče: při použití ať už jedné či druhé technologie neprohloupíme.
Vývojové nástroje
V porovnání nástrojů je opět velký rozdíl, Flash 8 a nově Flash CS3 Professional nám nabídne vše od kreslení vektorů, jejich animování až po možnosti samotného programování aplikací a jejich testování. K dispozici je pak provázání Flashe CS3 s dalšími nástroji Adobe, zejména Illustratorem a Photoshopem.
Nástroje pro tvorbu SVG Tiny jsou na tom o poznání hůře, pro kvalitní kreslení vektorů můžeme každopádně použít programy Inkscape či Illustrator, pro animování Ikivo Animator nebo Beatware Mobile Designer a samotné programování/umisťování do stránek GoLive, Dreamweaver či další.
Existují samozřejmě i další nástroje, snaha byla ukázat ty nejlepší možnosti v dané oblasti.
V celkovém důsledku komfortu vývoje a možností je SVG Tiny pozadu.
Porovnání z hlediska podporovaných zařízení
Co se podpory v zařízeních týče, je situace v současné době na první pohled nakloněna spíše SVG Tiny, dle společnosti Ikivo, autora jednoho z mála poměrně kvalitních nástrojů pro tvorbu SVG Tiny animací, je zde dnes více než 225 milionů zařízení s podporou SVG Tiny, klient od Ikiva je ve více jak 150 milionech zařízení. Flash Lite je na úrovni 200 milionů zařízení při asi 300 modelech zařízení.
Pokud se však podíváme do hloubky, opět má Flash Lite na vrch, je totiž používán i pro ovládání/interface mobilních telefonů, fotoaparátů a podporu tohoto formátu nalezneme i u MP3 přehrávačů.
Fujitsu, Hitachi, iRiver, Kyocera, LG, Mitsubishi, Motorola, NEC, Nokia, Panasonic, Samsung, Sanyo, Sendo, Sharp, Siemens, Sony Ericsson, Toshiba
BenQ-Siemens, Huawei, LG, Motorola, NEC, Nokia, Panasonic, Sagem, Samsung, Sanyo, Sharp, Siemens, Sony Ericsson, Toshiba, ZTE
JSR 226 (standard pro interaktivní a animovanou 2D grafiku postavený na J2ME a SVG)
Motorola, Nokia, Sony Ericsson
Závěrem
Z mého pohledu je v blízkém budoucnu jasná jednička Flash Lite, technologie, do které Adobe vkládá nemalé naděje, a pokud dojde k "boomu" jako u Flashe pro internetové prohlížeče, je úspěch zaručen. Významnějšímu rozvoji SVG Tiny mohou pomoci pouze daleko větší popularizace a kvalitnější vývojové nástroje, obojího je v současné době pomálu, SVG Tiny má sice své místo na trhu, ale opravdu jen v omezené míře.
Srovnání SVG Tiny a Flash Lite není příliš dobře možné, nelze totiž porovnávat technologie, kdy jedna z nich nedosahuje ani 35% možností technologie druhé v úrovni programování. Mobilní technologie mají každopádně tak jako tak velkou budoucnost a Adobe si to uvědomuje, nechce zaspat, jako důkaz můžeme uvést novinky v produktu Flash CS3 Professional a vůbec celé Creative Suite 3 pro vývojáře mobilního obsahu.
O autorovi: Jiří Křivánek je designérem v oblasti nových médií, vývojářem Flash/Flash Lite aplikací, občasným autorem odborných článků a konzultantem. Úzce spolupracuje s agenturou Actum na úrovni Art Director a své postřehy z odborné praxe publikuje na blogu www.fandango.cz.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024