Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Filter Forge prakticky: Ortonův efekt
21. srpna 2009, 00.00 | Filter Forge je plugin pro Adobe Photoshop a zároveň samostatně spustitelný program pro práci s filtry. Kromě více než 6000 filtrů nabízí i možnost tvorby filtrů vlastních, což je tématem tohoto článku. Předvedeme si, jak vytvořit filtr, který simuluje Ortonův efekt, sloužící pro tvorbu zasněných fotografií. A také vám poradíme, jak daný nesporně zajímavý produkt získat za sníženou cenu či dokonce zdarma.
Na serveru Grafika.cz již vyšel článek popisující funkce Filter Forge, proto případné zájemce o "omáčku" odkáži sem - /bazar/pracovni-prilezitosti---nabizime-praci/fotograf/filter-forge-1-0-vizualni-editor-efektovych-filtru-pro-adobe-photoshop-135015cz.
Ti ostatní, kteří raději zkoušejí než čtou, mohou rovnou navštívit stránku http://www.filterforge.com a software si stáhnout. Dodám jen, že software je placený, k dispozici je 30 denní zkušební verze a tento postup by vám neměl zabrat více než jeden den. Přestože plná verze programu v základu stojí ne moc příjemných 300 dolarů, je možné jej pořídit se slevou či úplně zdarma - stačí vytvořit pěkný filtr, který dosáhne dobrého hodnocení. Ovšem i bez filtru se dá značně ušetřit - právě nyní probíhá do konce srpna velká slevová akce! Základní verze (bez možnosti tvorby vlastních filtrů) přijde na 30 dolarů, plně funkční verze Standard pak na 60 dolarů.
Po úspěšném nainstalování vybereme možnost Use Trial a před námi se objeví...
...hlavní obrazovka programu. Ať už jste spustili program jako samostatnou aplikaci nebo jako plugin Adobe Photoshopu, je toto okno stejné a skládá se z následujících části
1) seznam kategorií a filtrů
2) nastavení vybraného filtru
3) náhled na výsledek filtru
Pokud se na dané okno podíváme zblízka, v levém horním rohu máme již zmíněný:
1) seznam kategorií - filtrů je opravdu hodně, tudíž je dělení do kategorií logické. Pokud si stahujete nové filtry z internetu, vidíte za názvem kategorie počet nově stažených filtrů.
2) seznam filtrů z vybrané kategorie - doplněný jménem autora a náhledem pro jednodušší hledání.
Nastavení vybraného filtru obsahuje několik záložek:
Presets - jsou rychle dostupné variace filtru (pro změnu je potřeba dvakrát kliknout na náhled).
Settings - záložka obsahující jednotlivé posuvníky a tlačítka pro přesné nastavení daného filtru. Aby jste nepřišli o vaše nastavené hodnoty, můžete na předchozí záložce (Presets) kliknout na šipku a tyto hodnoty uložit jako vlastní Preset.
I v případě že se vám žádný konkrétní Preset nelíbí a nechce se vám manuálně měnit hodnoty existuje řešení - Randomizer. Tlačítkem Next Variant se náhodně změní hodnoty a filtr ihned vypadá úplně jinak. K předchozím hodnotám se vrátíte stiskem tlačítka Back, co všechno se má náhodně měnit nastavíte v dialogu, který je přístupný pod tlačítkem trojtečky (zde lze nastavit jak moc měnit hodnoty - Randomization Level, a co všechno měnit).
Program Filter Forge ale neslouží pouze ke generování všemožných vzorů...
...stejně dobře umí pracovat i se zdrojovým obrázkem. A právě na takové využití filtru se dnes podíváme (i když na zasypání záchranného kruhu pískem si napoprvé asi netroufneme).
Ortonův efekt
...se zde na grafice již také objevil, a to v článku /bazar/pracovni-prilezitosti---nabizime-praci/fotograf/photoshop-a-ortonuv-efekt-zasnene-fotografie-136382cz. Na Wikipedii se můžete dočíst, že se jedná o kombinování dvou (nebo více) fotografií, přičemž na první je objekt zaostřený a na druhé je objekt rozostřený - viz http://en.wikipedia.org/wiki/Orton_(photography) . Výsledek je "zasněná" fotka. My na tomto efektu oceníme především fakt, že se postup skládá pouze ze dvou kroků, a tak půjde ve Filtr Forge velice jednoduše vytvořit.
Začneme tím, že vytvoříme nový filtr - menu Filter - New.
A před sebou máme úplně nové okno. Nyní by bylo na čase si vysvětlit, jak taková tvorba filtru funguje. Nebojte, nebude zde žádné programování ani složité nastavování - vlastně půjde vše udělat pouze myší. Filtr totiž tvoříme tak, že do pracovního prostoru přetahujeme jednotlivé komponenty, které mezi sebou vhodně propojujeme a nastavujeme jejich vlastnosti. Mezi takové komponenty může patřit například rozostření, úrovně, šum, zostření, posun či deformace.
Okno programu pro úpravu filtrů tedy vypadá následovně:
1) náhled na výsledek vybrané komponenty
2) nastavení vybrané komponenty
3) plocha pro umisťování komponent
4) seznam kategorií komponent
5) seznam komponent
Jediná komponenta kterou nelze vymazat a která musí být v každém projektu je Result - Výsledek. Pokud ji na ploše nevidíte, klikněte na oranžové tlačítko Don´t Panic (je zřetelně vidět na předchozím obrázku).
Protože chceme pracovat s obrázkem, musíme do plochy umístit vhodnou komponentu. To uděláme tak, že v submenu Components zvolíme kategorii External a vybereme položku Image. Kliknutím a táhnutím umístíme komponentu do plochy...
...například takto...
...a cvičně ji zkusíme spojit z druhou komponentou - opět kliknutím a táhnutím. Tentokrát táhneme ze zelené šipky do položky Source komponenty Result.
Tím jsme vytvořili úplně nejjednodušší filtr - který ale z obrázkem nic nedělá. Pouze to co předáme na vstupu dostaneme na výstupu. My ale chceme něco trochu jíného...
...i když ne o moc složitějšího. Nejprve zdrojový obrázek rozostříme a následně jej aplikujeme na původní se sníženým krytím a interakcí vrstvy nastavenou na Závoj (Screen).
Začneme tím rozostřením. Z komponent vybereme menu Processing a do plochy přetáhneme komponentu Blur.
Tu spojíme se zdrojovou komponentou - v náhledu ihned vidíme rozostřený záchranný kruh.
Další komponenta kterou potřebujeme slouží pro spojení dvou výstupů - v menu Processing - Blend.
Do ní zavedeme dva vstupy - do Background (pozadí) dáme znovu zdrojový obrázek, do Foreground (popředí) výstup z komponenty Blur. Miniatura komponenty Blend se již pomalu podobá finálnímu efektu, jediné co je potřeba udělat je...
...nastavit Mode na Screen.
A výstup z komponenty Blend spojit s finální komponentou - Result.
Tím je filtr hotový, ale pro uživatele dost nepoužitelný, protože v něm nemůže nic nastavit. Námi nastavené hodnoty možná fungují pro tento obrázek, co ale když bude obrázek vypadat jinak (především velikostně)?
Přidáme proto kontrolu nad některými parametry a dovolíme uživateli tyto parametry měnit.
K tomu slouží komponenty v menu Controls - my zvolíme Slider - posuvník.
Přetáhneme jej do plochy a přejmenujeme na blur_radius. Tímto posuvníkem budeme nastavovat velikost rozostření. Jméno komponenty je čistě na nás, je ale vhodné volit smysluplné názvy. V šedém okně se píše, že posuvník není z ničím spojený a tak nebude zobrazen v nastavení filtru. To se ale brzy změní.
Výstup z komponenty spojíme s vlastností Radius u komponenty Blur. Všimněte si, že obrázek je najednou rozostřen více - to proto, že jsme nechali u komponenty Slider nastavenou hodnotu 30. Změníme ji proto zpět na 5.
A do projektu přetáhneme ještě jednu komponentu Slider - tou budeme nastavovat krytí rozostřeného obrázku - a tím pádem a i viditelnost celého efektu. Výstup z této komponenty spojíme s vlastností Opacity u komponenty Blend. Jak je vidět na obrázku, hodnotu nastavíme na 75 (jedná se pouze o přednastavenou hodnotu, kterou bude samozřejmě možné změnit uživatelem).
A to je vše, zde je filtr v celé své kráse.
Pro jistotu ještě klikneme na Filter Controls a zkontrolujeme, zda se v nastavení filtru opravdu nachází naše dva posuvníky - blur_radius a opacity. Vše je v pořádku, takže nezbývá nic jiného než...
...filtr uložit - File - Save Filter.
Poté zavřeme okno Filter Editoru a v menu My Filters by měl přibýt náš nově vytvořený filtr - u mě pojmenovaný orton_effect.
Pro jistotu zkusíme účinky filtru na nějakém jiném obrázku - File - Open Image. Následuje náhled před...
...a po..
...a jelikož vše vypadá tak jak má, můžeme spokojeně zavřít program, vypnout počítač a dát si zasloužený odpočinek.
A na co se těšit příště? Po tvorbě filtru který pracuje s obrázkem si vyzkoušíme možnost druhou - vytvoříme filtr, který bude generovat texturu a zdrojový obrázek nebude potřeba.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024