Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
fotograf
Photoshop a Ortonův efekt "zasněné" fotografie
31. října 2008, 00.00 | Ortonovův efekt je jednoduchá metoda úpravy fotografie, se kterou prvni přišel kanadský fotograf Michael Orton. Pomocí tohoto efektu můžete vaši fotografii zajímavě změkčit a jakoby "snově" rozostřit. Tato metoda je na světě už několik let, a tak je možné, že ji mnozí z vás už znají. Pokud ovšem patříte mezi ty, kteří o ní slyší poprvé, pak vám ukážeme, jak Ortonův efekt udělat ve Photoshopu a případně tak "okořenit" některý z vašich snímků.
Ortonovův efekt je jednoduchá metoda úpravy fotografie, se kterou první přišel kanadský fotograf Michael Orton. Ten jí původně vyvinul a začal používat při fotografování na kinofilm, ale dnes ji lze úspěšně simulovat i v fotografických editorech (schopných pracovat ve vrstvách), jako je zejména Photoshop. Používání Ortonova efektu se je v současnosti rozšířeno téměř po celém světě a zakládají se například různé skupiny lidí, kteří upravují fotografie touto metodou a sdílejí je pak na Internetu. Její princip je jednoduchý. Jedná se o určité prolnutí dvou fotografií; přeexponované fotografie (a následně rozostřené) s fotografií normálně exponovanou. Výsledkem této metody je fotografie se zvláštním kontrastem a změkčeným částečným rozostřením. Celkově může působit "mysticky" a "snově".
Jak na to?
Náš Photoshop tutorial pro "Ortonův efekt" je možné provádět - protože je relativně jednoduchý - ve Photoshopu cca od jeho sedmé verze (předpokládáme, že starší verze než je Photoshop 7 užívá jen zlomek uživatelů). Pokud jste připraveni a máte Photoshop k dispozici, můžeme začít.
Nejdříve si spustíme Photoshop a otevřeme si v něm Vaši fotografii, na které byste chtěli vyzkoušet Ortonův efekt. To provedeme přes menu "File" (Soubor) - příkaz Open (Otevřít), a ve Vašem počítači vyberete danou fotografii. Potvrdíte příkazem "OK".
Poté, abychom si pro pozdější srovnání uchovali vzhled původního snímku, si duplikujeme daný snímek do nového souboru. V Menu "Image" ("Obraz") dáme příkaz "Duplicate" (Duplikovat) a potvrdíme pomocí "OK". Nyní máme otevřenou kopii snímku, na které můžeme aplikovat daný efekt, bez obav, že bychom si náhodou přepsali původní snímek při uložení
V paletce "Layers" (Vrstvy), zkopírujeme vrstvu "Background" (Pozadí) přes menu "Layers", příkaz "Duplicate Layer" (Duplikovat vrstvu). Nebo můžeme použít klávesovou zkratku "CTRL-J".
Provedeme simulaci přeexponování fotografie, například pomocí nastavení režimu prolínání vrstev na režim "Screen" (Závoj). Ten nalezneme nahoře v roletce prolínacích režimu vrstev v paletce "Layers" (Vrstvy). Obraz se nám výrazně zesvětlí.
Provedeme sloučení obrázku do jedné vrstvy přes menu "Layers" (Vrstvy) a příkaz "Flatten image" (Sloučení obrázku). Dole v paletce "Layers" nám zůstane opět jen jedna vrstva "Background" (Pozadí).