Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Enfous ohlásil podporu JDF ve svých produktech
jdf
10. března 2004, 00.00 | Přední poskytovatel řešení pro PDF workflow hodlá ve svých produktech používat jobtikety
ve formátu JDF. K čemu to bude dobré?
S tím, jak se blíží veletrh Drupa 2004, přibývá novinek, které poskytovatelé řešení pro publikační průmysl hodlají představit na zmíněné akci. V oblasti pre-pressu nás takto zaujalo především nedávné sdělení předního poskytovatele řešení pro PDF workflow, společnosti Enfocus Software, podle něhož hodlá zmíněný výrobce do svých produktů integrovat podporu formátu pro jobtikety JDF. Podle našeho názoru nejde o pouhou kosmetickou úpravu, znamenající jakousi úlitbu módním trendům, ale významný počin, předznamenávající další vývoj na poli pre-pressových technologií. JDF má totiž ambice stát se zásadním prostředkem pro výměnu informací a automatizované zpracování v polygrafické výrobě (Viz tento náš starší článek o zmíněném formátu.). Podívejme se tedy blíže na to, co vlastně spojení JDF s produkty Enfocusu přináší.
Certified PDF
Dříve než se pustíme do zmíněného přiblížení, podívejme se na stávající produkty Enfocusu. Ty slouží ke zpracování PDF ve workflow, opírajících se o Adobe Acrobat. Nejvíc známý i mezi tuzemskými uživateli je PitStop Professional, plugin, umožňující preflight a pokročilé úpravy PDF dokumentů. Tento produkt je přitom k dispozici i ve verzi Server, umožňující hromadné zpracování, založené na horkých složkách. V nabídce Enfocusu je dále rovněž Instant PDF, produkt pro kontrolovanou tvorbu PDF prostřednictvím Acrobat Distilleru.
Preflightové workflow s použitím profilů v aplikacích Enfocusu
Unikátní je na produktech Enfocusu jejich vzájemné propojení v rámci konceptu pro tzv. certifikované PDF (Certified PDF). Ten vychází z představy, že zpracování PDF na cestě od zadavatele k zhotoviteli tiskové zakázky prochází procesem úprav a preflightových kontrol, prováděných na různých místech různými osobami a v různých aplikacích. Podchytit toto zpracování by měly zajistit právě funkce pro certifikované PDF, zabudované nejen do zmíněných aplikací Enfocusu, ale též do některých dalších produktů (například ARTS PDF ImageWorks, Quite Revealing aj.). Mimo jiné lze takto zajistit vytvoření a následný preflight PDF dokumentu v Instant PDF podle určitého profilu, přibalit kontrolní profil do dokumentu pro pozdější použití při preflightu na jiném pracovišti nebo evidovat všechny úpravy dokumentu (a jejich autory) s možností jejich pozdějšího odvolání (resp. návratu do určitého stavu dokumentu). Pro pouhý výpis informací, spojených s Certified PD, přitom postačí bezplatný Adobe Reader, doplněný o plugin Enfocusu StatusCheck.
Za ideálního stavu tak lze v kterékoli fázi zpracováni například zjistit, podle jakých kritérií byl daný dokument vytvořen či kontrolován, a s jakými výsledky, nebo kdo a jaké úpravy s dokumentem prováděl. To zvyšuje bezchybnost celého PDF workflow, šetří práci i čas a v neposlední řadě také dovoluje řešit kompetenční spory mezi zúčastněnými stranami. Unifikaci přitom celému řešení dodává CertifiedPDF.net, internetový server, na který příjemci podkladů umisťují své profily, definující jejich požadavky na PDF dokumenty. Tvůrce nebo editor podkladu si může příslušný profil snadno nahrát do své aplikace a pak podle něj PDF dokument vytvořit či zpracovat. Enfocus samotný pro certifikované PDF dodává řadu přednastavených profilů, zaměřených především na nasazení různých podob PDF/X.
CertifiedPDF.net: prostředek pro snadnou výměnu PDF specifikací
Pro svou originální a bezesporu užitečnou koncepci i škálu nabízených funkcí jsou produkty Enfocusu hojně využívány v nejrůznějších publikačních provozech, a to zejména v evropských zemích (Belgie, Holandsko, Dánsko, Švýcarsko aj.), svou cestu si nicméně nachází i do zámoří. Stále více jsou pak přejímány dodavateli komplexních workflow řešení, jako jsou například Agfa, Creo, Heidelberg či Xerox.
Enfocus a JDF
Ohlášená podpora JDF v produktech Enfocusu spočívá v podstatě v tom, že certifikované PDF bude nyní fungovat i s jobtikety v uvedeném formátu. V praxi to tedy znamená, že jobtiket bude začleněn do profilu, jehož činností se řídí Instant PDF při tvorbě PDF, a takto poskytnut například prostřednictvím CertifiedPDF.net. Při vytváření PDF pak bude uživatel vyzván, aby vyplnil údaje tiketu. Struktura vyplňovaných informací je přitom zcela v kompetenci tvůrce profilu: tiskárny tak budou moci od zadavatelů požadovat mimo obecných informací (kontaktní údaje apod.) nejrůznější parametry, spojené s danou zakázkou (počet výtisků, formát, vazba, datum zhotovení atp.).
Takto vložený jobtiket pak bude putovat s daným PDF dokumentem během jeho dalšího zpracování. Odpovídající protokolovací funkce bude přitom schopna evidovat jeho jakékoli změny. Při kontrole na shodu se zadaným profilem pak bude za vyhovující uznán pouze takový PDF dokument, jehož jobtiket vyhovuje nárokům příjemce dokumentu. Informace jobtiketu budou do PDF dokumenty uloženy v XML podobě a aplikace Enfocusu by měly dovolit jejich extrahování do formy, využitelné různými dalšími aplikacemi.
Závěrem
Podpora JDF jobtiketů v rámci produktů Enfocusu resp. Certified PDF bude určitě velmi užitečná. Jako hub po dešti dnes totiž přibývá výrobců, kteří by do praxe rádi uvedli vizi automatizovaného a integrovaného publikačního workflow, řízeného právě pomocí JDF. Drupa 2004 by přitom měla být událostí, při které budou představeny první významnější reálné výsledky tohoto úsilí. I když to zatím zní jako pouhá utopie, je docela možné, že se časem dočkáme takového workflow, ve kterém údaje vložené do jobtiketu zajistí automatizované vytvoření, preflight, archovou montáž, vytištění, dokončovací zpracování, distribuci i vyúčtování publikace. A již dnes vnáší integrace JDF do Certified PDF kvalitnější a standardizovanější výměnu informací mezi tvůrci a příjemci tiskových podkladů.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024