Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Digimarc updatuje svá řešení pro ochranu počítačové grafiky
Digimarc
29. dubna 2005, 00.00 | Přední poskytovatel technologií pro ochranu digitálních autorských práv v publikačním průmyslu
Digimarc uvedl v těchto dnech nové verze některých svých řešení. Jak tyto prostředky fungují a co mohou
nabídnout profesionálům v oblasti designu či fotografování nebo provozovatelům online
fotobank?
Společnost Digimarc lze bez přehánění označit za průkopníka a jednoho z čelních poskytovatelů řešení pro správu digitálních autorských práv v oblasti počítačové grafiky. Zásadní jsou přitom produkty daného výrobce, postavené na technologii digitálního vodoznaku. Ty se v posledních letech staly nedílnou součástí dodávky aplikací, jako je Adobe Photoshop, Corel PhotoPaint či Jasc Paint Shop Pro. (Dlužno ovšem říci, že se zde jedná jen o základní nástroje pro čtení a zápis digitálního vodoznaku, ke kterým je obvykle třeba dokoupit odpovídající služby přímo od Digimarcu.) Hlavně jsou ale poměrně úspěšné, což se o většině jiných řešení pro digitální ochranu autorských práv, nejen v publikačním průmyslu, nedá rozhodně říci.
Před několika dny přišel Digimarc s několika výraznějšími vylepšeními svých produktů. A není divu, že jsme se je rozhodli na stránkách Grafiky přiblížit trochu podrobněji.
MyPictureMarc 2005
Pod označením MyPictureMarc se skrývá subskripční služba, nabízející sadu nástrojů, kombinujících lokální a internetové užití, jež slouží k ochraně autorských práv u elektronické grafiky (především digitálních fotografií) a nejnověji také zálohování dat. Svým zaměřením a cenovými modely je daný systém orientován především na kreativní pracovníky a profesionální fotografy, jejichž díla jsou publikována na Internetu.
Základem řešení jsou prostředky pro vkládání neviditelného digitálního vodoznaku do obrázků. Pod pojmem vodoznak se přitom rozumí sada informací, která se váže k danému dílu, především identifikační číslo, status a kontakt na autora. Vodoznak je zakódován do "šumu" v obrázku a lidskému zraku je neviditelný. K přečtení jeho údajů je zapotřebí odpovídajícího software, přičemž využít lze jak specializované pluginy různých rozšířených řešení pro počítačovou grafiku, tak specializovanou utilitu Reader.
Server služby MyPictureMarc
K vložení digitálních vodoznaků lze opět použít zmíněné pluginy, přičemž počet obrázků, které je takto možno zpracovat za rok, je limitován podle daného subskripčního modelu. Nejnověji poskytuje MyPictureMarc rovněž možnost vložení viditelného vodoznaku, kterým je BMP obrázek zadané průhlednosti, překrývající určenou část dokumentu - tato varianta ochrany sice dílo znehodnocuje, to ale může být někdy pro dobro věci (poskytnutí nezneužitelného "hrubého náhledu").
Digitální vodoznak lze využít nejrůznějším způsobem. Ten nejvíce nasnadě předpokládá, že si příjemce obrázku přečte vložené údaje a na jejich základě zařídí své počínání: tedy například kontaktuje vlastníka autorských práv za účelem platby apod. Je přitom třeba zdůraznit skutečnost, že v současné podobě nelze využít žádných restriktivních mechanizmů, které by na základě daného typu vodoznaku například zakázaly neautorizované otevření či kopírování chráněného obrázku. K tažení proti pirátům a také všeobecnému sledování šíření díla lze nicméně použít službu MarcSpider: ta prochází průběžně miliony webových stránek a vyhledává na nich obrázky opatřené vodoznakem Digimarcu. Výsledky hledání jsou pak pro uživatele zpracovány do podoby přehledných reportů. Je ovšem třeba říci, že daná služba neodhalí například obsah za firewallem a je navíc k dispozici až u nejdražšího subskripčního modelu MyPictureMarc (500 USD ročně). Jinou slabinou dané technologie je skutečnost, že digitální vodoznak nemusí přežít určité transformace provedené s obrázkem, i když podle tvrzení výrobce je v nové verzi poskytován vodoznakovací algoritmus odolnější víc než kdykoli dříve.
Bez ohledy na účinnost či efektivitu naznačeného mechanizmu přijde uživatelům vhod nově nabízená funkce zálohování a sdílení obsahu. Ta funguje na bázi průběžného monitorování uživatelem stanovených složek, změněné soubory jsou zkopírovány do úložného prostoru na internetovém serveru služby. Zde je tedy schraňována záloha dat, kterou lze využít i ke sdílení s jinými uživateli: těm se prostřednictvím e-mailu zašle příslušný odkaz na danou zálohu. Uvedená možnost je vhodná například při komunikaci fotografa či designéra s klienty, prodeji děl apod.
Ukázka reportu vytvořeného s pomocí služby MarcSpider
ImageBridge 2005
Inovací podle nedávného ohlášení Digimarcu prošlo i řešení ImageBridge. Princip fungování je podobný MyPictureMarc, na tomto místě se proto podívejme pouze na hlavní odlišnosti. Především je takto třeba zdůraznit, že ImageBridge slouží k ochraně obrázků u společností, zabývajících se obchodováním s daným typem obsahu, tedy například provozovatelů online fotobank (k zákazníkům patří například dobře známá společnost Corbis). Od předpokládaného způsobu nasazení se odvíjí lepší schopnosti vkládání a následného trasování vodoznaků. Pro vkládání lze takto využít nejen pluginy publikačních aplikací, ale rovněž nástavbové funkce daného řešení pro správu obsahu, k jejichž vytvoření poskytuje Digimarc příslušné prostředky (SDK). Vyhledávání a identifikace obrázků na Internetu by měly být schopny odhalit i motivy, které prošly intenzivním zpracováním (ořez, komprese, změna velikosti apod.), prohledání se vztahuje rovněž na grafiku vloženou do PDF dokumentů atp. Na rozdíl od MyPictureMarc je ImageBridge poskytován jako řešení, určené k integraci do workflow daného zákazníka, cena přitom začíná na 4 000 USD.
Závěrem
Technologie Digimarcu si za léta své existence dobyly značné renomé a na výše přiblížených řešeních je vidět, že právem. Technické realizaci a také cílevědomosti, s kterou Digimarc svá řešení prosazuje, nelze příliš mnoho vytknout. Zásadní problém je ovšem možno najít jinde: spoléhat na ochotu uživatelů platit za užití díla nelze a restriktivní vymáhání právní cestou není snadné. Připočteme-li k tomu skutečnost, že provozování digitálního vodoznakování není rozhodně zdarma (ale je třeba uznat, že Digimarc nabízí podstatně přijatelnější cenové podmínky, než většina konkurence) a použitá technologie není stoprocentně neprůstřelná, musíme si již poněkolikáté položit zásadní otázku, zda si nové publikační kanály a postupy nenárokují rovněž výrazně odlišnější přístup k autorským právům, než jaký známe z dřívějška.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024