Canto Cumulus 7: výkonné řešení pro správu obsahu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Canto Cumulus 7: výkonné řešení pro správu obsahu

10. července 2006, 00.00 | I v tuzemsku dobře známé řešení pro správu digitálních zdrojů, mající řadu funkcí
myslících speciálně na publikační průmysl, se před několika dny dočkalo nové verze.
Jedná se o obsáhlý upgrade, který posouvá možnosti Cumulusu o dost dál v mnoha
ohledech. Více už v našem přiblížení.

Produkt Cumulus společnosti Canto lze označit za klasické a zavedené řešení pro správu digitálních zdrojů (DAM - Digital Asset Management). Od konkurence (kterou zde představuje zejména Extensis Portfolio, méně už pak iView MediaPro) se liší především jednoznačným zaměřením na rozsáhlejší pracovní skupiny a rovněž zřejmě nejvšestrannější podporou práce s publikačními zdroji (PDF, dokumenty QuarkXPressu, InDesignu, Photoshopu aj.). Nedávno se Cumulus dočkal upgrade na verzi 7, která přináší řadu opravdu zajímavých vlastností. I když se nejedná o produkt, který by se v tuzemsku používal nějak masivně, přesto jsme považovali za vhodné jej tímto blíže představit: jeho možnosti dobře ukazují, co vlastně může specializovaný systém pro správu obsahu přinést publikačním pracovištím užitečného.

Základní přiblížení

Podobně jako konkurenční řešení je i Canto Cumulus založen na konceptu tzv. katalogů. Jedná se zde o databáze, obsahující odkazy na zdroje a spolu s tím odpovídající metadata (náhledy, klíčová slova, popis obsahu aj. - struktura závisí na požadavcích uživatele a typu zdroje). Katalogizování položek lze provádět různými způsoby, od manuálního přetažení souborů až po automatizované zpracování obsahu složek či celých disků selektovaného pomocí filtrů. Mimo obvyklých metadat lze k popisu obsahu katalogu použít i kategorií. Prohledávání umožňuje pokročilá vyhledávací funkce, výsledek hledání lze v podobě tzv. kolekce dále zpracovat (třídit, rozšířit, uložit aj.). Zdroje spravované v katalogu lze využít různorodým způsobem, například vložit do dokumentu zvolené aplikace, přenést pomocí Internetu, archivovat na paměťovém médiu, vytisknout atp. K dispozici je i možnost publikování obsahu katalogu v podobě HTML stránek či prezentace ve formátu QuickTime, dále se nabízí možnosti konverze do různých formátů. Produkt také poskytuje možnost automatizace zpracování zdrojů pomocí akcí, vyplňování metadat pomocí šablon či správu barev.

Specifická je na Cumulusu skutečnost, že se jedná o řešení, použitelné pouze v síti, na bázi architektury klient-server, a s databázovým systémem, do kterého se ukládají katalogové položky. Dřívější jednouživatelská podoba je nyní nabízena coby samostatný produkt společností MediaDex a se současným Cumulusem nemá prakticky nic společného. Cumulus je přitom k dispozici v podobách Workgroup (pro menší pracovní skupiny, různé varianty - Archive Server pro sdílení a archivaci zdrojů, Publishing Server přidávající možnosti publikování na Webu a Business dovolující spravovat a využívat zdroje přes internetový prohlížeč) a Enterprise (velké podniky, obdobná provedení). V obou případech je provoz možný na platformách Windows i Macintosh.

cumulus7-1f.jpg

Prostředí Cumulusu 7

Jednotlivé podoby Cumulusu lze dále rozšiřovat pomocí různých nástaveb, modulů a řešení třetích výrobců. Patří k nim například prostředky pro práci s PDF, RAW fotografiemi a QuarkXPress či Microsoft Office dokumenty či propojení se serverovými technologiemi společnosti Helios, dále se zde nabízí již naznačené možnosti pokročilého publikování na Webu (například elektronické obchodování se zdroji). Cumulus je těmito rozšířeními, ale v podstatě i základními funkcemi (jež specifika aplikací typu InDesignu či QuarkXPressu rovněž zohledňuje) prostředkem, který dnes v dané třídě aplikací zřejmě nejvíce myslí na požadavky publikačních provozů, i když nasazení zde může být skutečně rozmanité.

Tolik základní přiblížení. Podívejme se nyní, co vše je v Cumulusu 7 nového.

Rozhraní

Nová verze Cumulusu myslí výrazně na platformu Macintosh. K dispozici jsou nyní i Universal Binary podoby serverového i klientského software pro Intel Macy, klientská aplikace je teď rovněž Cocoa-nativní. Dané změny by měly garantovat rychlejší a efektivnější chod na dané platformě. Rozšířeny byly možnosti webového klienta pro přístup ke zdrojům: jeho vzhled a chování se nyní více blíží klientu desktopovému.

Na první pohled jsou v uživatelském rozhraní viditelné nové ikony, důležitější jsou každopádně změny, jež proběhly ve funkční výbavě produktu. Takřka každý zde přitom ocení zejména podstatně strukturovanější možnosti práce se zdroji. Ve všech podobách produktu (tedy nejen Enterprise verzi jako dříve) je nyní možno využít relací mezi zdrojem a v něm odkazovanými soubory (typicky externí soubory s obrázky). Konkrétně se takto myslí na odpovídající relace v případě InDesignu, QuarkXPressu, MS Wordu či PowerPointu. Příslušné vazby se mohou vytvořit buďto automaticky při katalogizování nebo na přání uživatele, který navíc může definovat různé další vazby mezi zdroji. K dispozici je i příslušný update v katalogu (po přidání či odebrání stránek).

cumulus7-2f.jpg

S dokumenty lze nyní pracovat na úrovni stránek

V případě výše zmíněných souborových formátů a také PDF je nyní možno pracovat s katalogizací na úrovni stránek dokumentu. K dispozici jsou rovněž plnobarevné náhledy všech stránek v dokumentech v různých formátech, mimo výše zmíněných jsou to třeba Photoshop (stránky odpovídají vrstvám) a GIF. V případě PowerPointu pak lze z vybraných snímků a obrázků snadno poskládat novou prezentaci a tu uložit do souboru.

Dané možnosti nyní podporuje i odpovídající pohled na záznamy. Ten lze totiž rozdělit tak, aby byly zohledněny relace mezi zdroji. Možné je takto například zobrazení ikony dokumentu v jednom panelu a jednotlivých stránek v panelu druhém, po kliknutí na náhled stránky se zobrazí v třetím panelu všechny zdroje odkazované z této stránky, možné je také zobrazení verzí záznamu atp.

Uživatel nyní může velmi flexibilně měnit pohled na stromy kategorií. Kontrolovat zde lze typ písma a barvu pozadí, rovněž je konfigurovatelné okno Category Info, nastavení se ukládají do Category View Set pro opakované použití. Spolu s dřívějšími Record View Sets je zde tedy možnost upravit si zobrazení zdrojů v katalogu plně podle potřeb.

Zpracování záznamů

Při práci se záznamy lze použít několika nových prostředků a postupů. Konkrétně je například možno vytvořit prázdný záznam, tedy jakýsi předchystaný kontejner s odpovídajícími metadaty apod., do kterého uživatel později nalinkuje konkrétní soubor. Daná možnost přijde vhod například při vytvoření seznamu zdrojů, které je třeba v rámci daného projektu ještě připravit apod. Cumulus 7 dále podporuje systém visaček a hodnocení, usnadňující pozdější dohledání vhodného zdroje.

cumulus7-3f.jpg

Zdrojům lze přiřazovat visačky

Vylepšeny byly možnosti přebírání informací z jiných systémů, včetně možnosti zachování metadat či struktury kategorií, podporovány jsou nyní XMP uživatelská metadatová schémata. Cumulus podporuje i specifická metadata video souborů (typu frame rate či duration). Různá drobná vylepšení se týkají práce s metadatovými poli. Například lze určit, která pole se mají povinně vyplnit, lépe kontrolovat lze prohledávání a třídění, nově jsou k dispozici seznamy, ve kterých lze vybrat vícero položek aj.

Hodně posíleny byly možnosti automatizace. Dřívější akce, jež bylo možno použít například k tvorbě ZIP archivů, konverzím barev apod., se nyní jmenují Asset Actions, a umí nyní zdroj, jež vytvoří (tedy třeba ZIP archiv) rovnou katalogizovat a určit jej jako variantu předlohy. Novinkou jsou tzv. Trigger Actions, které se provádějí při určité události v systému (například vymazání či přidání záznamu nebo kategorie, změna metadatového pole či celého katalogu apod.). Daným způsobem se tedy třeba může automaticky na zadanou e-mailovou adresu zaslat záznam poté, co se upraví jeho určité pole, takto může fungovat také třeba zálohování atp. Scheduler Actions pak dovolují provádět určité úkony v zadaném čase. Konkrétně lze s jejich pomocí realizovat předdefinované výběry z databáze, aplikovat metadatové šablony či použít určité Asset Actions. Daným způsobem je tedy možno například na noční hodiny nastavit různé "údržbové" zpracování databází, například archivování zdrojů, jež byly označeny jako neaktivní apod.

cumulus7-4f.jpg

Scheduler Action

Rozšířena je podpora různých formátů. Cumulus 7 takto nyní umí pracovat i s JPEG2000, MPEG či WMV, dokumenty QuarkXPressu 6.1-7.0 a Helios XPV. Při úpravách grafiky lze použít i ořez, rotaci a převracení obrázků, aplikovat je možno filtry pro zaostření a rozmazání. Všechny možnosti zpracování grafiky jsou dostupné pomocí Asset Actions.

Vylepšeny byly i výstupní možnosti. Tvorba PDF náhledových archů z vybraných zdrojů je nyní možná i bez Adobe Acrobatu. Vytvořené PDF dokumenty přitom mohou obsahovat odkazy na dané zdroje do webových katalogů, podporováno je i vytvoření zabezpečených PDF. Tiskový layout lze uložit do podoby šablony pro opakované použití a sdílení s jinými uživateli.

Serverové zpracování

Enterprise katalogy mohou být nyní větší jak 1 terabyte, což bourá dřívější 4GB barieru. Server pro danou podobu pak může pracovat s cache o velikosti přes 2 GB - to využijí zejména velké pracovní skupiny pracující s rozsáhlými stromy kategorií. Práce s katalogovou strukturou by se pak celkově měla zefektivnit.

Kolekce Cumulusu (tj. uživatelem definované výběry z katalogů) je možno ukládat na serveru a sdílet s jinými uživateli (spolupracovníci, klienti). Při tomto sdílení lze využít nastavení práv, jež jedněm uživatelům povolí přidávání či úpravy záznamů, zatímco jiným umožní pouze prohlížení apod.

Zejména ve verzi Enterprise pak byly dále rozmanitě rozšířeny možnosti kontroly přístupu ke zdrojům. Konkrétně lze nyní uživatelská privilegia používat nejen na úrovni katalogů, ale rovněž záznamů, kategorií a subkategorií či metadatových polí. Daným způsobem se tedy zamezí různým nechtěným či chtěným manipulacím se záznamy, které nejsou v kompetenci daného uživatele. Pro snadné nastavování práv lze použít odpovídající šablony.

cumulus7-5f.jpg

Nastavení uživatelských práv

Databázový engine Cumulusu 7 dovoluje spravované zdroje zrcadlit do externích databází v různých systémech (mySQL, Oracle aj.). Uživatelé tedy mohou ke zdrojům spravovaným Cumulusem přistupovat přes dotazy definované v jejich systémech, prohledávání v databázi Cumulusu na bázi metadat je přitom obvykle výrazně rychlejší, nežli u jiných databázových systémů. Schopnosti řešení jsou rozšiřitelné pomocí Embedded Server Plug-Ins, pluginů v jazyce Java, jež jsou spuštěny na serveru. Cumulus 7 dále podporuje integraci s Web Services pro snazší začlenění do komplexních webových systémů a aplikací.

Závěrem

Jak je vidět z našeho zběžného přiblížení, Canto na nové podobě svého produktu dosti zapracovala. Šíři možností nicméně odpovídají ceny jednotlivých provedení daného řešení, které se pohybují řádové v desetitisících až statisících Kč, přičemž v úvahu je třeba brát i náklady na provoz a údržbu. Za danou cenu nicméně podnik získá řešení, které je špičkou ve svém oboru, i když konkurence, představovaná zde zejména Extensis Portfolio v jeho serverových podobách, by rozhodně neměla být opomenuta.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: