Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
Extensis uvedla Portfolio 8
2. prosince 2005, 00.00 | Známý produkt pro správu zdrojů v publikačním průmyslu se dočkal nové verze. Podle
tvrzení výrobce se přitom nejedná o nějaké kosmetické úpravy, ale zásadní inovaci. Je
takovéto tvrzení oprávněné? O odpověď se pokoušíme v naší recenzi.
Ke správě obsahu v publikačním průmyslu lze dnes využít řadu nástrojů. Zaměřením a cenou dostupnými zde jsou především řešení pro tzv. digital asset management. (Dále jsou k dispozici méně obecné, ale obvykle levnější prostředky typu souborových managerů či správců digitálních fotografií, high-end oblast naopak pokrývají řešení pro content management.) Na daném poli zde o přízeň uživatelů soupeří již po několik let vícero produktů. Jedním z těch nejznámějších je Extensis Portfolio, který se nedávno dočkal oficiálního uvedení nové verze 8. Ta má podle tvrzení výrobce představovat poměrně zásadní změny v daném produktu a tak není divu, že jsme se v této recenzi rozhodli podívat na to, co vlastně Portfolio 8 nabízí a kdo využije jeho možnosti.
Základní přiblížení
Podívejme se nicméně nejprve, jaké základní vlastnosti poskytovalo Portfolio ve svých předchozích podobách. Obdobně jako jiná řešení daného druhu funguje i tento produkt (dostupný pro platformy Windows i Macintosh) na bázi tzv. katalogů, což jsou vlastně databáze, které obsahují odkaz na uživatelem určené zdroje a spolu s tímto i řadu metadat se zdrojem spojených (náhled obsahu, souborové informace, klíčová slova, informace specifické pro daný typ zdroje aj.). Portfolio umí katalogizovat zdroje nejsnáze přetažením do okna katalogů, k dispozici je nicméně i kontextová nabídka přidaná do prostředí systému a také funkce katalogizování na bázi horkých složek (FolderSync), podporováno je stahování dat z digitálních fotoaparátů. Při katalogizaci pak lze automaticky předvyplnit určená metadatová pole, přičemž jsou zde možnosti přiřadit určená klíčová slova či zkonvertovat metadata ve formátech EXIF, IPTC a XMP, pro které Portfolio poskytuje další všestrannou podporu (například možnost úprav a zpětného přiřazení danému zdroji).
Portfolio 8: základní prostředí produktu
Obsah zdrojů je v katalogu indikován odpovídajícími náhledy, Portfolio přitom v daném ohledu podporuje řadu obrázkových (včetně RAW formátů digitálních fotografií), dokumentových či publikačních (PDF, aplikace Adobe aj.) formátů a také některé rozšířené formáty multimediální (možnost přehrávání zvuku či videa). Pro přehledné prohlížení obsahu katalogu lze využít různorodé možnosti nastavení pohledů a třízení (možno uložit v podobě odpovídajících konfigurací, tzv. gallery), k dispozici je i pokročilá vyhledávací funkce. Portfolio se snaží zachovat stále konzistenci katalogu i jim zpravovaných zdrojů, takže k dispozici jsou prostředky pro oboustranný update zohledňující změny typu výmaz, modifikace či přesun spravované položky.
Katalogy lze využít k různým manipulacím se zdroji: triviální možností zde jsou operace na úrovni souborů (otevření, mazání, přesun, odeslání e-mailem aj.), k dispozici je dále možnost vkládání zdrojů do dokumentů jiných aplikací, přičemž k danému účelu lze využít i velmi šikovnou paletku Portfolio Express, dostupnou z libovolné aplikace. Poskytovány jsou i možnosti konverzí, zejména v případě grafických formátů. K dispozici jsou pak poměrně široké možnosti publikování zdrojů na CD/DVD či Webu.
Výrobce nabízí rovněž pokročilejší podoby daného řešení, tedy Portfolio Server (využití správy zdrojů v pracovních skupinách - různé konfigurace podle velikosti skupin, označené jako Workgroup či Corporate, dále zde lze nasadit Portfolio SQL Connect, modul pro přístup do SQL databází) a Portfolio NetPublish (komplexní prostředky pro publikování a využití katalogů na Webu - vhodné například k provozu internetových shopů či sdílení dat s klienty, k dispozici i ve verzi Server s podporou JavaScriptu a databázového přístupu).
Tolik základní přiblížení. Podívejme se teď na nové vlastnosti.
Katalogizace
Portfolio se nyní chlubí především rychlejší katalogizací, která může probíhat zcela na pozadí (tj. uživatel může ve stejnou chvíli pracovat v prostředí programu na něčem jiném). Vylepšeny byly možnosti funkce FolderSync například co se týká možnosti definování intervalu sledování složky či nastavení parametrů katalogizování. Rozšířena byla podpora souborových formátů, ze kterých umí Portfolio extrahovat metadata a pro které vytváří příslušné náhledy. Konkrétně se to týká digitálních fotografií ve formátu Adobe DNG (univerzální kontejner pro RAW snímky), přidána pak byla podpora řady aktuálních RAW formátů. Na platformě Mac lze nyní také odpovídajícím způsobem zpracovat i dokumenty QuarkXPressu. Pro Windows je pak přislíbena (ale zatím nerealizovaná) podpora dokumentů Microsoft Office (včetně možnosti indexování textu). Vylepšeny byly i možnosti práce s digitálním videem (QuickTime aj.), především ohledně podpory odpovídajících metadat (frame rate, trvání, audio stopy aj.).
Nastavení funkce FolderSync
Zpracování
V rámci uživatelských pohledů, tedy zejména galleries, nyní Portfolio zavádí tzv. strachpad galleries. Jedná se o jakýsi přechodný zásobník, ve kterém si lze organizovat zdroje z více galerií či výsledků vyhledávání za účelem tisku, uložení či publikování. Možné je rovněž vytvoření privátních galerií, viditelných pouze pro daného uživatele (v případě skupinového nasazení u verze Server), které lze případně zveřejnit a to i v uzamčené podobě. Uživatel má nyní dále plně pod kontrolou způsob setřídění položek (metodou drag & drop) v jednotlivých pohledech. Digitální fotografie mají po katalogizaci přiřazen náhled, jež odpovídá orientaci aparátu při pořízení snímku.
Prostřednictvím dialogu pro zobrazení a úpravy vlastností zdroje (Properties) lze nyní vyhledat a editovat všechna odpovídající metadata, či zobrazit pouze metadata určitého typu (například jen Exif, IPTC atp.), ta nejvíce důležitá (typ souboru, rozlišení, velikost) jsou nyní uvedena v úvodu základního panelu daného dialogu. Výchozí katalog Portfolia má zabudována pole pro hodnocení a visačky.
Dialog pro správu vlastností zdroje
Rozšířena je nyní podpora XMP, přičemž k dispozici je takto zejména možnost využít IPTC metadata kódovaná v XMP, pro která poskytují odpovídající podporu aplikace Adobe Creative Suite 2, či též XMP vložené s pomocí odpovídajících uživatelsky definovaných panelů: Portfolio je díky tomu lépe využitelné ke správě zdrojů daného typu. K tvorbě CD/DVD či webových prezentací a také sdílení dat e-mailem lze nyní využít náhledových obrázků zdroje, což může v mnoha situacích šetřit čas. Portfolio NetPublish 8 pak dovoluje na Webu publikovat pouze část katalogu a poskytuje možnost protokolovat aktivity ve webových prezentacích provozovaných pomocí Portfolia.
Závěrem
Tvrzení výrobce o zásadních změnách v produktu lze akceptovat v tom směru, že cestou zdánlivě drobných a nepříliš významných vylepšení získalo Portfolio značně na uživatelské přívětivosti, intuitivnosti a efektivitě. O nějaké přelomové verzi, která by otřásla konkurencí (Canto Cumuslu, iView Media Pro aj.) nicméně nemůže být řeč. Portfolio bylo každopádně už v minulých verzích povedeným řešením, které i za poměrně vysokých cenových nastavení (199 USD za desktop verzi, 249,95 za NetPublish, serverové verze v cenách řádově v tisících dolarů podle typu instalace) má šanci najít své uživatele. Týká se to především profesionálních fotografů a dále třeba kreativních pracovníků, reklamních agentur či vydavatelství.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024