Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Approcket a ti ostatní aneb rychlé hledání ve Windows
automatizace
20. ledna 2006, 00.00 | Zdá se vám otevírání dokumentů či aplikací nebo vyhledávání informací na Webu zbytečně
zdlouhavým procesem? V našem článku si představíme hned několik utilit třídy shareware a
freeware, které vám dané úkony dovolí zvládat podstatně elegantněji a rychleji.
Na stránkách Grafiky se občas věnujeme i obecnějším utilitám, které mohou s úspěchem usnadnit práci i uživatelům, pohybujícím se v oblasti publikačního průmyslu. Dnes bychom se takto rádi podívali na několik nástrojů, které dovolují velmi efektivně řešit činnost, patřící k těm nejobvyklejším (a často tedy nejméně oblíbeným), tj. otevírání aplikací, dokumentů či internetových odkazů. Náš výklad bude věnován pouze prostředkům pro operační systém Windows, přičemž si na tomto místě dovolujeme konstatovat, že uživatelé Mac OS X mají k dispozici prakticky nejpovedenější řešení daného typu, freewarový QuickSilver společnosti Blacktree Software.
Approcket
Z dílny společnosti Candy Labs pochází utilita Approcket (18 USD). Za významný handicap daného řešení považujeme to, že i když se jedná o skutečně mini-aplikaci, vyžaduje mít ke svému chodu instalovánu platformu .NET. Ti, kdo danou skutečnost a nutnost platit překousnou, nicméně možná Approcketu přijdou na chuť, protože způsob, jakým tento prostředek řeší výše naznačené úkoly je skutečně značně povedený.
Prostředí Approcketu
Základem činnosti Approcketu je průběžně updatovaný index, do kterého program schraňuje informace o souborech různých typů uložených na daném počítači a také záložkách, použitých ve webových prohlížečích (Internet Explorer, Mozilla, Firefox). Odpovídající rozhraní programu (malý panel, který se aktivuje zadanou klávesovou zkratkou) pak dovoluje daný index procházet: uživatel po jeho aktivaci jednoduše na klávesnici napíše část názvu souboru, aplikace či odkazu a Approcket mu zobrazí seznam souborů, které danému řetězci odpovídají, vybraný název se poté spustí (tj. otevře se aplikace či dokument, zobrazí se odpovídající stránka v prohlížeči) stiskem klávesy Enter. Tím možnosti využití zdrojů nekončí: pravým tlačítkem myši se nad zdrojem otevře odpovídající kontextová nabídka Windows, takže lze použít i jiné příkazy se zdrojem spojené. Approcket rovněž umí fungovat jako souborový browser (při hledání souborů, které nejsou v indexu), když uživatel po volbě složky či disku prochází souborovou strukturu s pomocí odpovídajících šipek. K dispozici jsou i možnosti rychlého vyhledávání ve službách jako jsou Google, Amazon, Wikipedia či eBay. Produkt také umí pracovat s metadaty hudebních souborů, což usnadňuje a zpřesňuje hledání či spouštění nahrávek.
Svůj index si Approcket vytváří na základě tzv. sources, což jsou vlastně určení adresářů, které mají být indexovány, a filtrů (tj. sady souborových přípon), které stanoví, jaký typ souborů má být pro daný adresář do indexu zahrnut. Dodávka produktu obsahuje několik sources předdefinovaných, další si uživatel může vytvářet podle potřeb, přičemž pro sestavení source je k dispozici odpovídající jednoduchý průvodce.
Nastavení Approcketu
Approcket je v poslední době poměrně často zmiňovaným a zřejmě i oblíbeným produktem. Výchozí principy tohoto řešení i způsob jejich řešení se nám zdají být značně povedené, i po letmém seznámení musíme konstatovat, že přístup k informacím (na disku i na Webu) a částečně i zpracování souborů (přes kontextovou nabídku Windows) se s pomocí Approcketu opravdu výrazně urychlily.
Launchy
Open source řešení Launchy vychází ze stejného principu jako Approcket (index určených destinací na disku, vyhledávání psaním v panelu), postrádá nicméně mnohé vlastnosti této aplikace (omezená práce s webovými odkazy, menší uživatelská přívětivost). Pro zpracování souborů je zapotřebí vytvořit manuálně odpovídající seznam adresářů k indexování a poté přidat nastavení filtru, Launchy následně na pozadí provede indexování. Celkově se zatím nejedná o dechberoucí řešení (je ostatně teprve ve verzi 0.8), nulovou cenou, rychlostí a jednoduchostí nicméně určitě leckoho zaujme.
Launchy
PC-Com
Řešení společnosti Boletrice se na první pohled chová stejně jako ta výše uvedená. Zásadní rozdíl nicméně spočívá v tom, že produkt neposkytuje přístup k hledanému obsahu na základě indexu. Uživatel tedy musí v případě lokálních souborů a aplikací provést příslušná přiřazení klíčových slov (snadné vytváření přes kontextovou nabídku Windows či s pomocí hledání, výhoda klíčových slov spočívá například v přiřazení podstatně lépe zapamatovatelného jména nežli je původní název). Na druhou stranu se zde ale nabízí možnost automatického otevírání webových adres, včetně využití služeb jako je Google či Wikipedia (či dokonce přidávání takovýchto služeb), dále jsou k dispozici i makra založená na zaznamenání akcí myši a klávesnice a tzv. letter commands (možnost spouštět určený příkaz se zadáním parametru). Dále se nabízí možnost nasazení různých utilit, které například podávají různé systémové informace (třeba o operační paměti), dovolují zapnout screensaver či vypnout počítač aj. Tzv. funkce pak umožňují kontrolovat chování oken, například je nastavit jako částečně průhledná či ponechaná vždy navrcholu atp. Použít lze i nalepovací poznámky s upozorněním, rovněž makra lze spouštět v zadaném čase. Většina uvedených funkcí je obsažena v bezplatné podobě produktu, za 10 USD lze získat Pro verzi. Produkt je dle našich vlastních zkušeností velmi nenáročný na systémové zdroje, rychlý a stabilní.
PC-Com
PowerPro
Na závěr našeho přehledu si necháme produkt, o kterém jsme již na Grafice před časem referovali v podrobné recenzi, a tak i naše přiblížení bude jen stručné. PowerPro je bezplatným nástrojem pro v podstatě univerzální automatizaci úkonů prováděných ve Windows, který je neuvěřitelně flexibilně konfigurovatelný, dokonce plně programovatelný a přitom značně nenáročný na systémové zdroje. Obrovským možnostem ovšem odpovídají i ne právě malé nároky na alespoň částečné zvládnutí daného produktu. Pro použití na bázi výše uvedených aplikací (bez možnosti indexování) je v případě PowerPro k dispozici třeba jak zabudovaný příkaz *Exec, tak skript ARB Alexe Peterse. Dobře konfigurován může PowerPro zvládnout podstatně více než všechny ostatní utility daného typu (mnoho možností jdoucích za pouhé vyhledání a otevření zdroje), konfigurace ovšem není otázkou chvilky.
Panel Powerpro a jeho konfigurace
Závěrem
Netroufáme si na tomto místě nějak definitivně hodnotit, která z uvedených utilit je tou nejlepší. Dá se zde ostatně spíše říci, že každá má něco do sebe a každá nabízí přece jen trochu něco jiného, takže je na uživateli, aby si z rozmanité nabídky vybral co nejlépe sedí jeho naturelu. Těm, které by pak zajímalo, jakým způsobem lze principy použité výše aplikovat dle nás ještě podstatně elegantnějším a komplexnějším způsobem pak doporučujeme alespoň rámcové seznámení s výše již zmíněnou utilitou QuickSilver. Rozhodně pak netvrdíme, že námi zmíněné utility jsou svého typu jediné (přes Google lze pátrat například přes heslo "application launcher") a opomenout bychom pak neměli ani v poslední době značně módní desktopové vyhledávače, jejichž poslání je sice víceméně stejné jako u námi popsaných utilit, způsob nasazení nicméně o dost odlišný.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024