Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
Desktopový prohledavač: zajímavý prostředek pro publikační provozy?
18. března 2005, 00.00 | Stále více výrobců dnes nabízí uživatelům nástroje pro efektivní prohledávání dat,
uložených na lokálním počítači. A my se v našem článku podíváme na dva prostředky
uvedeného typu, které mohou být užitečné při správě obsahu v publikačních provozech.
Hitem v nabídce stále více poskytovatelů řešení pro práci s Internetem, resp. World Wide Webem, se stávají tzv. desktopové prohledavače. Nejedná se v podstatě o nic jiného, než o vyhledávací nástroje, které průběžně indexují data, uložená na daném počítači (nebo i z něj dostupných paměťových médiích), aby pak dovolila snadno a rychle vyhledat obsah, specifikovaný pomocí více či méně sofistikovaných vyhledávacích výrazů. Prostředky daného typu poskytuje samozřejmě v základní výbavě i samotný operační systém, zmíněné specializované nástroje nicméně obvykle dokáží nabídnout engine, která rychlostí vyhledávání, komfortem ovládání a různými nástavbovými službami tyto základní prostředky rozhodně předčí.
Boomu uvedených prostředků pak napomáhá i to, že se jedná o řešení, která lze v omezené či dokonce plné verzi používat zcela zdarma. Naopak záporem je skutečnost, že se obvykle jedná o prostředky zcela nové (byť obvykle postavené na algoritmech, využitých dříve s úspěchem v internetové prohledávací službě) a tudíž ještě v lecčems ne úplně dotažené.O užitečnosti koncepce těchto nástrojů nicméně nemůže být pochyb: každý uživatel se často dostává do situace, kdy se marně pídí po informacích, o kterých přitom ví, že jsou skryty někde v jeho počítači. Uvedené tvrzení platí beze zbytku i pro publikační provozy, ve kterých obvykle každá zakázka znamená přehršle podkladů i dalších doplňkových informací (například komunikace s klientem prostřednictvím e-mailu či instant messengeru aj.). V tomto našem přehledu bychom se proto rádi podívali na dva desktopové prohledavače, jejichž funkce vycházejí, více či méně, vstříc potřebám publikačních provozů.
Google Desktop Search
Zajímavou novinkou je v současnosti Google Desktop Search. Jedná se vlastně o rozšíření fenomenální internetové prohledávací služby Google do lokálního prostředí. V praxi to znamená, že uživatel po instalaci relativně nenáročné klientské aplikace (cca 0,5 MB) získá možnost prohledávat lokální data v rámci rozhraní Google. Indexování dat, potřebné k prohledávání, přitom zmíněná Desktop Search provádí průběžně vždy, když počítač není zatížen jinými úkoly - počáteční zpracování může trvat dlouhé hodiny, následné aktualizace jsou již ale otázkou chvilek. Zadání dotazu je pak možné jak přes webový prohlížeč, kterým může být vedle Internet Exploreru i Mozilla a její klony (vše ovšem pouze ve Windows), tak přes toolbar, který lze umístit kamkoli na pracovní plochu.
Google Desktop Search je plně integrován do prostředí webové vyhledávací služby Google
V základní podobě umí Desktop Search procházet elektronickou poštu (Outlook, Thunderbird, Netscape Mail), webové stránky (včetně historie brouzdání), záznamy z instant messagingu (AOL), dokumenty Microsoft Office a soubory v PDF, dále též obrázky či hudbu a video. Na výborném (byť ne originálním) nápadu je postavena podpora dalších formátů. Google totiž zdarma poskytuje odpovídající vývojářské prostředky, jejichž pomocí lze vytvářet pluginy pro další aplikace. Díky tomu jsou již dnes k dispozici prostředky pro prohledávání dokumentů OpenOffice či StarOffice, textových nebo zipovaných souborů aj.
Z hlediska publikační praxe nám pak přijde velmi povedený doplněk OmniPage Search Indexer, poskytovaný společností ScanSoft. V duchu dalších produktů téhož výrobce se jedná o nástroj, který na PDF soubory se skenovaným obsahem a dále různé obrázkové formáty (TIFF, JPEG aj.) aplikuje OCR proceduru, takže Desktop Search pak umí najít obrázky, skeny či faxy, které daný text obsahují pouze v bitmapové podobě. Možné je pak i zobrazení pouze obsahu, vytvořeného pomocí OCR. Plugin je do konce března zdarma a podporuje pouze angličtinu, ScanSoft jej později hodlá zpoplatnit a nabídnout v jeho rámci podporu i pro další z více jak 120 jazyků (včetně češtiny), které dokáží jeho OCR engine zpracovat.
Způsob vyhledávání je v Google Desktop Search plně konfigurovatelný
Desktop Search si bezesporu získá především ty uživatele, kteří dnes využívají Google pro procházení World Wide Webu. Provázání internetového a lokálního prohledání je provedeno velmi působivým a efektivním způsobem: uživateli se například při hledání na Webu vypíší i lokální výsledky z historie jeho brouzdání atp. Uvedená dokonalost se nám ale zároveň zdá být poněkud zrádnou, neboť Google Desktop Search dává vlastně hackerům i jiným subjektům do rukou silný nástroj, jak z daného počítače pohodlně a přehledně vytáhnout senzitivní informace - částečně lze toto riziko eliminovat vypnutím indexování určitého obsahu (například procházených webových stránek atp.). I přes uvedenou výhradu se ale domníváme, že Google Desktop Search má určitě značnou šanci vydobýt si obdobné postavení jako jeho webová podoba.
Yahoo! Desktop Search
Jiným řešením daného typu, použitelným výhledově značně dobře v publikačních provozech, je Yahoo! Desktop Search (zatím jen beta verze), tedy produkt opět z dílny jednoho z čelních poskytovatelů služeb pro World Wide Web. Na rozdíl od řešení Google se jedná o poměrně objemnou (cca 8 MB) samostatnou aplikaci. Její použití je (zatím) zaměřeno ryze lokálně, nemá tedy vazbu na prohledávání Webu (Yahoo! Search Web), které lze nicméně z prostředí této aplikace spustit. Způsob vyhledávání (založeného opět na indexování obsahu) se více podobá tomu, co uživatel zná z operačních systémů. Samotný vyhledávací engine je velmi silný, jeho nasazení se opírá o použití propracovaného a poměrně bohatého dotazovacího jazyka (založeno na logických podmínkách), s jehož pomocí lze vytvářet i velmi komplikované dotazy. Výhodou přitom je možnost uložit si nastavení dotazu pro pozdější použití.
Yahoo! Desktop Search podporuje i soubory Photoshopu
V plně konfigurovatelném prostředí Yahoo! Desktop Search lze po vyhledání procházet podporované soubory pomocí jejich náhledů. Úctyhodná, a z hlediska námi uvažovaného způsobu nasazení zásadní, je škála podporovaných formátů: výrobce jich udává víc jak 200 a najdeme mezi nimi i leccos z oblasti publikování. Je ale třeba si povšimnout, že v nabídce chybí například OpenOffice, Thunderbird či jiné alternativní webové aplikace, konečně i míra podpory publikačních formátů je poněkud limitovaná: produkt například oficiálně zvládá Photoshop pouze do verze 4 (ale nám se v náhledu zobrazovaly i obrázky vytvořené ve verzi 6), Illustrator pouze do verze 9, CorelDraw pouze do verze 9 nebo EPS jen s TIFF náhledy. Bez problémů je ale každopádně práce s PDF či různými grafickými formáty (JPEG, TIFF) a mimo běžných standardů zvládá Yahoo! Desktop Search i databáze nebo naopak archaické formáty z platformy DOS.
Nalezené soubory lze zpracovávat rozmanitým způsobem: možné je jejich otevření v rodičovské aplikaci, zaslání mailem či vytištění, kopírování, odstranění atp. Výsledek vyhledávání, tedy tabulkový seznam souborů, lze rovněž uložit do textové tabulky či dokumentu tabulkového procesoru.
Yahoo! Desktop Search nám přišel oproti obdobnému řešení Google trochu těžkopádnější (ale zřejmě bezpečnější), může se ovšem jednat o ryze subjektivní dojem. Velmi se nám na něm líbila jak možnost ukládat dotazy pro opakované aplikování, tak podpora mnoha souborových formátů: bude-li zejména to druhé dále dotaženo směrem k oblasti publikování, dostane se uživatelům v publikačních provozech hodně silný prostředek pro snadné vyhledání a zpracování zdrojů.
Závěrem
Námi popsané služby mají rozhodně šanci na výraznější prosazení, neboť objednávka po nich s postupnou digitalizací všech informačních toků roste. V potaz je nicméně třeba brát značnou konkurenci jak v dalších obdobných řešeních (například Copernic Desktop Search, MSN Desktop Search, Blinkx či Lycos Hotbot Desktop - většinou zde ovšem není tak zajímavá podpora oblasti publikování), tak i připravovaných vyhledávacích nástrojích Windows a Mac OS X. Vývoj uvedených prostředků je navíc stále ve fázi hledání. Troufáme si ovšem tvrdit, že v oblasti publikačního průmyslu mají tyto nástroje značnou šanci uspět i vůči systémům správy obsahu, jejichž plnohodnotné nasazení vyžaduje obvykle vyšší investice a především výrazné změny ve způsobu zacházení s digitálními zdroji. Nutnou podmínkou úspěchu není každopádně nulová cena, ale spíše všestranná podpora publikačních formátů, rychlost, pružnost a uspokojivě vyřešené zabezpečení.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024