Adobe ukončila vývoj řešení FlashPaper, dokumenty ve Flashi ale rozhodně nekončí - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Adobe ukončila vývoj řešení FlashPaper, dokumenty ve Flashi ale rozhodně nekončí

16. září 2008, 00.00 | Na začátku září zaskočila Adobe některé vývojáře webových aplikací a správce dokumentových despozitářů oznámením, že zastavuje vývoj produktu FlashPaper. Tímto končí řešení, které dovolovalo vytvářet dokumenty ve Flash (SWF) formátu s pomocí virtuálního tiskového driveru a tyto snadno publikovat na Webu. Možností, jak sdílet layout dokumentů formou flashové prezentace nicméně zůstává celá řada, přičemž další jsou na obzoru. Více naleznete v tomto článku.

Produkt FlashPaper vzbudil po svém převedení do produktového portfolia společnosti Macromedia (původně jej vyvíjela společnost Blue Pacific Software pod názvem Flash Printer) poměrně velkou pozornost. Uživatelům se díky němu totiž dostala do rukou možnost publikovat na Webu obsah dokumentů z v podstatě libovolné aplikace v podobě Flash prezentace, resp. dokumentu ve formátu SWF doplněného rovnou o odpovídající programový kód umožňující jeho interaktivní prohlížení s použitím Flash Playeru. Svého času se tedy takto jednalo o přímou konkurenci Adobe PDF. Poté, co byla Macromedia zakoupena Adobe ale konkurenční souboj skončil, přičemž Flash i PDF jsou dnes pro Adobe rovnocenné hlavní publikační formáty, jenž mají v něčem shodný a v něčem zase odlišný způsob využití.

V daném kontextu poněkud překvapivě bylo na začátku září Adobe oznámeno, že s vývojem a prodejem FlashPaperu končí. Bude daný krok znamenat nějaký výraznější konec možnosti publikování dokumentových layoutů pomocí Flashe? Nebo jde jen o ukončení jednoho produktu a nikoli celé koncepce? To jsou otázky, na které se snažíme odpovědět v tomto článku.

Výhody Flash prezentace dokumentů

Nebude nejprve od věci připomenout hlavní výhody nasazení reprezentace dokumentu v podobě Flash souboru. Na prvním místě je takto třeba zmínit snadnou možnost prohlížení v prostředí stále většího množství webových prohlížečů s instalovaným Flash Playerem. Při nasazení PDF je oproti tomu zapotřebí samostatná aplikace, přičemž ty dvě klíčové - Adobe Reader a ještě více Acrobat - vyžadují dosti objemnou instalaci, a jejich náběh i nároky na systémové zdroje nejsou stále právě optimální. Dokumenty kódované s pomocí SWF pak obvykle mají menší objem nežli odpovídající protějšky v PDF či jiných formátech. Vyjadřovací silou se SWF PDF sice nevyrovná, ale pro potřeby elektronického publikování je víc jak dostačující. Reprezentace textu, animací, grafických efektů i dalších prvků by se pak měla na úplně novou úroveň dostat ve Flash Playeru 10, jehož betaverze je již k dispozici.

flashpaperend1f.jpg

K FlashPaperu

FlashPaper je aplikací, umožňující tvorbu SWF reprezentace dokumentu v podstatě libovolné aplikace Windows (2000/XP/2003) pomocí odpovídajícího tiskového driveru a mimo to nabízející specifickou podporu převodu dokumentů Microsoft Office (záložky, odkazy aj.). Výsledný dokument je generován s odpovídajícími aplikačními prvky, sloužícími ke změně velikosti pohledu na dokument, prohledávání textového obsahu, vytištění dokumentu apod. K dispozici bylo i odpovídající API pro začlenění FlashPaper technologie do různých webových služeb, systémů správy obsahu apod.

FAQ, oznamující ukončení dalšího vývoje FlashPaperu, zveřejněný Adobe na začátku září, je stručný. Sděluje především, že se Adobe rozhodla na základě výzkumu trhu a uživatelské odezvy FlashPaper dále nevyvíjet. V prodeji ještě stále bude stávající, a tedy zřejmě poslední verze daného produktu FlashPaper 2, podpory Microsoft Vista a Internet Exploreru 7, resp. jakýchkoli dalších updatů se již uživatelé nedočkají. Zachována zůstane technická podpora stávající verze produktu.

flashpaperend2f.jpg

Nová řešení Adobe pro Flash dokumenty

Znamená ukončení FlashPaperu zavržení reprezentace dokumentů pomocí SWF v produktech Adobe? Bezesporu nikoliv - výše jsme již zmínili, že nastupující Flash Player 10 přináší velmi významná vylepšení ohledně reprezentace textu a statického layoutu, a bylo by samozřejmě nesmyslné, kdyby Adobe pro jejich využití nenabízela odpovídající nástroje.

Prvním želízkem v ohni, dostupným již dnes uživatelům, a to plně zdarma, je služba Share, nabízená v rámci betaverze serveru Acrobat.com. Slouží ke sdílení dokumentů, přičemž dokument do ní nahraný (mimo PDF jsou podporovány i formáty Microsoft Office a OpenOffice.org či též třeba dokumenty aplikací Creative Suite) je převeden právě do podoby SWF dokumentu s odpovídajícími prohlížečovými prvky, snadné je pak nejen sdílení takovéhoto dokumentu, ale i jeho začlenění do webové prezentace.

acrocom5f.jpg

Další, ještě významnější možnosti by se měly objevit v rámci Creative Suite 4, konkrétně Adobe InDesignu. Již před časem Adobe u tohoto připravovaného produktu demonstrovala možnosti snadné tvorby působivě vyhlížejících Flash podob dokumentů, vytvářených v prostředí InDesignu původně pro tiskovou produkci.

Vzhledem k naznačeným počinům se tedy zdá být ukončení FlashPaperu logickým krokem: v oblasti kanceláří jej nyní nahradí bezplatná Share, pro pokročilejší využití zde bude export z InDesignu. Tak jako tak ale nebudou ukončením FlashPaperu rozhodně příliš nadšeni provozovatelé nezávislých dokumentových služeb jako jsou Docstoc, edocr či Twidox, kteří svá řešení dosud opírali právě o FlashPaper, přičemž v jejich dokumentových depozitářích se takto nyní nachází desítky až stovky tisíc dokumentů převedených do formátu FlashPaperu.

Konkurence

Výše zmíněné nástroje Adobe nejsou dnes rozhodně jedinými produkty, které dovolí publikovat dokumenty s pomocí Flashe. Hodně pozornosti takto zaslouží zejména iPaper společnosti Scribd: jedná se o řešení, jenž je na FlashPaperu zcela nezávislé a vedle funkcí obdobných dané technologii nabízí například i možnost nasazení online reklamy (Google AdSense) či trasování užití dokumentů. Poměrně boom pak zaznamenávají různé technologie určené k převodu komplexních layoutů (magazíny, katalogy a obdobné publikace v původně tiskovém PDF apod.) do Flash vyjádření: zmínit lze takto řešení jako jsou Flash Page Flip, RichPaper či Pagegangster.

Konkurencí jiného typu pak představují řešení postavená na technologii konkurující přímo Flashi, tedy Microsoft Silverlight. Tato jsou teprve na počátku, nicméně v betaverzi již odpovídající konvertor nabízí například i Quark pro svůj sázecí program QuarkXPress.

Závěrem

Ukončením vývoje FlashPaperu možnost publikovat dokument v podobě Flash souboru rozhodně nekončí. Faktem každopádně je, že Adobe zmiňovaný nezájem zákazníků o FlashPaper by tak trochu mohl naznačovat, že poptávka po zmíněné publikační možnosti není zase až tak velká, jak by asi zasloužila. Uvidíme, jaký vývoj zde přinese následující období.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: