Adobe Acrobat 7 zblízka: Tvorba PDF - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Adobe Acrobat 7 zblízka: Tvorba PDF

7. února 2005, 00.00 | Vylepšení se v novém Acrobatu dočkaly i nástroje pro tvorbu PDF. Pre-pressové uživatele
potěší několik významných úprav Distilleru, zkrátka ale nepřišli ani ti, kdo využívají
Acrobat k tvorbě PDF dokumentů z kancelářských aplikací či AutoCADu nebo skládají
publikace z různých zdrojů. Jak nová vylepšení vypadají?

V našem přehledu novinek, které uživatelům nabízí nedávno uvedená sedmá verze klíčového produktu pro práci s PDF, Adobe Acrobatu, bychom se dnes rádi podívali na tvorbu PDF dokumentů. K té lze v Acrobatu využít různých prostředků a postupů, přičemž vylepšení se v nové verzi dočkaly jak ústřední nástroj Distiller, tak různé podoby utility PDFMaker či funkce pro tvorbu a úpravy PDF, složeného z více zdrojů. Podívejme se nyní na novinky ve zmíněných komponentách podrobněji.

Distiller

Jedním se zásadních vylepšení, nabízených novou verzí Distilleru, je možnost vytváření PDF s vloženými OpenType fonty. Soubory daného typu ovšem musí být uloženy v novém PDF 1.6 a k jejich vlastnostem bude tedy plný přístup pouze z Readeru či Acrobatu 7. Další poměrně přelomovou novinkou je možnost zapnout v rámci skupiny nastavení Color převod barev do barvového prostoru CMYK. Uvedeným způsobem lze tedy hned ve fázi konverze eliminovat možné problémy, vznikající při použití RGB obrázků ve zdrojovém dokumentu.

aa7tvor1f.gif

Nastavení převodu do CMYK

Distiller nyní také nabízí několik nových sad nastavení. Ta se týkají především PDF/X: Mimo dřívějších podob PDF/X-1a:2001 a PDF/X:2002 lze nyní vytvářet i soubory, kompatibilní s novějšími verzemi standardu, tedy PDF/X-1a:2003 a PDF/X:2003. Ty jsou založeny na PDF 1.4, nikoli 1.3 jako předchozí podoby, a obsahují zákaz použití průhlednosti či JBIG2 komprese. Na tomto místě se nám přitom vtírá neodbytná otázka, zda je stálé zmnožování různých podob PDF/X z pohledu základního určení formátu - bezproblémové a snadné výměny pre-pressových podkladů - opravdu zapotřebí.

Zajímavá je možnost distillovat PDF dokument do podoby souboru, kompatibilního se standardem PDF/A:Draft. Ten je vyvíjen za účelem archivace PDF dokumentů, což mimo jiné znamená, že všechna písma musí být vložená, je zakázáno použití zabezpečení a skriptů, obsaženy smí být pouze text, rastrová grafika a vektorové objekty. PDF/X i PDF/A jsou ovšem takto podporovány pouze v Acrobatu Professional: to je dle našeho názoru škoda především v případě PDF/X. Jedná se totiž o formát, který má primárně řešit problémy mezi zadavatelem a zhotovitelem tiskové zakázky, přičemž mnoho zadavatelů disponuje pouze Acrobatem Standard, neboť většinu pokročilejších vlastností verze Professional jednoduše nevyužije.

aa7tvor2f.gif

Distiller Professional podporuje různé verze PDF/X a PDF/A

Změny doznal i samotný engine Distilleru. V jeho rámci je nyní k dispozici správce úloh (ve stylu nástrojů pro management tisku), který umožňuje současně distillovat více souborů. Správce disponuje rozhraním, poskytujícím přehled o všech běžících úlohách a dovolujícím například pozastavení úlohy, zobrazení jejího výsledku, přechod do adresáře zdrojového postscriptového dokumentu atp.

Sady nastavení Distilleru lze nyní konfigurovat v poněkud přehlednějším prostředí, než tomu bylo v minulých verzích. Pro všechna nastavení je možno v případě obrázků využít novou volbu Policy. Ta dovoluje odděleně pro barevné, šedé a monochromatické obrázky určit hlídanou hodnotu rozlišení: pokud se v distillovaném zdroji vyskytne obrázek s rozlišením nižším, může uživatel požadovat výpis odpovídajícího hlášení, ignorování obrázku či okamžité ukončení distillace bez vytvoření PDF.

aa7tvor3f.gif

Manager úloh Distilleru

PDFMaker

Tvorbu PDF dokumentů, zohledňující specifika některých často užívaných aplikací, lze v Acrobatu zajistit s pomocí utility PDFMaker. Ta doznala vylepšení zejména v případě kancelářských produktů společnosti Microsoft. Úplnou novinkou je takto možnost tvorby PDF dokumentů ze zpráv poštovního programu Outlook. Uživatel uvedeným způsobem získá prohledávatelný (a případně i zabezpečený) archiv elektronické korespondence, obsahující i všechny souborové přílohy, spojené se zprávami, a rovněž odkazy vložené do těla zpráv. Automaticky generované záložky pak dovolují zprávy v PDF procházet podle různých kritérií (uživatelé, datum, předmět). Každý, kdo se někdy potýkal s úkolem archivovat a zpětně využívat e-mailové zprávy, ocení eleganci, s jakým lze nyní uvedený úkol řešit přes PDF a Acrobat. Zajímavé jsou i možnosti PDFMakeru pro Internet Explorer, který dovoluje do PDF dokumentů převádět nejen danou stránku, ale rovněž obsah odkazů, vybraných na stránce interaktivně uživatelem. Škoda jen, že Adobe nenabídla obdobnou podporu i pro open source řešení Mozilla (Thunderbird, Firefox aj.).

Co se aplikací Office týče, měly by být dokumenty Wordu nyní konvertovány podstatně rychleji, stránku sešitu Excelu lze převést do podoby jediné stránky PDF dokumentu, přičemž anotace se převedou na poznámky v PDF, v převedených prezentacích PowerPointu lze zachovat průhlednost: většina z uvedených vlastností ovšem platí pouze pro Windows, uživatelé počítačů Macintosh jsou zde značně ochuzeni. Odpovídající PDFMakery jsou pak k dispozici i pro Microsoft Access, Publisher, Project či Visio. Obdobně je podporován i AutoCAD, jehož PDFMaker by měl nyní podle tvrzení Adobe vytvářet podstatně méně objemné soubory než v minulé verzi, lépe lze kontrolovat převod vrstev aj.

aa7tvor4f.gif

PDFMaker pro Internet Explorer v akci

Tvorba PDF z více zdrojů

Ne zrovna revolučně, z pohledu běžné práce ale určitě užitečně, byly propracovány možnosti funkce pro tvorbu PDF z více zdrojů. Uživatel může především snadno zkombinovat vybrané PDF dokumenty z prostředí nové utility pro správu PDF dokumentů Organizer. Předtím, než je zadán pokyn pro zkombinování, lze podobu výstupu zkontrolovat pomocí odpovídajícího náhledového okna. Pro opakované publikování téže či podobné sady souborů je nyní k dispozici záznam odpovídající historie. Přehlednost dodává vytvořenému dokumentu sada automaticky generovaných záložek, odpovídajících jednotlivým předlohovým souborům: uživatel tedy takto může snadno vytisknout, odstranit či extrahovat obsah, odpovídající danému vloženému dokumentu.

Zejména s publikacemi kombinovanými z více zdrojů souvisí nástroje pro přidání záhlaví/zápatí či vodoznaku/pozadí. I v těchto případech došlo k poměrně zajímavým vylepšením. V případě záhlaví/zápatí je dnes k dispozici podstatně snazší mechanismus pro vkládání a úpravy textu, nastavení číslování stránek nebo změnu či odstranění, a nabízí se i funkce, která zabrání změně velikosti či pozice obsahu záhlaví/zápatí při tisku. Snazší vkládání textu či prevence změn při tisku jsou pak k dispozici i v případě vodoznaku/pozadí.

aa7tvor5f.gif

Dialog pro nastavení záhlaví/zápatí

Závěrem

Jak je tedy vidět, nový Acrobat nabízí uživatelům z různých oblastí skutečně zajímavé, někdy zcela nové možnosti nasazení PDF (archivace v PDF/A, zálohování zpráv Outlooku aj.). Škoda jen, že trochu zkrátka zůstali uživatelé počítačů Macintosh a PDF/X je stále možno vytvářet až v Acrobatu Professional.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: