Microtek ScanMaker 5600 - pěkný cvalík - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

Microtek ScanMaker 5600 - pěkný cvalík

18. června 2002, 00.00 | Čím nás překvapil skener od Microteku? Pro koho se jedná o rozumnou investici? Jaké výsledky má skener s optickým rozlišením 2400 x 4800 dpi? To vše včetně testů se dozvíte v naší recenzi.

Společnost MacSource, distributor skenerů Microtek pro ČR, nám k testům zapůjčil model ScanMaker 5600. Jedná se o skener pro náročnější domácí a kancelářské použití. Skener pracuje v optickém rozlišení až 2400 x 4800 dpi, je relativně rychlý a naše testy potvrdily kvality skeneru.


ScanMaker 5600

Design a konstrukce
Tělo skeneru je poměrně masivní, výška téměř 12 cm je v dnešní době tenkých skenerů poněkud netradiční. Nevšimnout si ho na stole však není možné také pro poměrně elegantní design. Víko je odnimatelné, takže pokud jej chcete zasunout do police, není problém. Po straně je aretace mechaniky skeneru. Výrobce se poučil a již se nevyndává žádný kolíček, aretaci stačí posunout. Díky umístění aretace na boku, je tato operace velmi snadná a na rozdíl od řady konkurentů může být prováděna bez žonglování se skenerem.


ScanMaker 5600

Na zadní straně se nacházejí konektory pro připojení USB kabelu, napájení a případného dianástavce (ten není standardně dodáván, dá se však přikoupit). Vedle toho také kolíbkový vypínač skeneru, ten oceníte, pokud skenujete s dlouhými přestávkami a nechcete, aby skener stále svítil a byl plně připraven. V případě potřeby tak jde také skener rychle při nechtěném skenování vypnout, i když ovladače to nesou poměrně težce (systém však přežije bez problémů).
USB kabel má přibližně dva metry a není napevno připojen ke skeneru, tudíž je možné dokoupit delší a skener používat ve větší vzdálenosti od počítače.


Tlačítka


Tlačítek má skener pět:
  • Scan – automaticky naskenuje předlohu a odešle zvolené aplikaci
  • Copy – data se odešlou přímo na tiskárnu
  • Email – obrázek pošle jako přílohu elektronické pošty
  • OCR – nasnímaný dokument se převede pomocí software na rozpoznávání textu
  • Scan to Web – zvolíte si webovou službu a umožníte tak ostatním vidět vaše fotografie přímo na webových stránkách (defaultně je nastavena iMira.com)

Technické parametry
Snímačem skeneru je CCD s technologií Sigma-6 a rozlišením 4800x2400 dpi. Sigma-6 je používaná ve všech skenerech Microteku s vyšším rozlišením. Díky použití šesti řádků sensorů místo obvyklých tří je dosažení vyšších rozlišení mnohem jednodušší a tudíž levnější. 48 bitová hloubka je v této kategorii pomalu již standardem. Aktivní plocha skeneru je cca velikosti A4 (215 mm x 297 mm). K přenosu se využívá sběrnice USB 1.1. Podporovanými platformami jsou Windows (vč. XP) a Macintosh. Minimální požadavky jsou pro PC: 64MB RAM (doporučeno 128MB); Pentium, Windows 98/2000/Me/XP a pro Macintosh 64MB RAM (doporučeno 128MB); iMac/G3/G4, OS 8.6 až 9.x (Zatím tedy chybí podpora MacOS X).
Jak už bylo naznačeno výše, skener není žádný drobeček. Váží téměř pět kilo (4,7 kg) při rozměrech 500mm x 290 mm x 115 mm (délka x šířka x výška).

Software
Instalace skeneru se povedla bez větších obtíží, po připojení se skener automaticky detekoval. Přibaleným software je kromě TWAIN ovladače Microtek ScanWizard 5 V5.75 také odlehčená verze ABBYY FineReader 5.0 s označením Sprint, dále Ulead Photo Explorer V7.0. Větším lákadlem však bude spíše Adobe PhotoDeluxe 4.0 (pro PC-Windows) a Adobe Photoshop 5.0 LE (určeno pro Macintosh).

Praxe
Práce s TWAIN rozhraním skeneru je poměrně nenáročná. ScanWizard 5 jsme podrobněji rozebrali již u testu skenerů ScanMaker 3800 a 4800. Dnes bychom již ale v dodávce raději viděli SilverFast Ai.
K testování jsme opět vybrali naši oblíbenou fotografii modelky.


ScanMaker 5600
600 dpi, 1200 dpi, 2400 dpi
Žádné úpravy

Při 600 dpi je obraz ostrý, při 1200 dpi je ještě stále použitelný, 2400 dpi však rozhodně neodpovídá představám o ostrém obrazu. Přeci jen je nutné využít doostření. Pro porovnání jsme naskenovali při rozlišení 1200 dpi stejnou oblast obrázku za použití různě silného hardwarového filtru.


ScanMaker 5600, 1200 dpi
bez filtru, sharpen, sharpen more


Na rozdíl od levnějších skenerů se může ScanMaker 5600 pochlubit poměrně nízkou úrovní šumu. Samozřejmě se nemůže rovnat modelům profesionálním, nicméně ve své cenové kategorii patří v tomto ohledu k nejlepším. Na ukázce vidíte čtyři barvy pro posouzení.


ScanMaker 5600, 2400 dpi
Žádné úpravy


Co se týče filtrů, skener nabízí také obvyklé descreen filtry. K ukázce jsme vybrali magazine:


ScanMaker 5600, 2400 dpi
Descreen magazine


V méně detailním pohledu vynikne úroveň šumu. Vzhledem k tomu, že se však jedná o vyrovnání tiskového rastru to však není nikterak překvapivé:


ScanMaker 5600, 600 dpi
Descreen magazine


Rychlost skeneru je při náhledu 6 vteřin inicializace + následný sken 8 vteřin. Inicializace je samozřejmě při jakémkoliv rozlišení stejná. Stranu A4 při rozlišení 300 dpi a 24-bitové barevné hloubce zvládá skener za 6 + 30vteřin a tu samou stranu při šedé škále 6 + 26 vteřin.

Závěr
Při ceně pohybující se v rozmezí šesti až sedmi tisíc (ceny ze zahraničí, cena u nás ještě nebyla stanovena) se jedná o přijatelnou volbu. Skener při vysokých rozlišeních není tak ostrý, jak bychom si představovali, nicméně tuto představu naplňují až skenery vyšších cenových kategorií. Barevný šum bývá při skenování problémem, proto oceňujeme jeho nízkou hodnotu u testovaného modelu. Je zaměřen na náročnější uživatele z řad kanceláří a domácností.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: