Microtek ScanMaker 3800 a 4800 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Střední formát

Microtek ScanMaker 3800 a 4800

Microtek 3800

4. března 2002, 00.00 | V dnešní recenzi představíme dva zástupce SOHO kategorie z nabídky značky Microtek. Pokračujeme tak v sérii testování skenerů s rozlišením 600 x 1200 a 1200 x 2400 dpi.

V redakci se opět sešly dva podobné skenery, zástupci low-end kategorie v nabídce Microteku, ScanMaker 3800 a ScanMaker 4800. Oba skenery jsou si konstrukčně i vzhledově velmi blízké, takže jsme neodolali možnosti je přímo porovnat a pomoci tak potenciálním zájemcům při výběru. Za zapůjčení těchto zařízení děkujeme společnosti MacSource, která tyto skenery v ČR distribuuje.

Design a konstrukce
V konstrukčním řešení není mezi oběma typy skenerů žádný výraznější rozdíl. Těla i víka těchto stolních skenerů jsou vyrobena z bílého plastu, ScanMaker 3800 však postrádá eleganci svého dražšího bratříčka, jehož perleťové víko jako by chtělo poukázat na dobrý vkus svého majitele. Také tlačítka ScanMakeru 4800 jsou na omak i pohled příjemnější díky jinému materiálu. K počítači jsou skenery připojeny USB kabelem, napájení je řešeno pomocí 12V externího zdroje. Na zadní straně je konektor pro případný dianástavec (MTMA nebo LightLid 35). Proti případnému poškození hrozícímu při přepravě slouží aretační páčka umístěná na spodí straně těla přístroje, jež uzamkne snímací hlavu v základní pozici. Víko skeneru je snadno odnímatelné, při skenování objemnějších předmětů tedy nemusí překážet při práci.
Celkově po designové stránce skenery působí poměrně příjemným dojmem. Konstruktérům se drobnými detaily podařilo poměrně výrazně odlišit levnější model od dražšího a napomoci tak kupujícím při výběru. Čistě prakticky však nehledejte rozdíly v základní konstrukci, žádné nejsou.

Technické parametry
Rozdíl mezi testovanými skenery je pochopitelně v použítých CCD snímačích. ScanMaker 3800 je osazen třířádkovým snímačem s fyzickým rozlišením 600x1200dpi. Dražší model ScanMaker 4800 pracuje s fyzickým rozlišením 1200x2400dpi díky technologii šestiřádkového snímače Microtekem nazývané Sigma-6. Dle všeho jde o jednu z alternativ duálního CCD snímače. Oba modely používají interně 48bitovou barevnou hloubku. Aktivní plocha skenerů odpovídá velikosti strany A4 (216 x 297mm). Připojení k počítači zajišťuje rozhraní USB 1.1. Hmotnost skeneru je 2,7 kg a rozměry 435mm (d) x 288mm (š) x 80mm (v), velikostí tedy odpovídá dnešnímu průměru.

Software
Výrobcem podporované platformy jsou Windows a Macintosh. Instalace ovladačů proběhla pod Windows 2000 bez problémů, obslužný software skenery ihned po jejich připojení správně detekoval. Ke skenerům se dodává mnoho softwaru pro obě platformy: grafický editor Adobe Photoshop LE (jen pro Mac) ABBYY FineReader Sprint OCR (PC/Mac), Adobe PhotoDeluxe (pouze pro PC), Twain rozhraní Microtek ScanWizard 5 (PC/Mac) a Ulead PhotoExplorer (PC/Mac).

Twain rozhraní, Microtek ScanWizard 5, nabízí uživateli opravdu komfortní přístup. Je dostupné ve dvou módech - první je velice snadno ovladatelné a je určeno začátečníkům. Kdo by neznal klasické Wizardy.


Standard Control Panel

Chybí zde možnosti složitějších úprav, volíte zde vlastně jen rozměry, rozlišení a některé základní modifikace. Přepnutím do Advanced Control Panel se však lze dostat k mnohem rozsáhlejším možnostem, jež skener nabízí.


Advanced Control Panel

Zajímavostí je možnost dvou náhledových módů. Overview naskenuje celou plochu, volba Preview uživatelem zvolený výřez. Příjemná je možnost převracení výsledného obrazu přímo v ovladači. U takto komplexního software je překvapující nesnadnost přístupu k automatickým barevným korekcím a automatickému nastavení velikosti (při náhledu se automaticky zvolí skenovaná plocha podle velikosti předlohy). Na druhou stranu je však velice dobře zvládnut Job Manager pro plánování až čtyřech dávkových skenů po sobě, každý s vlastními nastaveními. Rozlišení je počítáno v ppi či lpi (blíže viz článek Co znamená LPI a jak si rozumí s DPI?). Je však otázkou, zda u skeneru této kategorie někdo nastavení PPI ocení.

Praxe
Testovali jsme oba skenery v rozlišeních 600, 1200 a 2400 dpi za použití korekcí barev a ostrosti, abychom dosáhli co možná nejlepších výsledků.


ScanMaker 3800
600, 1200, 2400 dpi


ScanMaker 4800
600, 1200, 2400 dpi

Výsledky barevného skenu ukázaly na překvapivě malou odlišnost schopností obou modelů. 4800 má u rozlišení 1200 dpi o něco lepší ostrost, u 2400 dpi se však rozdíl stírá úplně (u obou dochází k interpolaci).


ScanMaker 3800, ScanMaker 4800
1200 dpi

Rozdíly se projevily až při velmi agresivním nastavení softwarového zaostření. V rozlišení 1200 dpi se při skenování textové předlohy stal jasným vítězem ScanMaker 4800, jehož výsledný produkt byl tentokrát opravdu o mnoho ostřejší.

Odstranění rastru u tištěných předloh je dnes již téměř nutnost u každého skeneru. Výsledky dopadly podle očekávání dobře.


ScanMaker 4800
1200 dpi; descreen (magazine)

Filtry pro nastavení ostrosti pracují nejen v jednoduchých módech (Sharpen, Sharpen More, Blur, Blur More), ale i jako tzv. Unsharp Masking, nabízející širší možnosti zaostřování. Dále je k dispozici Edge Enhancement (zvýraznění hran) a Emboss (reliéf).

Tlačítek je celkem pět: Scan, Copy, PDF/OCR, Email, Scan-to-Web. Zde automatické ořezávání funguje, tlačítka se dají dobře nastavit, výstup je možný rovnou převést do PDF nebo přes OCR např. do Wordu. Pomocí talčítka Scan-to-Web máte možnost odeslat obrázek na server iMira.com. Chybí však tlačítko ke stornování prováděné operace.

Rychlost skenerů je průměrná: Náhled je hotov za 9 vteřin, černobílá strana formátu A4 (OCR) za 30 vteřin a barevný sken A4 trvá 50 vteřin.

Závěr
Microtek ScanMaker 3800 můžeme doporučit domácím i kancelářským uživatelům, jejichž potřeby nepřesahují převod tištěného textu nebo základního skenování fotografií. ScanMaker 4800 je na práce s grafikou přeci jen o trochu vhodnější, avšak cenový rozdíl 3000 Kč je dle našeho názoru zbytečně vysoký. Práce se skenery je v principu jednoduchá, ale poue za pomoci složitějších nastavení lze vždy dosáhnout maximální kvality. Ceny se pohybují kolem 4000,- za ScanMaker 3800 a 7000,- za ScanMaker 4800 (bez DPH), což je v prvním případě jistě zcela adekvátní možnostem skeneru.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: