Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Skenery
Imacon Flextight Precision III - vylepšený specialista
10. srpna 2001, 00.00 | Společnost Imacon oficiálně představila třetí generaci svých speciálních vertikálních skenerů určených pro špičkovou digitalizaci průsvitných předloh. Navíc pro majitele předchozí verze skeneru je nabízena možnost upgradu.
Společnost Imacon oficiálně představila třetí generaci svých speciálních vertikálních skenerů určených pro špičkovou digitalizaci průsvitných předloh. Navíc pro majitele předchozí verze skeneru je nabízena možnost upgradu.
Skenery Imacon Flextight Precision nepatří v Čechách mezi příliš známé, přesto se s nimi můžeme setkat i u nás. Původní Precision jsme měli dokonce možnost testovat a jednoznačně prokázal, že je ideálním nástrojem pro efektivní digitalizaci průsvitných předloh. Všechny tři modely jsou v podstatě konstrukčně shodné. Základem je trilineární CCD snímač, který digitalizuje obraz přímo z předlohy vypnuté na virtuálním bubnu. Díky speciálním planžetám určeným pro uchycení předlohy a vertikálnímu uložení optické soustavy dochází k přímé digitalizaci s velmi jednoduchou optickou soustavou a zajištěnou kolmostí dopadajícího světla.
Verze Precision III se liší od svých předchůdců ve dvou směrech. Tím prvním je implementace rozhraní FireWire, která pochopitelně zjednodušuje život uživatelům. Přesto původní SCSI je také zachováno pro vyšší univerzálnost. Druhou a pochopitelně významnější novinkou je práce s fyzickým rozlišením skeneru. Původní verze skenerů pracovaly pouze s pěti fixními rozlišeními v závislosti na rozměru předlohy. To v praxi znamenalo, že skener prováděl digitalizaci ve výrazně větším rozlišení než uživatel vyžadoval a následně získaná data interpolací zmenšoval. To kromě snížení rychlosti mohlo vést i k částečnému zkreslení. Proto nová verze skeneru již umožňuje plynule měnit fyzické rozlišení v rozsahu 960 až 6300dpi a to vše s původním CCD o rozlišení 3x8.000elementů. Tato úprava v průměru vede až k 3x zrychlení práce se skenerem, přestože dochází k náročnějšímu ostření.
Pro uživatele stávajících skenerů Precision II je k dispozici takzvaným OptiRes upgrade. Jeho součástí je SCSI-FireWire převodním, CD s programovým vybavením a terč pro ostření. Protože po hardwarové stránce jsou obě verze shodné, stávající uživatelé s OptiResem mohou docílit totožných výsledků jako s novým skenerem.
Uvedená vylepšení mohou na první pohled působit jako nevýznamná, nicméně praktický dopad je značný. Nejen že dochází ke zvýšení efektivity práce, ale i ke zvýšení kvality zaznamenaného obrazu zejména při práci s nižším rozlišením. Interpolace s větším koeficientem je kvalitativně horší než skenování v požadovaném rozlišením při zajištění plné ostrosti.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024