Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Střední formát
Imacon FlexTight Precision
Flextight
12. ledna 2001, 00.00 | V dnešním testu si představíme velmi netradiční skener, který se svými vlastnostmi pohybuje někde mezi plochými CCD skenery a bubnovými skenery.
V dnešním testu si představíme velmi netradiční skener, který se svými vlastnostmi pohybuje někde mezi plochými CCD skenery a bubnovými skenery. Se svou unikátní vertikální konstrukcí představuje cenově zajímavou alternativu pro nejnáročnější profesionální aplikace. Nejde o skener určený pro obsluhu velkých grafických studií, spíš o doplňkový nástroj pro speciální aplikace.
Základní údaje
Skener Imacon FlexTight Precision je speciální high-end skener, vhodný pro digitalizaci průsvitných i odrazivých předloh. Unikátní konstrukce umožňuje digitalizaci odrazivých předloh do formátu A4 extra. U průsvitných předloh je možno pracovat se standardizovanými formáty v rozsahu od 35 x 24 mm do 119 x 104 mm. Skener je možné připojit prostřednictvím SCSI rozhraní k počítačům PC i Apple Macintosh.
Technické parametry
Základem skeneru je třířádkový CCD snímač s 3 x 6 000 snímacími prvky. Ten poskytuje optické rozlišení v rozsahu 1 200 - 4 800 dpi dle velikosti předlohy. Při 14-bitové hloubce barev nabízí dle výrobce rozsah denzit 0 - 3,9 D. Předlohy se zakládají do speciálních magnetických planžet, čímž odpadá jak nutnost montáže, tak i následného čištění předloh. Navíc se skener může pochlubit řízeným a kalibrovaným zdrojem světla s uživatelsky definovatelnou intenzitou při práci s průsvitnými předlohami.
Maximální aktivní plocha pro odrazivé předlohy je 220 x 310 mm. Pro průsvitné předlohy je aktivní plocha pouze 119 x 104 mm. K zařízení je dodáván programový balík ColorFlex ve verzích pro oba operační systémy.
Celkové rozměry skeneru jsou pouze 230 x 350 x 650 mm při hmotnosti 10 kg.
Vertikální konstrukce
FlexTight je unikátní skener, který těží z patentované vertikální konstrukce. Optická cesta je v případě tohoto skeneru zjednodušena na maximální možnou míru. U průsvitných předloh je mezi světelným zdrojem a snímačem pouze předloha a optika objektivu. Odpadají veškerá krycí a přítlačná skla či hranoly určené pro směrování světla při průchodu optikou. Výsledkem je extrémně čistý obraz bez zkreslení způsobených přechodem světla mezi různými matriály či případným usazováním nečistot. Zdrojem světla je speciální zářivka, u které je možné provádět manuální úpravu intenzity světla. To uživatelé využijí u velmi tmavých předloh. V běžných případech je samozřejmě k dispozici automatická kalibrace jak intenzity, tak i teploty světla.
Upínání předloh
Předlohy se v případě FlexTightu zakládají do speciálních magnetických planžet. Pro průsvitné předlohy je k dispozici několik planžet pro standardní rozměry předloh. V případě atypických rozměrů bohužel nastává problém s uchycením, protože předloha nesmí planžetu příliš přesahovat a přitom musí být dostatečně fixována. Výrobce naštěstí slibuje dodávku atypických planžet pro zákazníky dle jejich potřeb. Odrazivé předlohy se zakládají na velkou planžetu vybavenou krycí fólií, takže s rozměry není problém.
Planžeta s předlohou je mechanicky vtažena do skeneru a napnuta na podávací mechanismus. Ten planžetu i s předlohou prohne, podobně jako na bubnovém skeneru, čímž je zajištěna větší stabilita předlohy i optimální úhel dopadu světla. Při digitalizaci se pohybuje předloha; optická soustava se posunuje pouze vertikálně z důvodu ostření. Tato koncepce umožňuje poměrně přesný posun a hlavně díky stabilitě lepší kresbu celého systému.
Pasivní chlazení
Při konstrukci skeneru byl kladen důraz na optimalizaci rozložení jednotlivých součástí jak s ohledem na stabilitu, tak na tepelnou regulaci. Zařízení samotné není vybaveno žádným aktivním chlazením. Jediný ventilátor je v externím zdroji elektrické energie. Právě díky vyčlenění zdroje ze skeneru došlo ke snížení produkce tepla i hladiny vibrací.
Práce s negativy
FlexTight je vhodný zejména pro práci s průsvitnými předlohami. Z toho vycházejí i jeho dobré předpoklady pro práci s negativy. Jak jsme již psali výše, skener umožňuje manuálně regulovat intenzitu světla generovaného zářivkou. To je výhodou zejména při zpracování velmi tmavých filmových předloh. Samotný barevný převod negativních barev provádí ovládací software. Ten disponuje jak automatickou analýzou obrazové informace, tak i možností použití profilů jednotlivých filmových materiálů. Výsledkem je velice precizní převod barev, který je samozřejmě možno dále korigovat pomocí běžných nástrojů pro barevné korekce.
FlexTight nabízí opravdu velice kvalitní převod i v případě použití automatického převodu barev. Ve srovnání se všemi dosud testovanými skenery se tento model zařadil mezi absolutní špičku.
Software
Ke skeneru je dodáván programový balík ColorFlex, který je původním programátorským počinem společnosti Imacon. Přestože je takříkajíc šitý na míru pro daný typ skeneru, zachovává všechny běžné zvyklosti profesionálních nástrojů této kategorie. K dispozici je jak verze pro operační systém MacOS, tak i Windows.
Správa barev
ColorFlex je v obou verzích vybaven vestavěnou správou barev založenou na vstupních a výstupních ICC profilech. K dispozici jsou základní profily umožňující korektní CMYK výstup či kalibrovaný RGB výstup.
Imacon ColorFlex
Tento program je vyvíjen přímo výrobcem skeneru, což sebou nese určité výhody i nevýhody. Na rozdíl od použití programového vybavení třetí společnosti může tato koncepce do důsledku využít všech charakteristických vlastností skeneru a zohlednit je přímo v rozmístění jednotlivých ovládacích prvků. Nevýhodou je pochopitelně samotná specifičnost prostředí programu, i když v případě ColorFlexu se návrháři drželi běžné koncepce.
Prvním krokem práce s ColorFlexem je Preview, které je prováděno vždy v plných barvách a ve volitelném rozlišení. Díky tomu jsou například údaje zobrazované lupou vždy zcela přesné. Navíc preview je u předlohy 6 x 12 k dispozici za cca 10 sekund, takže práce je v tomto ohledu velmi příjemná.
Veškerá nastavení a ovládací prvky jsou soustředěny do jedné lišty v levé části. Atypickým prvkem je povinná volba typu planžety, podle které se nastavuje optická soustava a další parametry. Celkově se dá říct, že návrháři mysleli spíš na profesionální uživatele, takže prostředí je poměrně strohé, přehledné a ergonomicky rozumně rozvržené.
Trochu slabší je dávkové snímání předloh, ale to zcela koresponduje s konstrukcí skeneru. Většinou může být založena stejně pouze jedna předloha, takže pouze základní dávkové zpracování úloh asi nikoho příliš nepřekvapí. Podobně je tomu i s absencí paralelního zpracování úloh. To v případě FlexTightu také nemá příliš smysl.
A na závěr jedna pochvala. Software je samozřejmě vybaven USB algoritmem pro doostření obrazu. Ten umožňuje kontrolu nastavených hodnot na výřezu předlohy v reálném čase. To není zas až tak unikátní, ale u FlexTightu lze zvolit libovolné rozlišení, ve kterém je tento výřez znovu skenován, a dokonce i rozlišení výstupní. Kontrola nad procesem ostření je tak opravdu stoprocentní.
Testy
V případě FlexTightu jsme byli poprvé během dvouleté historie testů profesionálních skenerů nuceni upravit postup. Důvody byly dva. Tím prvním je velká odlišnost konstrukce i typického nasazení skeneru. To mělo vliv na úpravu testu produktivity. Druhým nečekaným faktorem se stala výrazně omezená aktivní plocha pro průsvitné předlohy, která neumožňovala provést všechny testy v původním rozsahu. Celkově jsou však výsledky stále poměrně dobře porovnatelné s libovolnou recenzí skeneru publikovanou v našem časopisu.
V testu denzity jsme narazili na první problém. Námi používaný klín pro měření reálně dosažitelného rozsahu denzit byl příliš dlouhý pro založení do planžety určené pro průsvitné předlohy. Po chvíli experimentování se nám nakonec podařilo digitalizovat alespoň část klínu a naměřit rozsah denzit od 0 - 2,7 D. Tento výsledek řadí skener FlexTight mezi špičkové profesionální skenery a svědčí o tom, že s průsvitnými předlohami pracuje opravdu velmi dobře.
Barevnost
Test barevného podání jsme prováděli s průsvitným IT 8.7/1 terčem vyrobeným na materiálu Kodak. Ten jsme digitalizovali se standardním nastavením a pouze automatickou úpravou jasu a kontrastu. Výsledek jsme porovnali s referenčním měřením provedeným kolorimetrem a naměřená odchylka deltaE 12,4 patří spíš k průměru v kategorii profesionálních skenerů.
Ostrost a kresba
Samostatná část testů byla věnována ostrosti snímání a kresbě při digitalizaci. Dle předpokladů si skener o něco lépe vedl při práci s průsvitnými předlohami, protože u odrazek nevyužívá plně vertikální konstrukce a z ní plynoucích výhod. Při vhodném nastavení USM ostření a využití rozlišení v oblasti fyzického rozsahu optiky a CCD snímače lze dosahovat opravdu špičkových výsledků srovnatelných s výrazně dražšími plochými skenery. U větších předloh je však nutné počítat s klesajícím rozlišením, což může vést v krajním případě až k interpolaci. Ta se podepisuje jak na ostrosti, tak na kresbě.
Produktivita
U skeneru Imacon FlexTight Precision jsme byly nuceni změnit koncepci testu produktivity práce, protože skener je koncipován zcela jinak než doposud testované modely. Již fakt, že prakticky vždy se zakládají předlohy jednotlivě a čas jejich zpracování je tedy vždy stejný, byl impulsem k pozměnění průběhu testu. Navíc jsme opět narazili na omezenou aktivní plochu skeneru v případě průsvitných předloh, takže jsme se rozhodli test produktivity práce omezit pouze na několik ukázkových skenů demonstrujících možnosti skeneru.
Zařízení bylo připojeno k počítači PowerMac G3/300 MHz se 128 MB operační paměti a operačním systémem MacOS 8.6. Prakticky jediným proměnlivým časem je doba nutná pro přesun optiky při změně rozlišení. Ta může maximálně dosáhnout 17 sekund. Samotné snímání náhledu trvá typicky pouze 20 sekund, což je jeden z nejkratších časů, který jsme kdy naměřili.
Čas potřebný pro finální digitalizaci je závislý na rozlišení a velikosti předlohy. V případě 35mm kinofilmu při rozlišení 900 dpi stačilo skeneru pouhých 42 sekund. U fotografie 13 x 18 cm při rozlišení 600 dpi to byla jedna minuta a 25 sekund.
Z uvedených časů je velmi dobře vidět, že digitalizace jako taková je velice rychlá. Založení předlohy do magnetické planžety je také rychlé, takže jediným handicapem je nutnost manuálně zpracovávat jednotlivé předlohy. Při menších objemech předloh se tedy skener jeví jako extrémně rychlý, ale při zpracování větších dávek jeho produktivita ve srovnání s plošnými skenery klesá.
Hodnocení
Skenery Imacon nejsou u nás příliš známé a svou netradiční konstrukcí jistě mnohé uživatele překvapí. Model FlexTight Precision je velice zajímavým zařízením, které může znamenat cenově přijatelný a velmi kvalitní doplněk jiného skeneru určeného pro větší objemy zakázek. Testy prokázaly, že skener je vhodný zejména pro speciální zakázky či menší objemy předloh s důrazem na kvalitu zpracování. Cena 490.000 Kč bez DPH je příznivá, pokud je skener nasazen adekvátně svým možnostem a přednostem. Proto jej můžeme doporučit. Pro recenzi skener zapůjčila společnost Elektronika Navrátil
Článek byl převzat z měsíčníku Svět tisku, nabízející za cenu 79 Kč přes 100 stran aktuálních informací z oblasti pre-pressu, tisku a knihařského zpracování. Časopis si můžete objednat na adrese www.svettisku.cz.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024