Fujifilm zvyšuje rozlišení: amatérům 6Mp, profesionálům 12Mp - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Reportáže

Fujifilm zvyšuje rozlišení: amatérům 6Mp, profesionálům 12Mp

Fujifilm S2PRO

31. ledna 2002, 00.00 | Pre-PMA 2002: Společnost Fujifilm poodhalila připravované novinky pro letošní PMA 2002. Nová generace SuperCCD snímačů nabízí zatím nevídaná rozlišení jak pro amatéry, tak pro profesionály ve velmi zajímavých cenových relacích. Máme se nač těšit?

Hlavní sponzor zpravodajství
z PMA & DIMA 2002:
Sony

Partneři zpravodajství:
MINOLTA
AARON
DTP Obchod


Mediální podpora:
Digineff.cz
Fotografovani.cz
Neviditelný Pes

Do otevření bran veletrhu PMA 2002 v Orlandu, USA, zbývá přesně 23 dní a už se nám objevilo první zásadní ohlášení novinek, kterých se na veletrhu dočkáme. A podle dnes zveřejněných tiskových zpráv britské pobočky Fuji se máme opravdu nač těšit a naše připravované on-line zpravodajství bude stát za to. Zatím si poodhalme, co Fuji vlastně připravuje.

SuperCCD III. generace
Základem všech tří novinek je již třetí generace snímačů typu SuperCCD, kterou Fuji vyvinulo ve svých laboratořích. Základní plástvovitá konstrukce zůstává, stejně jako algoritmus LSI, kterým se zvyšuje výstupní rozlišení nebo chcete-li, interpoluje obraz. Zatím není příliš jasné, nakolik se změnil samotný hardware a nakolik se změny dotkly výpočetních algoritmů. Nicméně Fuji slibuje nárůst citlivosti (až ISO 1600) při nižší hladině šumu. Tisková zpráva hovoří o nové technologii zvyšující citlivost, o přepracovaném potlačování šumu a zcela nové balanci barev. To všechno by v komplexu mohlo znamenat řešení nejčastěji vytýkaných slabin technologie SuperCCD a tudíž výrazný nárůst užitné hodnoty.
Fuji pro PMA připravilo dvě varianty těchto snímačů. Ta vyšší má fyzické rozlišení snímače 6.17 mil. bodů, ze kterého zpracováním získává až 12 Mpix obrázky, což jsou pro představu až 72MB RAW formáty díky 16ti bit. ukládání barevné informace. Nižší varianta má fyzické rozlišení 3,1 MPix a výstupní fotografie může mít až 6 mil. bodů.


Design skoro beze změn

FinePix F601 Zoom
Nejnižší novinkou, o kterou se zatím Fuji podělilo, je nástupce modelu FP6800 s velmi podobným vertikálním tělem a nižším z nových SuperCCD III. To znamená, že jde o kompaktní, celokovový, digitální fotoaparát produkující fotografie s rozlišením 3.1/6.0MPix, citlivostí 160 - 1600 ISO, 3x optickým zoomem, kompletní výbavou fotografických funkcí a nezbytnou synchronizační kolébkou. Uživatelé se tedy mohou těšit zejména na více fotografických funkcí, vyšší citlivost a zřejmě i kvalitu fotografií ve spojení se zachováním povedeného designu. Příjemné je, že fotoaparát by měl být dostupný již v dubnu (že by třeba na Interkameru) a za cca 600 USD.


Tělo je o něco mohutnější ve srovnání s FP6900Z

FinePix S602 Zoom
Druhá novinka logicky nahrazuje model FP6900Z, tedy přidává ultrazoom objektiv. Navíc změn proti původnímu modelu je mnohem více. Přepracované je tělo fotoaparátu, pochopitelně snímač, zvýšila se rychlost autofotusu, rychlost sekvenčního snímání a přibylo fotografických funkcí. Pokud se tento fotoaparát povedl jen z poloviny tak dobře, jak slibuje tisková zpráva a naznačují technické parametry, tak se máme opravdu nač těšit. Například ultrazoom objektiv s rozsahem 35-210 mm, světelností F2.8-F3.1, makrem od 1 cm, rychlým autofokusem a manuálním ostřením na prstenci zní lahodně. Navíc Fuji u tohoto fotoaparátu nově podporuje kromě SmartMedia karet i CompactFlash II.


Na první pohled skoro stejný jako S1PRO

FinePix S2 PRO
A jsme u třetí novinky určené pro profesionální segment a nahrazující model S1PRO. Jde opět o digitální SLR zrcadlovku s výměnnými objektivy postavenou na bázi těla Nikon (F80/N80), tentokrát však již "zpevněnou", s novým 6/12MPix snímačem SuperCCDIII a dalšími vylepšeními. Uživatelé se mohou těšit na plnohodnotnou citlivost až 1600 ISO, 16ti bitový nekomprimovaný RAW formát s rozlišením až 12 MPix a to vše při ceně 3000 liber.
Podobně jako u S1 zůstává kompatibilita s příslušenstvím od Nikonu a údajně se vylepšení dočkal autofokus a zejména balance barev. Inu, mohla by to být opravdu šikovná záležitost.

Drobná technologická spekulace
Ze zveřejněných tiskových informací jsme vyčetli jeden velmi zajímavý údaj, který nám zatím nikdo nebyl schopen potvrdit/vysvětlit. Výrobce udává, že vyšší citlivosti - až 1600 ISO - je dosahováno u nižší varianty snímače technologií "Pixel Data Coupling Technology". S hvězdičkou je pak uváděno, že citlivosti nad 400 ISO jsou k dispozici pouze ve čtvrtinovém rozlišení 1280 x 960 bodů. Z toho se dá s trochou selského rozumu a zatím bez oficiálního potvrzení vydedukovat, že vyšší citlivost je dosahována prostě tak, že se zpracují hodnoty čtyř sousedních buněk jako jeden výsledný bod, který pak může mít logicky až 4x vyšší zisk při stejném množství dopadajícího světla. Že by to bylo tak prosté?
U vyšší varianty snímače je plocha jednotlivých buněk výrazně větší, takže není potřeba nějaké sčítání hodnot a celý rozsah citlivostí je k dispozici při všech rozlišeních.

Hodnocení
To, co Fuji poodhalilo, vypadá velmi dobře a znamená kompletní náhradu produktové řady od středu nahoru. Low-endy byly představeny na podzim 2001, takže se Fuji může pochlubit vývojově nejmladší produktovou řadou. Navíc pokud se opravdu dostaví slibovaný pokles hladiny šumu, bude obraz ze SuperCCD plně srovnatelný s obrazem z CCD. A to by znamenalo, že Fuji nabízí vyšší efektivní rozlišení než všichni konkurenti.
Na druhou stranu máme již neoficiální signály, že i konkurenti budou mít na PMA 2002 modely konkurující například S dvojce, takže s hodnocením počkejme až do Orlanda. Ty tři týdny to již vydržme.

Další informace:

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Reportáže  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: