Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Polygrafie
Exstream Dialogue aneb jak na personalizované publikování ve velkém
technologie formuláře
2. dubna 2003, 00.00 | Personalizace a různorodost publikačních kanálů jsou dvěma trendy, které se v moderní publikačním průmyslu prosazují stále výrazněji. Řešení společnosti Exstream, která nedávno otevřela pobočku také v ČR, patří k vůdčím produktům pro tzv. multi-channel enterprise
personalization. Jak vypadá a k čemu jej lze využít?
Personalizace a různorodost publikačních kanálů jsou dvěma trendy, které se v moderní publikačním průmyslu prosazují stále výrazněji. (Viz např. tuto analýzu.) Řešení, vycházejících vstříc těmto trendům, mají velmi různorodou podobu - začínají od jednoduchých otevřených workflow pro publikování v malých objemech, postavených na běžně dostupných kancelářských či pre-pressových nástrojích, a končí u proprietárních systémů, nabízejících výkonné prostředky pro publikování v rozsáhlém měřítku, u něhož se počet výtisků daného dokumentu může počítat klidně i na miliony. Jedním z vůdčích řešení druhého typu je systém Dialogue britské společnosti Exstream Software, o jehož přiblížení se pokusíme v tomto článku.
K čemu je Dialogue dobrý?
Koncepce, na níž je Dialogue postaven, může mít mnoho přívlastků. Samotní tvůrci systému jej nicméně označují za řešení pro tzv. multi-channel enterprise personalization. Hlavním posláním Dialogue tedy je uspokojit všechny požadavky pro personalizovanou komunikaci v podnikové sféře s využitím nejrůznějších komunikačních kanálů, zejména tiskovin (černobílý i barevný tisk v různých stupních kvality) a elektronických médií (email). V rámci systému jsou přitom rozlišeny tři základní publikační mody:
Produkční: vysokonákladový tisk a mailing, postavený na předem stanoveném plánu, spojený s úkoly, jako je třídění či balení. Typickými publikacemi zde jsou například dopisy, faktury či pojišťovací výpisy.
On Demand: short run zakázky, vycházející z krátkodobých požadavků. Typické zde jsou marketingové materiály či booklety.
Interaktivní: komunikace v reálném čase typu 1:1 (dodavatel-zákazník, vedení podniku-zaměstnanci apod.), řízená ad-hoc požadavky a postavená na elektronických komunikačních kanálech, typicky Internetu. Uvedeným způsobem se řeší zejména výměna dopisů, nabídek či potvrzenek.
Svými funkcemi se tedy systém zaměřuje především do oblastí poskytování služeb, finančnictví, bankovnictví, pojišťovnictví, komerčního tisku či telekomunikací. Subjekty z těchto oblastí mohou funkcí Dialogue využít různorodým způsobem, a to jak ke komunikaci se svými zákazníky či partnery, tak k výměně informací mezi zaměstnanci vlastního podniku.
Architektura Dialogue. (Převzato ze serveru výrobce.)
Jak je Dialogue postaven?
Vzhledem k různorodosti možných aplikací je Dialogue postaven coby modulární řešení, z jehož jednotlivých komponent lze skládat systémy podle požadavků zákazníka. Základem je zde architektura klient/server, přičemž je systém rozdělen do dvou částí: prostředí návrhu (Design Environment) a prostředí produkce (Production Environment). V prostředí návrhu definuje uživatel danou publikační úlohu s pomocí grafického Designer Interface, kterým určuje vzhled dokumentu a požadavky na jeho zpracování. Potřebné prvky a charakteristiky přebírá s pomocí Content Manageru ze svého systému a centrální Design Databaze. V prostředí produkce pak Dialogue Engine provádí na základě uživatelem stanovených charakteristik a využitím dalších dat sestavení úlohy a její provedení. Podle povahy publikačního modu (produkční, on demand, interaktivní - viz námi výše uvedené charakteristiky) jsou použity různé moduly. Jejich podrobnější popis překračuje rámec tohoto článku, přesto se na jejich možnosti můžeme podívat alespoň rámcově.
Základem všech publikačních řešení (stojícím nad ostatními mody) je sada modulů, označená jako 1:1 Composition Suite, určená pro tvorbu personalizovaných dokumentů. K dispozici v ní jsou moduly pro sestavení publikace z datových souborů různých typů s použitím písem, obrázků či jiných zdrojů na základě proměnných nebo procesních podmínek. Dále pak moduly pro sofistikovanou tvorbu tabulek, grafů a komplexních publikací (s obsahy, křížovými referencemi, poznámkami či indexy).
Pro produkční mod je určena tzv. High-Volume Processing Suite. Její moduly umožňují velmi flexibilní řízení tiskového i elektronického výstupu, s možností využití funkcí jako je n-up tisk, automatizovaný posun pro potřeby skládání, impozice, třídění na základě čárových kódů, rozdělení výstupu do menších celků apod. Z jednoho zdrojového souboru lze přitom automatizovaně vygenerovat různé verze, určené k různým účelům (barevný či černobílý výtisk, email). Dále jsou pak k dispozici nástroje pro třídění a balení a rovněž sestavení komplexních publikací z více aplikací.
Členění modulů Dialogue podle publikačních modů. (Převzato ze serveru výrobce.)
K on-demand tisku lze využít zejména Integrated Marketing Suite, nabízející nástroje pro správu kampaní. Návrh publikací je řízen podle uživatelských profilů a dalších stanovených podmínek, k dispozici jsou dále funkce pro spojování kampaní a analyzování jejich výsledků. Tzv. pDrivers Suite nabízí sadu modulů pro výstup do tiskových formátů různého typu: podporovány jsou například PostScript, PCL, PPML či Metacode. Obdobně pak eDrivers Suite nabízí možnosti výstupu do elektronických formátů PDF, XML, HTML, RTF a TIFF. Document Management Suite zohledňuje nároky personalizace, spojené s jurisdikcí a různými typy schválení. Konečně moduly pro Advanced Data Access poskytují možnosti dynamického vkládání dat (TIFF, RTF, ASCII, JPEG) v průběhu úlohy, přístup k databázím či databázovým systémům a importu XML dokumentů či tiskových souborů.
Činnost v interaktivním modu zajišťují moduly sady WebVerse. S jejich pomocí lze v GUI vytvářet webovská komunikační rozhraní pro tvorbu personalizovaných dokumentů, postavená na formulářích. Řízení komunikace a zpracování uživatelských požadavků zde zajišťuje WebVerse Server.
Závěrem
Dialogue je komplexním řešením, pro jehož bližší prostudování je třeba navštívit server výrobce. K dispozici zde jsou příklady nasazení systému, seznam zákazníků a rovněž on-line demoverze. Pro tuzemského uživatele pak není bez zajímavosti zpráva, že od dubna tohoto roku otvírá Exstream své zastoupení v České republice. I když zde máme co do činění s řešením, které není vzhledem ke svým nárokům a cenovým podmínkám pro každého (i když zmíněná modularita a možnost využití platebního modelu, při kterém se platí jen za realizované zakázky dokáží cenu značně redukovat), jedná se každopádně o pokročilý systém, jehož možnosti dobře ukazují perspektivy personalizovaného publikování.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024