Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Polygrafie
Adobe ohlásila FrameMaker 8 a Captivate 3
24. července 2007, 00.00 | Uprostřed letní okurkové sezóny přichází společnost Adobe s upgrady dvou svých produktů, známého editoru pro tvorbu komplexních publikací FrameMaker a nástroje pro e-learning Captivate. Co nové edice daných produktů přinášejí? Tuto otázku se pokoušíme zodpovědět v našem článku.
Společnost Adobe přináší, poté co představila stěžejní vydání svých publikačních aplikací Creative Suite 3 (naposledy se takto na trhu objevily balíky Production Premium a Master Collection CS3, jež tímto uzavřely vydání celkem šesti bundlů daného softwaru), řadu dalších více či méně stěžejních produktů. Připomeňme takto z nedávné doby zejména verzi 9 nástroje pro tvorbu webových prezentací GoLive. V těchto dnech pak byly ohlášeny hned dvě nové podoby produktů, které sice budou pro většinu uživatelů v publikačním průmyslu spíše okrajové, ale přesto rozhodně pozornost zaslouží. Hovoříme zde o editoru rozsáhlých, komplexních publikací FrameMaker, jenž se nyní dočkal verze 8, a dále prostředku pro e-learning Captivate, který byl takto uveden ve verzi 3. V tomto našem článku bychom se rádi na dané novinky podívali trochu blíže, vycházet nicméně budeme pouze z informací výrobce, neboť trial podoby nejsou zatím k dispozici.
FrameMaker 8
I když není FrameMaker příliš rozšířeným produktem, je v oblasti publikování asi jen málo uživatelů, kteří by o něm neslyšeli. Jedná se totiž o svým způsobem ojedinělé řešení používané po léta k vytváření složitě strukturovaných, komplexních publikací. S trochou zjednodušení se přitom dá říci, že jde vlastně o jakýsi textový procesor s nadstandardními schopnostmi sazby, zpracování dat z různých zdrojů či strukturování publikace, a různorodými možnostmi výstupu. Jako takový má své místo zejména v oblasti technické, vědecké, ekonomické či právní literatury. Adobe jej do svého portfolia získala v roce 1995, kdy již měl daný produkt za sebou značné renomé (první verze se objevila již v roce 1986), a více či méně významně se jej poté snažila vylepšovat.
Dosud poslední podoba FrameMakeru, tedy verze 7.2, je k dispozici pro platformy Windows 200/XP a Sun Solaris. Dokumenty dovoluje vytvářet na bázi šablon, mimo proprietárního formátu je zde možnost práce se strukturou (strukturovaný mód) na bázi XML a SGML. K dispozici jsou všechny běžné formátovací nástroje pro text (styly, tabulky a také třeba matematické vzorce), nadstandardní nástroje jsou poskytovány pro výčty, křížové reference či různé proměnné, generovat lze obsah či rejstřík, dále je podporován tzv. podmíněný výstup, dovolující snadno generovat více podob publikace. Vkládat lze grafiku v nejrůznějších formátech, na dobré úrovni je podpora barev (včetně knihoven s procesními a přímými barvami). Tiskový výstup podporuje separace, dále je k dispozici možnost generovat PDF s pomocí Acrobat Distilleru (součást dodávky FrameMakeru), generování HTML výstupu dovoluje přibalený WebWorks Publisher Standard Edition 8 společnosti Quadralay. K databázovému publikování či třeba provozování služeb Web-to-Print pak lze použít serverovou podobu FrameMakeru, tedy FrameMaker Server.
Zásadní novinkou verze 8 je především podpora Unicode. Tímto končí některá poměrně paradoxní omezení u produktu, jehož nasazení k tvorbě multijazyčných publikací je nasnadě. V nabídce jazyků podporovaných na úrovni dělení a slovníků přitom nalezneme (obdobně jako v minulých verzích, kdy danou podporu poskytovala společnost Amos Software) i češtinu a slovenštinu. Další hodně významnou modernizaci představuje podpora dynamického obsahu, konkrétně Flash animací, simulací vytvořených s pomocí dále popsaného produktu Adobe Captivate a 3D obsahu (na obdobné bázi jako třeba v Acrobatu 3D, z prostředí FrameMakeru lze nyní generovat PDF s 3D modely).
Další vylepšení se týkají zpracování textového obsahu. Konkrétně je nyní k dispozici funkce trasování změn, s možností jejich zvýraznění, přijetí, odmítnutí či odvolání. Vylepšena byla funkce podmíněného výstupu, ve strukturovaném módu je možnost kontroly podmíněného výstupu na bázi atributů. Načítat lze obsah z Microsoft Wordu a Excelu 2007. Výrazně vylepšena byla podpora správy XML informací pro jejich opakované použití ve vícero výstupech na bázi technologie DITA (Darwin Information Typing Architecture).
Adobe FrameMaker 8 by měl být k dispozici již na konci června 2007 za doporučenou cenu 899 USD u verze pro Windows 2000/XP/Vista (upgrade za 299 USD) a 1 329 USD u podoby pro Sun Solaris (upgrade 429 USD; Solaris podoba nepodporuje použití 3D objektů, Flash souborů ani dokumentů Microsoft Office 2007). V říjnu 2007 by se pak měl objevit i FrameMaker Server 8, předpokládaná cena je 7 999 USD (upgrade 3 999 USD).
Captivate 3
Druhou ohlášenou novinkou je Captivate 3. Jedná se o novou podobu produktu pro tzv. e-learning, tj. tvorbu počítačových instruktáží, tréninků založených na scénářích, simulací, kvízů, podcastů a dalšího obdobného obsahu používaného při výuce. Captivate získala Adobe se společností Macromedia, která daný produkt sama předtím koupila ještě pod názvem RoboDemo od společnosti eHelp Corporation (první verze RoboDemo se objevila v roce 2002).
Tvorba obsahu je v Captivate založena především na snímání obrazovky počítače a následném přidávání různého multimediálního obsahu, textových popisek, větvení apod. do těchto záznamů. Nově byly takto rozšířeny možnosti importu obsahu prezentací PowerPointu a dále FLA, FLV, MP3 a AVI souborů, podporovány jsou rovněž nové vizuální efekty, jako jsou rollovery či animované přechody slidů. Při tvorbě tréninku lze nyní použít multi-mode recording a rerecording. Významně vylepšeny byly možnosti tvorby kvízů, například o rozsáhlou knihovnu kvízových otázek rozmanitých typů či náhodné generování otázek. Hotový obsah lze převádět do podoby SWF souborů určených k přehrání ve Flash Playeru. Novinkou je pak XML export, usnadňující lokalizaci projektů prostřednictvím standardu XML Localization Interchange File Format (XLIFF).
Captivate 3 bude dostupná v podobách pro Windows XP/2000 a Vista v srpnu 207, a to za doporučenou cenu 699 USD. Upgrade z předchozích podob bude možný za 299 USD.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024