Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
skenerista, osvitář
Adobe uvedla GoLive 9
12. června 2007, 00.00 | Bez větší pompy uvedla společnost Adobe do prodeje novou verzi svého WYSIWYG editoru webových stránek GoLive, který byl v Creative Suite 3 nahrazen Dreamweaverem. Přináší GoLive 9 nějaká zásadní vylepšení nebo se jedná o pouze kosmetický update? A pro koho je vlastně v konkurenci Dreamweaveru vhodný? Na tyto otázky se pokoušíme odpovědět v našem článku.
Na stránkách Grafiky jsme se v poslední době vícekrát zabývali osudem aplikace GoLive, kterou společnost Adobe v minulých letech nabízela coby své stěžejní řešení pro WYSIWYG tvorbu webových stránek. na významu získala GoLive zejména v balících Creative Suite 1 a 2, kde plnila roli komponenty, s jejíž pomocí bylo možno snadno publikovat na Webu obsah, vytvořený původně v InDesignu. (Ale samozřejmě šlo GoLive použít i k samostatnému vytváření webových prezentací nezávisle na ostatních komponentách Suite.)
Nad osudem daného produktu se začala stahovat mračna ve chvíli, kdy Adobe zakoupila společnost Macromedia. S tou se totiž součástí produktového portfolia Adobe stal Dreamweaver, editor webových stránek, který je již po delší dobu ve světě profesionálních řešení pro WYSIWYG tvorbu webových stránek na samé špici pomyslného žebříčku. Poměrně logicky se tak v rámci jednotlivých balíků nedávno uvedené Creative Suite 3 objevil právě tento produkt a nikoli GoLive. S ohledem na stávající uživatele GoLive (kteří mohou provozovat i velmi komplexní webové projekty postavené na daném produktu a případně dalších aplikacích Adobe) nicméně Adobe přislíbila, že s vývojem GoLive nepřestane. Poprvé tento slib dodržela v těchto dnech, kdy na trh uvedla GoLive 9. V našem článku se chceme na uvedený produkt podívat trochu blíže.
Základní přiblížení
GoLive 9 je k dispozici pro platformy Mac (Mac OS X 10.4.8 a vyšší; procesor G4 a vyšší, Universal Binary aplikace) a Windows (XP SP2/Vista - nikoli Starter a Home Basic edice; Pentium 4 a vyšší), minimum požadované RAM je 256 MB, doporučeno je 512 MB. Narozdíl od Dreamweaveru CS3 se nová GoLive dočkala rozhraní v duchu ostatních CS3 aplikací, tedy postranních doků pro organizaci palet (nyní panelů). Změně odpovídá i nabídka nové výchozí pracovní plochy. Základní nástroje programu nicméně zůstaly v podstatě stejné (i když panel Tools byl reorganizován), příliš se nezměnila ani logika jejich nasazení. Přibylo ovšem několik významnějších rozšíření, o kterých si nyní povíme něco více.
Odstavcové a znakové styly
Pravděpodobně nejvýznamnějším vylepšením, co se designérských nástrojů týče, je možnost práce se znakovými a odstavcovými styly v duchu toho, co uživatel zná z InDesignu. V rámci definice stylu je možno nastavit například typ, řez, velikost, proklad či speciální efekt (podtržení, blikání aj.) písma, dále také třeba barvu, zarovnání odstavce apod. Při definicích lze využít dědičnost. Zásadní je pak skutečnost, že tyto styly jsou interně reprezentovány ve formátu kaskádových stylů (CSS), odpovídající kód si je možno pro každý styl nechat vypsat pomocí funkce CSS Summary Option. Podporou stylů ve výše naznačeném duchu se tedy logika práce v GoLive opět hodně posunula směrem k designérům, kteří se primárně zabývají sazbou a webové prezentace (či jejich části) vytvářejí často jen jako doplněk původně tištěné publikace připravované v InDesignu.
Integrace s InDesignem a dalšími aplikacemi CS3
Uvedené koncepci vychází vstříc i možnost snadné výměny obsahu s InDesignem CS3. Dřívější jednosměrné předávání informací pomocí balíčku (funkce Package for GoLive) nyní nahradila možnost kopírování či přetažení obsahu mezi danými aplikacemi, přičemž slibováno je zachování formátování a stylů textu, které jsou při přenosu do dokumentu GoLive opět přemapovány na CSS ekvivalenty. Obdobně jako v minulé verzi GoLive je pak k dispozici technologie inteligentních objektů (smart objects) dovolující snadno využívat nativní soubory Photoshopu či Illustratoru nebo PDF dokumenty umístěné do prezentace (automatické generování podoby optimalizované pro Web, dynamické úpravy při změně velikosti či ořezu, použití řezů apod.). Správa barev v GoLive může být nastavena shodně s ostatními aplikacemi Suite.
Další novinky
K umisťování obrázků i dalšího obsahu nyní GoLive 9 poskytuje příkaz File-Place, dobře známý uživatelům InDesignu. V případě, že je s pomocí daného příkazu vkládán obrázek, lze při vkládání příslušně nastavit jeho optimalizaci (funkce Save for Web). Vylepšeny a rozšířeny pak byly nástroje pro práci s textem, kontejnery či výběry. Správa webových prezentací s pomocí Site Window je nyní založena na koncepci Adobe Bridge, tj. bližší uživatelům Suite, stahování, nahrávání a synchronizování obsahu vícero stránek mezi GoLive a serverem dovoluje snadno nástroj Publish Server.
Závěrem
GoLive 9 je ihned k dispozici, Adobe ji prodává pouze formou elektronického downloadu, je přitom málo pravděpodobné, že bychom se dočkali podoby s českým rozhraním. V Eastern Europe sekci Adobe Download Store lze k dnešnímu dni GoLive 9 zakoupit za 479 euro bez DPH (v USA přitom cena činí 399 USD), upgrade z předchozích verzí (6.0, CS, CS2) je nabízen za 199 euro bez DPH (v USA 169 USD). Za stejnou cenu je přitom tamtéž k dispozici i Dreamweaver CS3. V jeho případě lze ovšem využít i výhodnější nabídku koupě v rámci balíků Creative Suite 3 Design Premium a Web Standard/Premium.
Nové funkce GoLive vypadají zajímavě, přinášejí výraznější profilaci tohoto produktu vůči Dreamveaweru a tedy i otázku, zda opravdu existují dvě natolik výrazně odlišné skupiny tvůrců webových stránek, používajících publikační nástroje Adobe, aby bylo třeba pro ně nadále vyvíjet dva rozdílné produkty. Obáváme se, že na tuto otázku lze jen těžko dát jednoznačnou odpověď. Faktem každopádně je, že GoLive 9 je dnes pro ty, kdo na Webu pouze publikují obsah vytvořený původně v jiných aplikacích Adobe (především InDesignu) a celkově nepovažují webdesign za svou parketu, zřejmě atraktivnějším řešením. A nedomníváme se, že by na tom něco mohl změnit současný switcherský program Adobe, jehož záměrem je přetáhnout uživatele od GoLive právě k Dreamweaveru (jeho základem je GL2DW Site Migration Extension, dovolující konvertovat webové prezentace i příslušné zdroje vytvořené v GoLive do podoby snadno použitelné v Dreamweaveru, daná Extension je k dispozici v rámci CS3 balíků obsahujících Dreamweaver). Na to je současná podoba Dreamweaveru příliš orientována na pokročilé tvůrce webů a její provázání s InDesignem není na takové úrovni jako v případě GoLive. Kolik je ovšem uživatelů, kteří vsadí na produkt, jehož budoucnost je i přes současnou novou verzi velmi nejistá? Naznačená dilemata vyřeší uspokojivě asi až čas, těm, kdo GoLive ještě definitivně nepohřbili každopádně doporučujeme bližší odzkoušení verze 9 formou odpovídající 30denní trial verze (kterou lze převést na plně funkční verzi pouhým nákupem odpovídající licence).
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024