Photoshop: tvorba svíčky - dokončení - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Photoshop

Photoshop: tvorba svíčky - dokončení

23. ledna 2003, 00.00 | Minule jsme v první části tutoriálu vytvořili hořící svíčku. Dnes doděláme okolí, ve kterém je umístěna, a vytvoříme i doutnající sirku, kterou jsme svíčku zapálili.

{Mramorová deska a závěs}

Předcházející díl článku, popisující vznik svíčky, naleznete ZDE.

Nejprve uděláme mramorovou desku, na níž bude svíčka stát. Vytvoříme novou vrstvu a na ni použijeme fitr/vykreslení/oblaka - v paletce nástrojů máme nastavenou jako popředí bílou barvu, pozadí černou
(obr. 1)

Vrstvu umístíme tak, aby svíčka i plamínkem byly nad ní. Potom tuto vrstvu trasformací zkrátíme asi do 1/4 výšky obrázku (obr. 02)

Poté vrstvu zduplikujeme a obarvíme ji - obraz/přizpůsobení/odstín a sytost a zaškrtneme políčko kolorovat a nastavíme hodnoty 22 odstín, 50 sytost, -18 světlost, a pak ještě lehce doupravíme - znovu požijeme odstín a sytost, ale budeme pracovat jen s červenou barvou (ctrl+1), kde nastavíme hodnoty 5,-5,-10. Nakonec vrstvě přidáme masku vrstvy (obraz/maska vrstvy/odkrýt vše), a v ní, na několika světlých a tmavých místech, vrtsvu částečně omažeme gumou s nastavením 30 % (obr. 3)

Dalším krokem je závěs, který umístíme na stěnu za svíčkou, tím celý obrázek oteplíme. Zase si uděláme novou vrstvu (dáme ji za mramor) a přes její celou šířku přetáhneme přechod (obr. 4, 5)

Aby závěs vypadal přirozeně, je třeba ho zřasit nepravidelně, proto použijeme fitr/deformace/výření úhel 50° a pomocí transformace vrstvu otočíme o 180° (obr. 6). Protože to stále vypadá dost nepřirozeně, vrstvu zduplikujeme a zúžíme transformací na polovinu. Teď jsou obě vrstvy natočeny jedním směrem, avšak potřebujeme je zrcadlově obrácené, proto na vrstvu, kterou jsme právě zúžili, aplikujeme ještě úpravy/trasformace/převrátit horizontálně (obr. 7). Aby se horní a spodní vrstva s přechodem pěkně slepily, musíme v masce vrstvy odmazat ostrou hranu, použijeme nástroj guma s větší neostrou stopou. Takto upravené vrstvy svážeme a sloučíme (obr. 8).

Nyní závěs lehce ztmavíme křivkami (obr. 9). Posuneme ho nahoru, aby prohnutí bylo zhruba v 1/3 závěsu od vrchu. Vzhledem k tomu, že závěs bude osvětlem svíčkou, použijeme ještě filtr/vykreslení/světelné efekty (obr. 10, 11)

[-more-]{Zápalka}

Teď už nám chybí jen zápalka. Vezmeme pero a nakreslíme si základní tvar dřevěné neohořelé části zápalky, vytvoříme výběr a v nové vrstvě jej vyplníme světle žlutou barvou (obr. 12). Abychom vytvořili strukturu dřeva, použijeme filtr/šum/přidat šum s nastavením 15, rovnoměrné, monochromatický šum (obr.13). Šum upravíme pomocí filtr/rozostření/rozmáznout s nastavením 17° (tento úhel odpovídá sklonu sirky) délka 10. Zatím působí zápalka ploše, proto pomocí cesty uděláme výběr horní části zápalky a ztmavíme pomocí křivek (obr. 14, 15). Protože konec zápalky je vlivem rozmánout také trochu rozmazaný, objekt odznačíme a odmázneme gumou s malou ostrou stopou. Také vepředu kousek odmažeme, ale změníme stopu za větší neostrou.

Vyhořelou část zápalky nakreslíme podobně. Zase si uděláme cestu a z ní načteme výběr - opět v nové vrstvě, kterou dáme pod první část zápalky a vyplníme černou barvou (obr. 16). Pak opět použijeme filtr/šum/přidat šum s nastavením 5, rovnoměrné, monochromatický šum a slabě rozostříme filtr/rozostření/gausovské rozostření s poloměrem 0,3. Teď můžeme ohořelou část zápalky vystínovat pomocí nástroje zesvětlení s nastavením působnosti na stíny (obr. 17).

[-more-]{Na závěr přidáme kouř a stíny}

Zápalku máme nakreslenou a můžeme jí přidat kouř. Nakreslíme si perem tvar kouře stoupajícího vzhůru, uděláme z cesty výběr a vyplníme bílou barvou v nové vrstvě (obr. 18). Odznačíme, aplikujeme filtr/rozostření/kruhové rozostření s nastavením 20, otočit, kvalita střední a poté ještě filtr/rozostření/gausovské rozostření s hodnotou 1 (obr. 19). Vrstvě přidáme masku vrstvy a krytí změníme na 50 %, aby kouř působil průhledně. Protože kouř je dole příliš široký posuneme ho o kus dolů a v masce pak přesahující část úplně odmažeme gumou (100 % krytí). Poté snížíme krytí gumy na 30 % a částečně umažeme spodní široký úsek kouře, tak to bude vypadat, že kouř vychází ze dvou míst
(obr. 20).

Úplně na závěr přidáme svíčce a zápalce stíny. Jako první na řade bude svíčka. Nakreslíme perem obrys stínu a načteme výběr, tomu dáme prolnutí 5 (obr. 21). V nové vrstvě výběr vyplníme černou barvou, krytí vrstvy změníme na 75 % a režim nastavíme na násobit. Podobně postupujeme u stínu zápalky - opět nakreslíme cestu, uděláme z ní výběr (obr. 22) a prolneme ho - hodnotu snížíme na 2, vyplníme černou barvou v nové vrstvě. Té pak upravíme krytí a režim stejně, jako jsme to udělali u stínu svíčky (obr. 23). Vrstvě přidáme masku vrstvy a pravou část stínu v ní lehce umažeme gumou (30 %), aby stín nepůsobil příliš křečovitě (obr. 24).

Takto jsme obrázek dokončily a já doufám, že dosáhnete dobrých výsledků. A snad vás při práci nepotká skutečná černá hodinka, hlavně v případě, že byste to neměli uložené :-)


Klikněte pro zvětšení

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: