Photoshop: tvorba svíčky - 1. část - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


fotograf

Photoshop: tvorba svíčky - 1. část

21. ledna 2003, 00.00 | Dnešní tutoriál je určen pro procvičení kreslení v Adobe Photoshopu - společně si vytvoříme hořící svíčku se zápalkou a odpovídajícím pozadím.

{tělo svíčky}

Poněvadž máme stále zimu a světlo celkem brzy střídá tma a tu zaháníme světlem, tak jsem si říkala, proč si tmu nezpříjemnit něčím jiným než je žárovka - třeba si zapálit svíčku.
Ukážu vám, jak takovou svíčku vyrobit a nejen ji, ale také zápalku, která ji rozžala a koneckonců, také tomu všemu uděláme nějaké pozadí. V tutoriálu pracujeme se sedmou verzí programu.


Klikněte pro zvětšení

Protože to bude časově trochu náročnější, rozdělíme si práci na dvě pokračování. V dnešním prvním díle vytvoříme svíčku.
Nejprve nakreslíme ve vrstvě tvarů válec tvaru svíčky (obr. 1)

Přepneme se do paletky cest, kde se nám vytvořila tímto postupem cesta. Dvakrát na ni klikneme a uložíme ji. Poté vrstvu vyrastrujeme, Cestu pak upravíme - zúžíme pomocí tranformace na 65 %, potom upravíme spodek cesty, aby odpovídal oblouk spodku svíčky a nahoře vypustíme všechny body, které zaoblují rohy, aby nám zůstaly jen ostré hrany. Z cesty uděláme výběr pomocí výběr / transformovat výběr tak, aby přesahoval válec svíčky.
(obr. 2)

Na výběr aplikujeme výběr / prolnutí s hodnotou 30. Výběr invertujeme a pomocí křivek válec ztmavíme (obr. 3, 4). Abychom tvarovali i vršek svíčky, umístíme klepnutím v paletce historie štetec historie k políčku kroku, který předcházel křivkám. Štetec historie si nastavíme na 40 % a vršek svíčky takto částečně vrátíme na původní tmavost (obr. 5).

Odznačíme znovu, uděláme výběr z cesty. Stejným postupem výběr ztransformujeme s tím rozdílem, že nyní ho budeme zužovat ješte výrazněji. Na šířku na 50 % a na výšku 103 % (obr. 6). A poté výběru dáme prolnutí s hodnotou 20 a pomocí křivek zesvětlíme (obr. 7, 8).

Svíčku dotvarujeme úzkým nevýrazným odleskem. Nakreslíme si cestu a vytvoříme z ní výběr (obr. 9). Ten poté rozšíříme výběr / změnit výběr / rozšířit a zadáme 5 bodů, pak výběr ješte prolneme - nastavíme hodnotu 5. a pomocí křivek (obr. 10) zesvětlíme (obr. 11). Aby svíčka působila plastičtěji, lehce ji ztmavíme pomocí obraz / přizpůsobit / odstín a sytost, kde v červené barvě v tmavosti dáme -8.

[-more-]{knot s plamínkem}

Nyní, když jsme si odlili z vosku svíčku, je třeba se připravit na její zapálení, to znamená, přidat jí knot. Ten uděláme opět pomocí vrstvy tvarů světle šedé barvy (obr. 12), kterou vyrastrujeme.

Vrstvu s knotem vybereme (ctrl+klik na vrstvu) a knot asi do 3/4 zabarvíme „chlupatým“ štětcem černou barvou. Černou barvu vyměníme za oranžovou a štětcem několikrát ťukneme na vršek knotu, abychom dosáhli dojmu, že doutná. Nakonec zrušíme výběr a stejným typem štětce, ale za použití nástroje guma, odmázneme konec knotu (obr. 13)

Teď se dostáváme do fáze, kdy můžeme konečně říci: "budiž světlo". Tak se do toho pustíme - nakreslíme si základní tvar plamínku ve vrstvě tvarů - jakési zúžené vajíčko (obr. 14). Vrstvu vyrastrujeme a umístíme pod vrstvu s knotem.

Změníme si barvu pozadí na černou, protože světlé části plamínku by byly na světlém pozadí špatně viditelné. Plamínek rozostříme pomocí rozostření / gausovské rozostření - poloměr 0,5. A vršek plamínku rozmázneme nástrojem prst, kterému nastavíme tlak 15 % - špičku plamínku jím několikrát přejedem směrem nahoru a také spodek plamínku, kde stačí přejet jedenkrát směrem dolů.(obr. 15 - vrsta s knotem je vypnuta, aby byly úpravy lépe viditelné).

Vrstvě přidáme masku vrstvy - vrstva / přidat masku vrstvy / odkrýt vše a gumou s nastavením na 30 % částečně odmažeme středovou část plamene (obr. 16). Nyní vrstvu zduplikujeme a odbarvíme do běla pomocí křivek (obr. 17, 18) a masce vrstvy odmažeme okrajové části plamínku (obr. 19).

Jako poslední, co uděláme na plamínku, bude záře, jež ho obklopuje. Tu vytvoříme snadno pomocí styl vrstvy / vnější záře (obr. 20, 21).

Já jsem obrázku dodělala, ale to jen proto, aby se svíčka nevznášela, provizorní stůl či desku, na němž svíčka stojí, pomocí hnědého obdélníku. Jak udělat zbývající části obrázku si ukážeme v druhém závěrečném díle tohoto tutoriálu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: