Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Photoshop
Photoshop tutoriál: Velikonoční pozadí na plochu (2. část)
18. března 2008, 00.00 | V pokračování článku o tvorbě velikonočního pozadí si ukážeme, jak
jednoduše obtáhnout štětcem objekt, přebarvit jej při zachování světlosti a
vše umístit do pěkně sladěného a zajímavého pozadí. To si pak můžete během
svátků umístit na plochu, či postup využít například při tvorbě online přání,
které rozešlete všem přátelům.
Minule jsme skončili s nastavenou stopou štětce, kterou nyní chceme obtáhnout kuřátko, aby bylo zajímavější.
Mohli bychom obtáhnout kuřátko rukou - ale stejně tak to za nás může udělat Photoshop. Ten zvládne danou stopou jednoduše obkreslit jakoukoliv cestu - a jelikož základ našeho kuřátka je tvořen cestou, přímo to k využití funkce svádí.
Nejprve ale musíme cestu z kuřátka dostat do cesty v paletce cest. Označíme proto odpovídající žlutou vrstvu Nástrojem pro výběr cesty (Path Selection Tool), zobrazíme paletku Cesty (Paths), kde uvidíme vybranou cestu jako pracovní (je napsaná kurzívou). To znamená, že po označení jiné vrstvy tato cesta z paletky opět zmizí. Proto si musíme pomoci a z kontextového menu paletky vybrat funkci Uložit cestu... (Save Path...)
Poté vytvoříme novou vrstvu (Ctrl + Alt + Shift + N) a opět z kontextového menu paletky Cesty zvolíme funkci Vytáhnout Cestu (Stroke Path)...
Jako nástroj zvolíme Štětec (Brush), vypneme simulaci přítlaku (Simulate Pressure) a potvrdíme OK.
Pro lepší viditelnost výsledku můžeme na chvilku přebarvit vrstvu na černou, a pokud je vše ok...,
...změníme barvu na žlutou (#FBE56E). Jelikož je barva velice světlá a opeření ne zcela výrazné, můžeme pro lepší efekt vrstvu ještě jednou zkopírovat (Ctrl + J). Nebo postup opakovat a při té příležitosti jemně změnit nastavení stopy.
Zde je náhled ve 100% velikosti.
Aby nebylo naše kuřátko na ploše samo, vytvoříme pár dalších, menších, později i různě barevných.
Přesuneme proto všechny vrstvy kuřátka do nové složky, tu zkopírujeme, posuneme bokem a zmenšíme na 50 % (Ctrl + T).
Protože ale po zmenšení ztratilo opeření kresbu a konkrétnost, smažeme tyto vrstvy a stejným způsobem jako u velkého kuřátka vytvoříme pírka znovu. Na ukázce je opět pro demonstraci přebarvená vrstva na černou.
A teď už jen vytvořit několik dalších, jinak barevných kuřátek. Složku se všemi vrstvami opět duplikujeme a postupně načteme výběr všech vrstev kromě zobáčku a nožiček. A to tak, že klikáme na vrstvy v paletce vrstev společně se stisknutou klávesou Ctrl a Shift.
Poté v paletce vrstvy přidáme novou vrstvu úprav Odstín/Sytost (Hue/Saturation)...
...které se nastaví výběr jako maska - a tudíž se efekt projeví pouze v místě tělíčka kuřátka. Popotáhneme tedy jezdec H-Odstín (Hue), dokud nedosáhneme požadované barvy.
Poté opět složku zkopírujeme a opět posuneme odstín, dokud nebudeme mít kuřátek dostatek. Asi jako na tomto obrázku.
Ovšem ouha! Zatímco žluté kuřátko je celkem nevýrazné, ostatní přímo září a jsou výrazná až příliš. S tím proto musíme něco udělat. Načteme výběr masky vrstvy úprav (Ctrl + klik na masku) a pod touto vrstvou vytvoříme novou vrstvu úprav - Jas/Kontrast (Brightness/Contrast). Zde posunujeme první posuvník do té doby, než kuřátko není přibližně stejně světlé jako originální žluté (samozřejmě podle oka). Jak je vidět na následujícím obrázku, u oranžové barvy stačí posuvník posunout pouze mírně...
...zatímco k zesvětlení růžového kuřátka je již hodnota jasu skoro dvojnásobná...
...a u modrého trojnásobná. Zelené kuřátko můžeme nechat tak, jak je.
Tím máme vše připraveno a můžeme se pustit do opravdového pozadí. K tomu si vytvoříme nový dokument velikosti pozadí obrazovky (například 1280x1024 či 1600x1200)...
...pozadí vyplníme světle žlutou barvou (#FFF6CC) a přesuneme do dokumentu všechny naše dosud vytvořená kuřátka. Například tak, jak ukazuje následující obrázek.
Protože chceme ctít jednoduchou a světlou podobu pozadí, přidáme pouze nenápadné "čmárance" vodových barev. K tomu si nejprve potřebujeme obstarat vhodné štětce, například na serveru deviantart, kde dáme hledat frázi watercolor brushes:
A po chvilce hledání vybereme ty, které se nám líbí nejvíc (a je možné je bez omezení používat). Samozřejmě je možné stáhnout i více různých štětců.
Následně už v Photoshopu zvolíme nástroj Štětec (Brush Tool) a z kontextového menu vybereme možnost Načíst Stopy (Load Brushes).
Vybereme požadovaný soubor s příponou .abr a nové stopy by se měly objevit v nabídce.
Poté už jen nástrojem Štětec (Brush Tool) sem tam čmárneme stopu žlutou barvou (#FFF6CC) a vrstvě nastavíme interakci na Násobení (Multiply). Po chvilce čmárání by náš výtvor mohl vypadat například takto. Stále abstraktní pozadí, ovšem s jemnou kresbou, a tudíž o něco zajímavější.
Nakonec upravíme jednotlivá malá kuřátka tak, aby nebyla všechna stejná. Ve většině případů postačí pootočit či posunout nožičky, zobáček a oko...
...popřípadě kuřátka ještě trochu víc rozházet do stran.
Nakonec vytvoříme ztmavení směrem ke kraji obrázku (vinětaci), čímž soustředíme pozornost na střed (velké kuře - a později i doplňující text). Přidáme novou vrstvu úprav Úrovně (Levels), černý jezdec posuneme směrem doprava (celý obrázek ztmavne)...
...a do masky vrstvy nakreslíme nástrojem Přechod (Gradient Tool) kruhový přechod z černé do bílé (na obrázku je dobře vidět v náhledu v paletce vrstev). Tím bude ztmavení pouze po krajích (v místě bílé barvy v masce). Podobný postup byl popsán například v článku Photoshop tutoriál: Virtuální vánoční pohled.
Poté už jen přidáme vhodný text nějakým veselým fontem, například 42 (ke stažení na dafont.com), barvy #F5B06A...
A máme hotovo. Kliknutím na následující obrázek stáhnete pozadí v plné velikosti (1280 x 1024).
A pro ty, kterým se ještě nechce končit, tu máme poslední úpravu, kterou je postupné rozmazání jednotlivých kuřátek. Tím se bude pozornost ještě více soustředit doprostřed obrázku.
Nejprve duplikujeme složku s každým kuřátkem, kterou sloučíme do jedné vrstvy zkratkou Ctrl + E a vrstvu rozmažeme filtrem Gaussovské Rozostření.
Poloměr (Radius) zadáváme v rozmezí cca 0.5 px (pro první kuře) až po cca 4 px (pro poslední kuře).
Výsledek pak vypadá takto. A to je již opravdu vše, takže vám jen popřeji hodně štěstí při tvorbě a samozřejmě veselé Velikonoce!
Autor článku Václav Krejčí se zabývá grafikou a GUI designem, své zkušenosti nejnověji zúročil v knize "Adobe Photoshop: design grafiky GUI", věnované tvorbě grafických uživatelských rozhraní.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024